555

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام شریعتی پناه، مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در مراسم اختتامیه پنجمین کنگره شعر بانوان عاشورایی که در تالار اجتماعات بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم اظهار کرد: در طول تاریخ، هر حادثه مهمی با هنر شعر خوانی زنده نگاه داشته شده است و اگر هنر شعر خوانی، در قبال حادثه های بزرگ تاریخی، دین خود را ادا نکند آن حادثه بزرگ به آیندگان انتقال نمی یابد.
حجت الاسلام شریعتی پناه افزود: در طول تاریخ، شعرا متأثر از حوادث تاریخی بوده اند لذا حتی در زمان جاهلیت نیز، جنگ، جنگ شعر گفتن بوده است و اگر مفاهیم اشعار سروده شده در بعد از اسلام را با مفاهیم اشعار زمان جاهلیت مقایسه کنیم در می یابیم مضامین آن صد در صد عوض شده است.

شعر خوانی بانوان در حرم رضوی
محمد علی چمی گو، مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی افزود: به دنبال این هستیم تا در ایوانی به نام حضرت زهرا(س) که مختص خواهران می باشد، از شعر خوانی آنان به طور مستمر در حرم مطهر رضوی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: اقدامات اولیه این برنامه برای دهه آخر صفر پیش بینی شده است و از خواهران شاعر می خواهیم تا شعرهایشان را در پنج روز آخر صفر ارایه دهند.

پیشرفت روز افزون زنان ایرانی در زمینه شعر سرایی
علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز با بیان اینکه یکی از کارکردهای مهم این کنگره تقویت فضای عاشورایی است که بخش مهمی از آن متعلق به زنان می باشد، افزود: در گذشته تعداد زنان شاعر فارسی، اندک بود اما خوشبختانه در عصر ما به خصوص در دهه سوم و چهارم انقلاب اسلامی یک فضای بسیار خوبی به وجود آمده و ما به زودی شاهد اتفاقات خوب و پیشرفت روز افزون زنان در زمینه شعر سرایی خواهیم بود.
وی با اشاره به تمایل شاعران دیگر کشورها به شرکت در این کنگره، گفت: از کشورهای افغانستان و پاکستان و یمن شعرایی دعوت شده بودند و شاعرانی از بسیاری از کشورهای دیگر هم اشعار خود را فرستاده بودند و راغب بودند که در این کنگره شرکت کنند.

چاپ یکصد عنوان کتاب در زمینه سیره شهدا
در ادامه فرحروز فاتحی، مدیر مسئول بنیاد آیه های ایثار با بیان اینکه این بنیاد در حال حاضر سه هزار عضو دارد که اکثراً با نظر و رأی خود بانوان اداره شده و پیش می‌رود و در حوزه‎های شعر و ادبیات و نیز چاپ کتاب مشغول به کار فرهنگی است.
فاتحی با تشریح محصولات فرهنگی بنیاد آیه‌ها اظهار کرد: چاپ ۱۰۰ عنوان کتاب، تولید و توزیع رایگان ۶۱ عنوان کتاب‌های کوچک «پیک افتخار» با تیراژ سه میلیون جلد در مراکز علمی و فرهنگی سراسر کشور و چاپ کتب تخصصی شعر از جمله امور مرتبط با کتاب این مجموعه است.

رونمایی از کتاب «قطره»
در پایان این مراسم، از برگزیدگان کنگره شعر و خانواده محترم شهدا و جانبازان تجلیل شد، همچنین از کتاب «قطره» که مجموعه سه ترکیب بند زینبی سروده نغمه مستشار نظامی است و به همت بنیاد آیه های ایثار و تلاش و توسط مرکز دانش پژوهان تشکل‌های شاهد و ایثارگر منتشر شده است، رونمایی به عمل آمد.
گفتنی است، در طی برگزاری این مراسم، شعرای داخلی و خارجی اشعار خود را با مضامین عاشورایی خواندند.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image