3333

دکتر مسعود هاشم زاده، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در گفتگو با خبرگزاری ایران نیوز آنلاین اظهار کرد: صنعت تولید واکسن در کشور نیازمند توجه مسئولان ارشد کشور می باشد چراکه با توجه به بروز بیماری های جدید و نوظهور در جهان، اگر از این صنعت غافل شویم روزی فرا خواهد رسید که باید تمام پول نفت را برای واردات واکسن بدهیم.

ارزآوری برای کشور با صادرات واکسن
دکتر هاشم زاده با بیان اینکه ما در کشور ظرفیت و دانش لازم برای تولید واکسن را داریم و باید این موضوع و توجه به صنعت واکسن را جدی بگیریم، افزود: با توجه به اینکه در بحث صادرات واکسن، ظرفیت بالایی وجود دارد باید از این ظرفیت استفاده کرده و برای کشور ارزآوری داشته باشیم.
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ادامه داد: موسسه رازی از قدیمی ترین موسسات علمی کشور می باشد که با رویکرد تحقیق و تولید واکسن و سرم برای جمعیت انسانی و حیوانی کار می کند و بیش از ۹۳ سال است که در بسیاری از بیماری ها مانند سرخک، سرخچه و فلج اطفال فراوری و تولید انجام می دهد و بیش از ۶۰ نوع محصول را تولید کرده است، همچنین در این موسسه واکسن هایی برای بیماری های حیوانات مانند طاعون گاونی، ابله و شاربن و سیاه زخم تولید می شود.
وی با اشاره به تهدیدات دنیای امروز گفت: در دنیای امروز با دو نوع تهدید روبه‌رو هستیم؛ یکی تهدیدات اکوسیستمی و دیگری تهدیدات بیولوژیکی که ما باید با داشتن دانش بسیار بالا و تجهیز کردن امکانات، آمادگی لازم را برای کنترل عوامل طبیعی و بیولوژیکی داشته باشیم.

وضعیت امروز ما جوابگوی نیاز آینده کشور نیست
دکتر هاشم زاده خاطرنشان کرد: وضعیت امروز ما جوابگوی نیاز کشور در آینده نیست و باید یک سیاست گذاری جدید و پوست اندازی در نگاه به این علم واکسن داشته باشیم.
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه ما در کشور استعدادهای درخشان و نخبه را داریم که امروزه به دلیل نبود فضای مناسب برای کار و نبودن حمایت کافی، متاسفانه از کشور خارج می شوند، ادامه داد: باید تلاش شود تا با وجود موسسات علمی مانند موسسه رازی، فضای مناسب برای جذب نخبگان علمی فراهم شود.

لزوم فراهم کردن ظرفیت لازم برای جذب نخبگان و استعدادهای درخشان
دکتر هاشم زاده با بیان اینکه با توجه به ظهور بیماری های نوظهور در دنیا، به شدت جمعیت کشور آسیب پذیر است و ما باید برای مقابله و حفظ جمعیت انسانی، سرمایه گذاری لازم را انجام دهیم، گفت: موسسه رازی باید در تولید و انتشار و عملیاتی کردن موضوعات علمی و به روز عمل کند، همچنین مقررات جدید را به جای مقررات  قدیم حاکم کند تا زمینه حرکت و رشد، در این موسسه فراهم شود.
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: اصلاح و بازبینی مقررات بسیار ضروری است و باید ظرفیت لازم برای جذب نخبگان و استعدادهای درخشان در کشور فراهم شود.
دکتر هاشم زاده، توسعه همه جانبه در موسسه رازی را ضروری و لازم دانست و اظهار کرد: توسعه، بدون توجه و نگاه مسئولان به این صنعت محقق نمی شود و اگر از این توسعه غفلت کنیم باید هزینه های زیادی پرداخت کنیم.
وی یادآور شد: در موسسه رازی بیش از ۲۵۰ نفر از افراد متخصص و عضو هیئت علمی و یک هزار و ۷۰۰ نفر کارشناس و تکنسین مشغول انجام وظیفه می باشند.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۷۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image