9999

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ محمد حسن فرهادی، فرماندار کاشمر در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال این شهرستان که در محل تالار اجتماعات مرکز رفاهی فرهنگیان برگزار شد، اظهار کرد: جمعیت فعال شهرستان حدود ۵۷ هزار و ۴۲ نفر است که از این تعداد ۵۲ هزار نفر شاغل هستند.
وی نرخ اشتغال در شهرستان را مطابق سرشماری سال گذشته ۹۱.۴ درصد عنوان کرد و افزود: با وفاق و پیگیری و جدیت مدیران، اسناد بالادستی محور اشتغال در شهرستان بوده است.
فرهادی با تاکید براینکه بسته های ارتقاء توان ملی، تامین مالی و سرمایه گذاری، جذب توسعه و تکنولوژی، توسعه صادارت غیر نفتی و اشتغال و توانمند سازی نیروی کار در برنامه ستاد مقاومتی شهرستان مورد توجه بوده است، عنوان کرد: تاکنون ۱۰ جلسه کاری در بخش اقتصاد مقاومتی و اشتغال داشته ایم که در جهت اشتغال اثرات قابل قبولی به صورت کاربردی داشته است.

۹۳۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی  
وی بیان کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید در بخش غیر دولتی ۹۳۰ میلیارد ریال در شهرستان سرمایه گذاری شده که نشان می دهد دستگاه های دولتی در بستر سازی برای بخش خصوصی و اشتغالزایی در منطقه نسبتاً موفق عمل کرده اند.
فرماندار کاشمر با اشاره به تسهیلات پرداختی حوزه های مرتبط اقتصاد مقاومتی و اشتغال، اظهار کرد: یکی از صندوق های اثر گذار تسهیلات در منطقه، صندوق امید بوده که ۷۴ میلیارد و ۸۳۴ میلیون ریال به ۵۴۴ نفر پرداخت کرده است.
فرهادی با بیان اینکه این حوزه بیشتر از این می تواند تسهیلات به مردم بدهد، عنوان کرد: به رغم ازدیاد متقاضیان دریافت تسهیلات، اما باز هم صندوق، تسهیلات را پرداخت کرده است.
فرماندار کاشمر اظهار کرد: امسال در بخش جهاد کشاورزی ۱۰۲ طرح به مبلغ ۱۶۵ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال معرفی شده که ۱۵۰ میلیارد ریال آن تاکنون جذب شده است.

اشتغال زایی معقول توسط کمیته امداد و بهزیستی
وی با بیان اینکه کمیته امداد و بهزیستی با توانمندی فکری، حرکت خوبی در حوزه اشتغال  داشته اند، گفت: ۲۸۰ مددجوی کمیته امداد و بهزیستی از محل تسهیلات، اشتغال زایی معقول داشته اند.
فرهادی با اشاره به برخی پروژه های بخش خصوصی، بیان کرد: یکی از بهترین پروژه ها مربوط به شرکت خوراک دام و طیور بوده که ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب داشته و بانک عامل در حال پرداخت است.
وی به سهمیه ای که به عنوان تخصیص اشتغال مطابق اسناد بالادستی به شهرستان تکلیف شده اشاره کرد و افزود: این تکلیف برای دو هزار و ۳۰۰ نفر بوده که تاکنون اشتغال هزار و ۸۵۱ نفر محقق شده است.
فرماندار کاشمر گفت: یکی از پروژه های دیگر در بخش منابع طبیعی بوده که حدود ۶۰۰ نفر در جمع آوری گیاهان دارویی به مدت چهار ماه اشتغال زایی داشته اند و میانگین درآمد این تعداد تا ۴۰۰ میلیون ریال بوده و بیشتر محصولات به سایر کشورها صادر شده است.
وی بیان کرد: در زمینه اشتغال در بخش کشاورزی ۷۲۵ نفر، صنعت، معدن و تجارت ۱۸۰ نفر، خدمات و سایر حوزه ها ۱۵۲ نفر، کمیته امداد و بهزیستی ۱۹۴ نفر به طور مستقیم جذب شده اند.

تسهیلات ارزان قیمت، درصد اشتغال را بالاتر می برد
فرهادی روند جذب سرمایه گذاری در شهرستان را مثبت دانست و گفت: تسهیلات ۱۸ درصدی، مورد استقبال سرمایه گذاران در شهرستان قرار نگرفته است.
وی با بیان اینکه بدون شک ارائه تسهیلات ارزان قیمت درصد اشتغال را بالاتر می برد، اظهار کرد: بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی یکی از مشکلاتی است که سرمایه گذاران شهرستان با آن مواجه اند.
فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه دولت در حوزه سرمایه گذاری، باید مشوق هایی را در زمینه بخشودگی بدهی های مالیاتی و تامین اجتماعی در نظر بگیرد، بیان کرد: در حال حاضر تصفیه خانه زیست محیطی شهرک صنعتی کاشمر دچار مشکل است که تخصیص منابع بلاعوض می تواند در رفع این مشکل موثر باشد.

تاثیر جهاد دانشگاهی کاشمر بر اشتغال زایی
وی در ادامه با بیان اینکه جهاد دانشگاهی شهرستان با نگاه علمی برای اجرای طرح های پژوهشی بسیار کمک کرده است، افزود: این موسسه سه طرح پژوهشی شامل بهینه سازی تولید کشمش، مبارزه با کرم کشمش با استفاده از گیاهان دارویی و بهترین زمان سمپاشی کرم خوشه خوار انگور را در دست اقدام دارد و دوره های علمی بسیار خوبی جهت اشتغال زایی و مرتبط با اشتغال مقاومتی داشته است.
فرهادی با بیان اینکه با برگزاری دوره های آموزش فنی و حرفه ای به ۵۳۷ نفر آموزش های مهارتی داده شده است، افزود: طی یک سال اخیر۱۲۱ هزار و ۸۷۵ نفر ساعت در مراکز ثابت در حوزه آموزش روستایی و ۲۷۵ نفر در رشته های برق، کشاورزی، کنترل ابزار، صنایع دقیق و پوشاک و… آموزش هایی فرا گرفته اند.
فرماندار کاشمر با اشاره به ششمین سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان کاشمر، ابراز امیدواری کرد: سفر کاری امروز بتواند جهت اجرای برنامه های کاربردی اقتصاد و اشتغال کشور، در این خطه موفقیت های خوبی برای شهرستان داشته باشد.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶  

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image