222

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سعید سرابی، مدیر کل فرهنگ‌ و‌ ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست مطبوعاتی که در بیست‌وسومین دوره نمایشگاه مطبوعات کشور با حضور مدیر مسئول روزنامۀ شهرآرا، مسئول دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام و مدیر دبیرخانه ستاد شهری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام و جمعی از خبرنگاران برگزار شد، با اشاره به اینکه نقش رسانه‌ها به‌طور کل در تبیین و نشان دادن رویدادهای مختلف غیرقابل کتمان است، گفت: از ابتدای روزی که مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد، کارهای مربوط به پیگیری این امر طبق برنامه‌ای مدون از سال ٢٠١١ شکل گرفت که یکی از موضوعاتی که اهمیت زیادی دارد این است که موضوع پایتخت فرهنگی، اساس یک جریان فرهنگی و الزامی برای توسعه دیپلماسی نظام محسوب می‌شود.

بهره‌گیری حداکثری از رویداد بین‌المللی مشهد ۲۰۱۷
وی با اشاره به اینکه رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام به ابتکار آیسسکو بوده است، ادامه داد: در همین راستا یک بسته رسانه‌ای تعریف شد و این جریان رسانه‌ای توامان با برنامه‌هایی که تدوین شده بود پیش رفت.
مدیر کل فرهنگ‌ و‌ ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه برنامه ویژه‌ای را همزمان با آغاز به‌ کار رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧ با مدیران رسانه‌ای داشتیم، اضافه کرد: این جلسه سبب شد تا فرصت‌های دو طرف در تبیین برنامه‌ها برای بهره‌گیری حداکثری از این رویداد بین‌المللی مشخص شود.
وی تصریح کرد :در جریان این اقدام، هماهنگی‌های قابل قبولی درباره این موضوع صورت گرفت که در قالب‌های مختلف رسانه‌ای اعم از مجازی و مکتوب و در سطوح مختلف شهری، استانی و ملی پیاده‌سازی و اجرا شد.

پایدار بودن پایتخت فرهنگی در بازه زمانی ١٠ ساله
مدیر کل فرهنگ‌ و‌ ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه امروز یکی از اهداف جدی که در دبیرخانه دنبال می‌کنیم مسئله پایدار بودن پایتخت فرهنگی در بازه زمانی ١٠ ساله است، افزود: فرصتی که علاوه بر امسال در اختیار ما قرار گرفته است، حداقل تا سال ٢٠٢٩ میلادی هم ادامه خواهد داشت و ما تا آن سال می‌توانیم از عنوان مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام یاد کنیم. این مسئله را در هماهنگی با مدیران آیسسکو هم مطرح کرده‌ایم که منعی برای این اتفاق وجود ندارد و عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام حداقل تا سال ٢٠٢٩ میلادی پایدار است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یک چشم‌انداز پنج ساله و ١٠ ساله برای استفاده و معرفی این ظرفیت در حال تدوین و طراحی است تا انشاءا… در همین راستا بتوانیم برای یک دهۀ آینده برنامه‌های جامع و کاملی داشته باشیم.

توسعۀ دیپلماسی فرهنگی مشهد
سرابی ادامه داد: برای توسعۀ دیپلماسی فرهنگی و معرفی و تعریف ظرفیت‌های مختلف فرهنگی که در مشهد موجود است، حتماً اقدام خواهیم کرد و اخیراً در جلسه‌ای که با معاون رئیس‌جمهور داشتیم این مسئله را مطرح کردیم و بنا‌‌ شد استاندار خراسان رضوی پیگیر این مسئله باشد.
سرابی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به تغییرات مثبتی که در فضای مدیریت شهر مشهد رخ داده است، تاکید کرد: فکر می‌کنم این تغییر، هم‌افزایی‌ها را درباره تحقق موضوع پایتخت فرهنگی جهان اسلام بیشتر و بهتر از قبل خواهد کرد چراکه شهردار مصمم است و اراده خود را در جهت ایجاد تغییرات مختلف در بخش‌های مدیریتی شهر هم نشان داده و تاثیرگذار بوده است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۲۰۵

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image