77

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سومین جلسه‌ «شعرخوانی پستو» در ادامه‌ی مبحث «پژوهشی در باب هایکو سه گانی» با حضور شاعران برجسته حوزه شعر و ادبیات همچون دکتر مصطفی‌زاده، شاعر و فیلم‌ساز؛ محمدباقر کلاهی اهری، شاعر پیشکسوت؛ دکتر حسین صالحی، شاعر و خطاط؛ دکتر هادی منوری، شاعر، نویسنده و پژوهشگر و دکتر آخرتی، شاعر، در پردیس تئاتر مستقل برگزار شد.

تغییر کارکرد شعر در طی زمان
در این جلسه دکتر حسین صالحی، شاعر پیشکسوت با اشاره به تفاوت شعر از گذشته تا به امروز، بیان کرد: تفاوت‌ها در زندگی ما تحمیل می‌شود؛ در گذشته من با پدرم به لحاظ شکل زندگی تفاوت نداشتیم، سرعت تغییر تکنولوژی کمتر بود لذا دنیای پدر و فرزند تفاوت کمی داشت اما در حال حاضر این سرعت تغییر به گونه‌ای است که هر کدام از این‌ها در یک دنیای متفاوتی با دغدغه و دل‌خوشی‌های مختلف زندگی می‌کنند.
این شاعر دلیل تفاوت در زندگی را تغییرات فناوری دانست و افزود: امروز تغییرات تکنولوژی به سرعت انجام می‌شود لذا کارکرد داشته‌های قدیمی تغییر کرده است و شعر از جمله این موارد است.
وی تصریح کرد: شعر در گذشته تنها در دربار بوده است، بعدها وارد زندگی مردم می‌شود و در زمان انقلاب اسلامی، این شعر، همراه مردم و یکی از ابزارهای مبارزه می‌شود.

محکوم‌ به فنا بودن شعر درصورت عدم هماهنگی با تحولات نوین
وی با بیان اینکه ما در آینده انباشت اطلاعات خواهیم داشت، افزود: امروز در موبایل مطالب بسیاری گنجانده می‌شود همچنین با موتورهای جستجو برای پیدا کردن کلمه ای، از ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار سایت، رقمی از اطلاعات در خصوص این کلمه پیدا خواهید کرد؛ در چنین شرایطی نسلی می‌خواهد حداکثر جذب را داشته باشد.
صالحی اظهار کرد: امروز فضای جدیدی ایجاد شده است و اگر شعر، ادبیات و داستان کوتاه با این تحولات نوین کاربری نتوانند هماهنگ شوند محکوم‌ به حذف و فنا می شوند.
این شاعر و خطاط خاطرنشان کرد: شکل‌های مختلف شعر کهن که شامل سه‌گانه‌ها، رباعی‌ها و شکل‌های نوین شعر که هایکو و شعر کوتاه است باید پاسخ گوی نیازی که وارد عرصه ادبیات می‌شوند، باشند.
وی افزود: در گذشته، رباعی و غزل تنها به عنوان سرگرمی نوشته می‌شده اما امروز این‌گونه اشعار اهمیت یافته است.

نقش بی‌بدیل رسانه در تغییر سبک شعر
در ادامه آخرتی، شاعر و پژوهشگر بیان کرد: در جهان فرا مدرن که به سمت رسانه پیش می‌رود، رسانه‌ها با استفاده از یک سری ساختارها و چارت موجب شدند تا مردم احساس کنند برای فراگیری، زمان کمی دارند و باید از همه نوع آن بهره بگیرند که خطراتی را در پی داشت و موجب مصرفی شدن جامعه شد؛ اگر چه اروپا از این حالت خارج شده است اما جامعه ما هنوز مصرف‌گراست.
آخرتی این فشرده شدن‌ها را نتیجه رسانه دانست و افزود: شعر قسمتی از زندگی اجتماعی انسان است که دنیای رسانه بر روی آن تأثیر گذاشته است و امروز در شعر آزاد به سرعت به سمت شعر کوتاه در حال حرکت هستیم که این اتفاق سفارش جامعه رسانه‌ است.

شعر؛ ارزان ترین هنر
محمدباقر کلاهی، سردمدار نو سرایان و سپید سرایان خراسانی هم با بیان اینکه هر رونقی بازگشتی دارد، بیان کرد: امروز میلیون‌ها مطلب در حال تکثیر است که رسانه‌ها آن ها را بازتاب می دهند و این تمدن با این سرعت، محکوم‌ به بازگشت است.
وی با بیان اینکه هایکو یا همان شعر کوتاه، در معنای خاص خود از فرهنگ ما نیست، افزود: نثر صوفیه عبارت‌های کوتاه فراوانی دارد اما ما به جهت اینکه فکر می‌کنیم کلاس ندارد از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم مانند کتاب کشف‌المحجوب.
وی یادآور شد: امروزه شعر به چیزی وصل نیست و از خود خلع مسئولیت می‌کند همچنین ارزان‌ترین هنر است و شعرهای بسیاری در حال تولید شدن هستند.

فراموش کردن اندیشه ها
در پایان استاد مصطفی‌زاده، شاعر و فیلم ساز با بیان اینکه ما مفهوم ها را فراموش کرده ایم و در مورد مصداق‌ها حرف می‌زنیم، افزود: اگر نکته‌های کوچک درست بیان نشود نتیجه منفی در پی خواهد داشت.
این فیلم‌ساز با بیان اینکه تکنولوژی نمی‌تواند منفی باشد، افزود: ابن سینا اگر اکنون زندگی می کرد با ابزار قبل نمی‌توانست طبابت کند، در واقع اگر چه ابزار عوض شده است اما اندیشه تغییر نکرده است.
وی بیان کرد: تحلیل در مورد تاریخ، تقویمی و تحلیلی است و اگر چه تغییر تکنولوژی بسیار سریع انجام می‌شود اما انسانیت تغییر نمی‌کند.
استاد مصطفی‌زاده با بیان اینکه اندیشه‌ها مظلوم واقع شده اند و آن را فراموش کرده ایم، تصریح کرد: فلسفه آموزش، اندیشیدن است نه آموزش اندیشه‌ها لذا اگر با اندیشه با دیگران برخورد کنیم بهتر می‌بینیم.
این شاعر اظهار کرد: وقتی سطح‌ها پایین است رنگ ها را متعدد می‌بینیم ولی اگر سطح بالا رود همه را یکسان می‌بینیم و شعر می خواهد این فاصله‌ها را از بین ببرد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۲۱۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image