666

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ در دوران پسا انتخابات در منطقه ترشیز و برگزاری هم‌زمان دو انتخابات ریاست‌جمهوری دهم و شوراهای‌شهر و روستای پنجم، با توجه به انتخابات و کشمکش‌های جریان‌های رأس قدرت به خصوص در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری، فضای سیاسی _ مطبوعاتی جامعه مقداری از انتخابات شوراها و اهمیت نقش و کارکرد آن در ساختار سیاسی _ مدیریتی شهرها و روستا مغفول بوده و نیاز به پرداختن بیش از پیش به این مقوله احساس می‌گردد.

گزینش روحانی و تأکید بر ادامه راه رفته
اما با تأسی از خواست اکثریت ملت در انتخابات ریاست‌جمهوری و گزینش جناب روحانی با تأکید به ادامه راه رفته و رأی قاطع به حفظ و صدالبته اصلاح وضع موجود، در اکثر مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ نیز چنین تفکری مورد توجه و خواست عمومی شهروندان قرار گرفت.
در شهرستان کاشمر نیز که اکثریت شهروندان با دید و نگاهی هوشمندانه و بر مبنای عملکردها نه شعارها، پای صندوق رأی رفتند، با گزینش معنادار خود، ضمن حفظ اکثریت شورای فعلی، رأی به جوان‌گرایی و تزریق خون تازه به شورا دادند.

پیوند بین شورای شهر با شهردار
بی‌شک رأی مردم به تثبیت و البته بهبود شرایط شهرداری به عنوان زیرمجموعه شورای شهر، منجر می شود و همان‌طور که می‌دانیم شوراها در شهرها با نهاد شهرداری پیوند خورده‌اند لذا بسیاری از وظایف شوراهای شهر، مستقیم یا غیرمستقیم در رابطه با شهرداری‌هاست و صدالبته مهم‌ترین و اولین گام آن انتخاب شهردار به عنوان سکان‌دار این مجموعه برای دوره جدید می باشد.
در دوره قبل، مهندس سلیمانی در لحظات آخر و البته با رأی شایسته توانست این مجموعه را مدیریت کند و به گواه دوست و منتقد، نمره قابل قبولی را نیز اخذ کند.

جهش عمرانی و خدماتی کاشمر طی چندسال گذشته
از جمله اقدامات وی می توان به بالا بردن حجم و میزان فعالیت ‏های عمرانی، بهبود شرایط خدماتی و صدالبته شروع پروژه‌های بزرگ و به زمین مانده مانند دوبانده کردن جاده مرگ کاشمر به شادمهر اشاره کرد که خواست ملی و منطقه‌ای مردم از اعصار گذشته بود و الحق و الانصاف عملکرد، جسارت و شجاعت او در شروع این پروژه ستودنی است. همچنین احداث فرهنگ‌سرای ۱۲ هزار نفره که آن نیز در کنار سینما از مهم‌ترین مطالبات فرهنگی _ اجتماعی مردم به شمار می‌رفت و به همت و درایت مدیریت شهرداری دوره کنونی و شخصی مهندس سلیمانی در حال انجام است.
نگارنده به هیچ روی قصد تعریف و تمجید از هیچ فردی را نداشته و فقط به عنوان یک شهروند نمی‌توانم چشم بر جهش عمرانی و خدماتی شهر در دوران گذشته ببندم، هرچند که بسان تمام کارهای اجرایی البته و صدالبته دچار نقصان و کمبودهایی نیز بوده است.

توسعه سیاسی و چرخش نخبگان در قدرت
در ادامه لازم می دانم اشاره ای داشته باشم به اینکه بی‏گمان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‏ های نیل به توسعه سیاسی جوامع، چرخش نخبگان در قدرت و محدود بودن زمان حضور آن ‏ها در حاکمیت می ‏باشد و از سویی طبق نظریات جدید در علم سیاست، ثبات مدیریت البته کارآ و موفق و صیانت از سرمایه اجتماعی _ مدیریتی به وجود آمده در طی زمان نیز از دیگر مؤلفه‏ های توسعه سیاسی در جوامع در حال گذار چون ایران می ‏باشد.
در این رهگذر، شناسایی مرز باریک بین این دو مقوله، با تدبیر و کارشناسی اعضای خبره و با تخصص شورا می‌باشد که با یقین و اطمینان می‌توان به تصمیم جمعی و تخصصی اعضا شورا اعتماد کرد و امید به آن داشت با رأی به حفظ ثبات و تأکید به ادامه و تکمیل راه توسعه، در راه آبادانی و عمران شهر با مدیریت مجموعه شهرداری و شخص مهندس سلیمانی، بکوشند و ضمن انتقاد و گوشزد کمبودها و کاستی‌هایی که به واقع در عملکرد وی وجود دارد، با رأی قاطع خود این سرمایه اجتماعی _ مدیریتی را حفظ و در عین حال تقویت نمایند.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

 

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image