1111

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سید حسین رسولی، دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی در نشست مطبوعاتی که پیرامون بررسی و تحلیل جامعه کارگری در خانه کارگر برگزار شد، اظهار کرد: خانه کارگر یک تشکیلات صنفی و کارگری است که از وزارت کشور مجوز دارد و تشکیلاتی است که دنیا آن را به رسمیت می شناسد.

امکانات خانه کارگر
وی با بیان اینکه خانه کارگر ۲۲۰ هزار نفر عضو در استان خراسان رضوی دارد و اعضای آن کارت هایی با مدت زمانی سه ساله و پنج ساله می گیرند، گفت: از امکانات خانه کارگر می توان به داشتن یکصد سوئیت در مشهد برای پذیرش زائر اشاره کرد که مشابه همین سوئیت های موجود در مشهد، حدود دو هزار سوئیت در سرتاسر کشور وجود دارد که به کارگرهای عضو خانه کارگر به مدت سه شبانه روز اجاره داده می شود.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی با بیان اینکه در خانه کارگر، مشاوره حقوقی به افراد داده می شود، افزود: خانه کارگر با بسیاری از فروشگاه ها و مکان های تفریحی و اماکن درمانی قرارداد دارد و می تواند تمهیداتی هر چند اندک را به اعضا خود بدهد، همچنین از دیوان عدالت به نفع کارگران، تظلم خواهی می کند.

نقش مشکلات اقلیمی استان در افزایش بیکاری
وی با بیان اینکه کاستن از بار معیشتی کارگران از اهداف اصلی خانه کارگر است، تصریح کرد: خراسان رضوی جزو استان های صنعتی محسوب نمی شود و در واقع استانی کشاورزی است اما مشکلات اقلیمی و کمبود آب در سفره های زیرزمینی استان باعث افزون شدن تعداد بیکاران شده است.
رسولی با بیان اینکه یکی از مشکلات روز افزون و اصلی کارگران در خراسان رضوی مشکل بیکاری است، عنوان کرد: سرمای زودرس امسال محصول باغات را از بین برد و بیکاری کارگران را تشدید کرد غیر از آن، در صنعت هم فقیر هستیم، در بخش کمپوت، کنسرو و… هم که وضعیت ضعیف تر است.

سود یشتر تجار و بیکاری کارگران
وی ادامه داد: از طرف دیگر تجاری که نان آن ها در واردات است بیش از حد وارد می کنند بطوریکه وضع کارخانه های مختلف از جمله کفش نامساعد است به همین دلیل اشتغال از بین می رود و به دنبال آن فساد، مواد مخدر، زورگیری و.. به وجود می آید.

درست نبودن معیار در سنجش آمار بیکاران
وی خاطرنشان کرد: مسئولان دولتی که آمار کاهش بیکاری می دهند بر اساس دو مدل تعریف مختلف است که بر یک اساس، هر کس ۴۸ ساعت در هفته کار کند بیکار نیست البته با این وضعیت حداقل زندگی هم تامین نمی شود، در مدل دیگر هم هر کس حداقل یک ساعت در روز و هفته کار کند بیکار نیست و اگر این مورد مد نظر باشد حتی یک بیکار هم در کشور نداریم.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی افزود: هم اکنون در هر خانه یک یا دو نفر بیکار هستند که این بیکاری، ریشه اش در دولت های گذشته است.

حقوق پایین کارگران و رواج قراردادهای موقت
رسولی با بیان اینکه دنبال این هستیم که قراردادهای موقت از بین برود، گفت: رواج قراردادهای موقت باعث شده کارگران با کیفیت کار نکنند.
وی ادامه داد: انقلاب ما برای مستضعفین و پابرهنه ها بود اما الان کارگرانی داریم که به ازای یک ماه کامل، ۹۳۵ هزار تومان حقوق دریافت می کنند و با این حقوق، او نمی تواند در مشهد خانه بگیرد، بعضی از کارگران هم بیمه نیستند، حقوق کافی نمی گیرند و پاداش هم ندارند.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی اظهار کرد: کارگر و کارفرما دو بال هستند که یکی، سرمایه و دیگری، نیروی انسانی خود را گذاشته و باید با هم هماهنگ شوند اما الان عده زیادی از کارگران هستند که قرارداد امضا کردند اما بیمه نیستند یا حقوق لازم را نمی گیرند.

نداشتن امنیت شغلی
رسولی با تاکید بر اینکه حدود ۹۵ درصد کارگران خراسان رضوی امنیت شغلی ندارند، گفت: اختلافات کارگری بین کارگران با کارفرمایان و یا در کانون بازنشستگان و دیگر تشکل ها هم زیاد است و چون کارگران امنیت شغلی ندارند، در بیشتر موارد با کارفرما کنار می آیند اما نمی توانند به حقوق خود برسند.

سیاست های نادرست تامین اجتماعی و متضرر شدن کارگران
وی در ادامه با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر تغییر مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، گفت: مدیریت این سازمان هر چند وقت دستخوش تغییر می شود و با وجودیکه مدیر فعلی خوب کار کرد بحث تغییر او مطرح است و بر مدیر عامل سازمان هم فشار وارد می کنند.
وی خاطر نشان کرد: سازمان تامین اجتماعی سیاسی نیست و تعویض مدیران، به آن ضرر می زند، اکنون هم وزارت بهداشت و درمان می خواهد بخش درمان را ببرد تحت پوشش بیمه در حالیکه کارگران یک سوم از حقوق خود را می دهند تامین اجتماعی که در ایام پیری، مریضی و سختی به درد آن ها بخورد.
رسولی افزود: وزارت بهداشت و درمان در بحث بیمه سلامت کم آورده است و می خواهد بخش درمان تامین اجتماعی را ببرد زیر پوشش بیمه سلامت و مایملک تامین اجتماعی را در بیمه سلامت ادغام کند در حالیکه این حق الناس است.
وی عنوان کرد: کسیکه پول بیمه را به مدت ۲۰ یا ۳۰ سال پرداخت کرده با فردیکه این پول را نداده، برابر نیست که بخواهند او را در یک شرایط مساوی تحت درمان قرار دهند.

متضرر شدن قشر مستضعف از طرح تحول سلامت
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت، مردم را بیچاره کرده و ضرر این طرح به مردم مستضعف رسیده است، گفت: وزیر بهداشت معتقد است دارد خدمت می کند در حالیکه هزینه های جراحی را چند برابر کرده است.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سه جانبه گرایی بین دولت و کارگر و کارفرما اجرا نمی شود و پایه کارگری آن لنگ است.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image