777

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ آرش خیر آبادی، نویسنده، مدرس و منتقد مطرح تئاتر مشهد در صدو یکمین جلسه از شنبه های خوانش که با عنوان نشست های آموزشی «تاثیر روان شناسی، جامعه شناسی، ادبیات و فلسفه در درام مدرن» در محل سالن عروسکی از مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، به بیان اهمیت شناخت روانشناسی و فلسفه در هنر و تاثیر آن بر تولید ادبیات نمایشی پرداخت.

نقش روانشناسی در درک و تحلیل شخصیت ها
وی گفت: انسان عنصر اصلی تئاتر است و ارتقای دانش روانشناسی می تواند به انسان محورتر شدن آثار نمایشی کمک کند.
وی با طرح این سئوال که دانستن علم روانشناسی چه کمکی به ما در خلق متون نمایشی می کند، اظهار کرد: با به کارگیری دانش روانشناسی در آثار نمایشی، می توانیم به درک و تحلیل درستی از شخصیت ها دست یابیم.
خیرآبادی تصریح کرد: روانشناسی، علت و معلول هایی از مجموعه رفتارها و شخصیت های نمایش را برای ما آشکار می کند و باورپذیری اثر برای مخاطب بیشتر خواهد شد.

شکل گیری ایدئولوژی انسان با ورود فلسفه به تئاتر
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اهمیت فلسفه در تئاتر گفت: تئاتر بازتابی است از تمایل به جاودانگی برای اینکه به وسیله تئاتر به نوعی با مرگ مقابله کنیم؛ در واقع تئاتر پاسخ بشر به مرگ است.
وی ادامه داد: وقتی فلسفه وارد گردونه تئاتر شود، انسان را متقاعد می کند که به وسیله تئاتر می توان به ترس از نیستی و فراموشی فائق آمد، در واقع به کمک فلسفه در تئاتر، ایدئولوژی ما شکل می گیرد و پیام کلی اثر برای ما مشخص خواهد شد.
گفتنی است، در پایان این جلسه، کتاب «تئاتر تجربی از استانیسلاوسکی تا پیتر بروک» اثر جیمز روز اونز از انتشارات سروش، توسط احسان روحی، دبیر شنبه های خوانش به علاقمندان معرفی شد.
لازم به ذکر است، نشست های آموزشی «تاثیر روان شناسی، جامعه شناسی، ادبیات و فلسفه در درام مدرن» با حضور آرش خیر آبادی در قالب سه جلسه از سلسله نشست های هفتگی شنبه های خوانش برگزار خواهد شد و شنبه های خوانش نیز هر هفته ساعت ۱۶ در محل سالن عروسکی از مجموعه تئاتر شهر دایر است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۱۹۰

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image