333

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ نشستی با موضوع «آب» در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد که در آن، مستندی تحت عنوان «زمین تشنه» پخش شد.

مرگ روزانه چهار هزار کودک بر اثر نداشتن آب سالم
این مستند به مشکل جدی کمبود آب در سراسر کره زمین می پرداخت و در آن اعلام شد که در کره زمین بیش از ۸۰۰ میلیون انسان با کمبود آب روبه رو هستند، همچنین بیان شد که هر روز در سراسر دنیا چهار هزار کودک بر اثر نبود آب سالم جان خود را از دست می دهند و در صورتی که معضل کمبود آب بر طرف نشود، طی ۵۰ سال آینده مردم کره زمین گرسنه و تشنه می مانند.
این مستند در نهایت از مجامع بین المللی و دولت ها و مردم زمین می خواهد راهکارهایی برای حل این مشکل بسیار جدی که نسل بشر را در آینده با خطر مواجه می کند ارایه دهند.

برداشت های بی رویه و کاهش سطح آب دشت مشهد
پس از اتمام پخش مستند، اقبال، فعال محیط زیست در استان خراسان رضوی گفت: در مشهد نیز مانند سایر نقاط دنیا مشکلات محیط زیستی وجود دارد و سعی ما بر این است که با پخش چنین مستندهایی، عموم مردم را نسبت به این معضل جدی آگاه کنیم.
وی با اشاره به کمبود آب در استان خراسان رضوی اظهار کرد: مشهد دشتی است که آب خود را از ذخایر و سفره های زیر زمینی در سطح استان تهیه می کند و به دلیل برداشت های بی رویه، چه مجاز و غیر مجاز شاهد هستیم که ۸۸ متر در مترمکعب کاهش افت آب در سطح این دشت بزرگ اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: به گفته مسئولان، ما در قسمت غربی دشت مشهد شاهد افت یک متری در سطح آب آشامیدنی هستیم و بر طبق آمار رسمی اعلام شده هرساله آب در سطح این دشت ۷۰ متر در متر مکعب کاهش پیدا می کند.
این فعل محیط زیست خاطر نشان کرد: مشهد در سال ۱۳۴۸ دشت ممنوعه نامیده شده بود که در آن ما دو هزار حلقه آب داشتیم ولی متاسفانه امروز ما شاهد هفت هزار حلقه آب به صورت مجاز و یا غیر مجاز هستیم که از ذخایر آب زیر زمینی برداشت می شود.

نیازمندانی که تقاضای آب دارند
وی گفت: ما در آینده با بحران جدی کمبود آب در مشهد مواجه می شویم بطوریکه طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، نیازمندانی هستند که درب خانه شما را خواهند زد و به جای پول یا سایر مایحتاج زندگی، از شما تقاضای آب آشامیدنی خواهند داشت.

جدا کردن آب شرب از غیر شرب
وی خاطرنشان کرد: کمبود آب در مشهد، کمبود آب بهداشتی است که به دلیل زدن چاه های غیر مجاز نیز به وجود آمده است.
اقبال افزود: بهتر است آب لوله کشی ها غیر شرب بوده و مردم برای شست شو از این آب ها استفاده کنند و آب های شرب برای خوردن، به درب خانه های مردم آورده شود چون ما با کمبود آب بهداشتی در سال های آینده مواجه می شویم.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image