111-11

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ مهدی چمران، رئیس اسبق شورای شهر تهران در همایش «اسرائیل جدید» که با موضوع «بررسی حوادث اخیر منطقه» در سالن اجتماعات ساختمان شماره یک دانشگاه پیام نور مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ما در برجام کمی عجله کردیم و این عجله باعث شد که امروز با مشکلات عدیده ای در خصوص این سند مواجه باشیم.

عجله در برجام
وی با بیان اینکه در برجام، ما زودتر از موعد عهدهای خود را انجام دادیم اما طرفین هنوز که هنوزه به تعهدات خود عمل نکرده اند، افزود: چیزی که قرار بود ما انجام دهیم، زودتر انجام دادیم، اراک را به آن صورت، تعطیل کردیم و قرار بود چرخ زندگی مردم بچرخد اما متأسفانه چرخ زندگی مردم نچرخید و ما از غنی سازی ۱۹ درصد باز ماندیم.
رئیس اسبق شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اعتماد بهآمریکا کار اشتباهی است، عنوان کرد: فکر می کردیم این ها تعهدی را که امضا کنند به آن پایبند می مانند اما اشتباه کردیم.

چرا داعش به وجود آمد؟
وی با اشاره به قدرت منطقه ای ایران، گفت: آمریکا فکر می کرد می تواند قدرت ایران و نفوذ این کشور را در منطقه و حتی سطح جهان کاهش دهد اما وقتی دیدند که با وجود اعمال تحریم ها باز هم نمی توانند به هدفشان برسند و قدرت منطقه ای ما در حال افزایش است، داعش را به وجود آوردند تا بتوانند در کنار مرزهای ایران، حکومتی مهار نشدنی را تشکیل دهند و آرامش داخلی ما را بر هم بریزد.
وی ادامه داد: به همت نیروهای پاسداران و مدافعین حرم و مردم و فرماندهانمان و ابتکار عمل نیروهای مسلح، در این زمینه هم آن چیزی که دشمن می خواست عملی نشد.
وی با بیان اینکه امروزه در شرایطی هستیم که مادر تحریم ها را به کنگره بیاورند و کنگره نیز آن ها را تصویب کند، افزود: در این تحریم ها، افراد تحریم می شوند؛ این ها می گویند ما دستگاهی را تحریم نکردیم اما ضرر و زیان این نوع تحریم از تحریم سازمان ها و دستگاه ها بیشتر است.

نقش اسرائیل در موضوع اقلیم کردستان عراق
وی با اشاره به اینکه داعش در حال نابودی است، تصریح کرد: دشمنان ما وقتی دیدند از طریق تحریم ها و داعش نتوانستند به اهدافشان در خصوص ایران دست پیدا کنند، موضوع اقلیم کردستان را پیش کشیدند، گفت: در تظاهرات داخل این اقلیم، مردم پرچم اسرائیل را در دست داشتند و فاجعه ای دیگر در حال رخ دادن بود؛ نزدیک بود جنگی دیگر میان کردها رخ دهد و اقلیم کردستان عراق در اختیار داعش قرار گیرد اما با حضور سردار سلیمانی و نیروهای قدس، این نقشه آن ها هم عملی نشد.
رئیس اسبق شورای شهر تهران بیان کرد: این آمادگی وجود داشت که جنگی تمام عیار رخ دهد اما از سوی دولت عراق و نیروهای مسلح ما و ترکیه، اجازه داده نشد که بارزانی هرکاری انجام دهد؛ اکنون هم که بارزانی در حال تغییر است.
وی اظهار کرد: در داخل کشور ما، عده ای ساده لوحانه، از اقلیم کردستان و آزادسازی آن حمایت کردند و استدلالشان این بود که آن کردها را به کردهای خود متصل می کنیم اما اگر این امر محقق می شد استقلال عراق را از دست می دادیم.

سخنان ترامپ و ایجاد انسجام داخلی
چمران با اشاره به اقدامات و سخنان اخیر ترامپ، گفت: کاری که ترامپ کرد خلاف دیپلماتیک بود اما انسجام داخلی را در کشور ما به وجود آورد.
رئیس اسبق شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه ما باید انسجام درونی خود را در برابر دشمن بیرونی حفظ کنیم، اظهار کرد: صحبت ها و انتقادهای صحیح مقام معظم رهبری نباید فراموش شود.
وی خاطرنشان کرد: درست است که ما موشک و پهباد ساخته ایم و عموماً منابع تولید سلاح هایمان بومی است ولی این سلاح ها را دشمن هم دارد، حتی سلاح هسته ای هم در اختیار دارند.

پاکستان هم بمب اتم دارد اما چرا آمریکا از آن نمی ترسد؟
چمران با بیان اینکه آن ها می دانند که ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم اما می خواهند تا با فشار آوردن، ما را از نظر مکتب تهی کنند، اظهار کرد: پاکستان بمب اتم دارد اما چرا آمریکا از آن ها نمی ترسد؟ پاسخ این است که چیزی به نام اعتقاد به حکومت ولایت فقیه و نظام ولایی در کشور ما وجود دارد که در پاکستان نیست لذا هیچ نگرانی در مورد پاکستان ندارند اما ما با وجود اینکه جمعیت و سلاح های کمتری نسبت به آمریکا داریم، تهدیدی برای آن ها هستیم و در واقع آن ها از مکتب و تفکر ما هراس دارند.
چمران با بیان اینکه این خطر بزرگ و یک هشدار است که دو دختر به خاطر یک بازی، خود را از روی پل به پایین می اندازند، افزود: دشمن می خواهد حکومت اسلامی ایران یک اسم و ظاهر اسلامی داشته باشد اما از درون تهی شود.
وی گفت: برخی ها در این فرهنگ اسلامی، پیشنهاد ازدواج سفید و چهارشنبه های آزاد می دهند و همه این موارد به خاطر آن است که ما از درون تهی شویم.

اگر بترسیم …
وی در ادامه با انتقاد از اینکه امروز واردات ما بیشتر از صادراتمان است، اظهار کرد: ما از نظر اقتصادی خود را آماده نکرده ایم؛ نفت می فروشیم و کالای لوکس می خریم؛ این اقتصاد مقاومتی نیست.
وی با بیان اینکه تنها چاره ای که ما داریم این است که روی پای خود بایستیم و به همه تحریم ها پشت پا بزنیم، تصریح کرد: اگر ما به خدا تکیه کنیم و برای او کار کنیم قطعاً موفق و پیروز خواهیم شد اما اگر بترسیم و دم از سازش بزنیم همه چیز خود را از دست خواهیم داد.
رئیس اسبق شورای شهر تهران در پایان با اشاره به اینکه دولت ها باید قوی تر عمل کنند، گفت: دولت ها می آیند و شرایط واقعی را نمی گویند، هر کدام وعده هایی می دهند و می گویند ما فلان را بیشتر می کنیم؛ از کجا می توانید بیشتر کنید؟ چرا وقتی نمی توانید، وعده می دهید؟!

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۲۰۵

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image