666

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سید علی‌اکبر شمسیان، رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه هفتمین دوره فرهنگی _ آموزشی طریق جاوید با بیان اینکه محوریت هفتمین دوره فرهنگی _ آموزشی طریق جاوید، اخلاق و معنویت با عنوان بازشناسی اندیشه و سیره امام خمینی(ره) است، افزود: وقتی از بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌شود در مرحله اول در ذهن همه ما یک رهبری کاریزماتیک سیاسی و بعد یک روحانی، سیاست‌مدار و انقلابی طراحی می‌شود.

جامعه دانشگاهی نیازمند تبیین افکار امام خمینی(ره) است
وی افزود: جامعه دانشگاهی در فضای پر التهاب امروز جهان و موقعیت حساس منطقه‌ای و داخلی، بیش از هر چیز نیازمند تبیین آزادانه اندیشه امام خمینی(ره) است.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان رضوی با اشاره به توجه امام خمینی(ره) به زائران امام رضا(ع) افزود: امام خمینی(ره) در سال های قبل از ۴۲ به مشهد مشرف می‌شوند و منزلی در نزدیکی حرم اجاره می‌کنند؛ ایشان وقتی به حرم مشرف می‌شدند سریع‌تر از بقیه به منزل برمی‌گشتند و برای بقیه زائران که با ایشان همراه بودند چای درست می‌کردند، یکی از افرادی که همراه امام بود می‌پرسد چرا خود را از فیض زیارت و دعا محروم می‌کنید که امام(ره) در پاسخ به او می‌فرمایند: ثواب خدمت به زائران امام رضا(ع) از زیارت امام رضا(ع) کمتر نیست.

حل مشکلات سیاسی از طریق تعامل با نخبگان سیاسی
سید حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: انقلاب اسلامی به ۴۰ سالگی خود نزدیک می شود و طبق سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید مدل موفقی از اداره جامعه را ابتدا به جوانان و بعد هم به مردم دنیا ارائه کنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه عمده مشکلات کشور در اخلاق سیاسی، اخلاق فرهنگی و اخلاق اجتماعی ریشه دارد، افزود: سه مؤلفه اصلی پیشرفت «توسعه فرهنگی به عنوان زیرساخت»، «توسعه آموزشی با تربیت نیروی انسانی در جایگاه مناسب» و «توسعه علمی و فناوری که نیروی تربیت‌یافته در زمینه علمی و فناورانه کشور را دانش‌بنیان و در همه زمینه‌ها اداره کند»، است.
وی اظهار کرد: در زمینه اخلاق سیاسی هم بزرگ‌ترین مشکل ما این است که یکدیگر را قبول نداریم؛ نخبگان سیاسی ما یکدیگر را قبول ندارند و نتیجه آن این است که در هر گردش سیاسی، کل برنامه تغییر و دوباره باید از صفر شروع کرد.
وی عنوان کرد: در حوزه سیاسی اگر مسائل ملی را در تعامل با نخبگان سیاسی حل نکنیم، هیچ دولتی نمی‌تواند در عمر چهار یا هشت ساله خود مشکل را برطرف کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در توسعه فرهنگی نیازمند انسان‌هایی هستیم که کار و تلاش را به عنوان اصل در نظر بگیرند، علم باور باشند و استفاده از علم در کار عملی‌شان دیده شود، به سراغ راه های آسان برای پولدار شدن مانند واردات نروند چراکه جامعه باید دانش‌بنیان اداره شود ولی متأسفانه بسیاری اعتقادی به این موضوع ندارند.
وی بر رعایت قانون، احترام به دیگران و رعایت مصالح دیگران تأکید کرد و گفت: باید انسانی تربیت کنیم که به خاطر خدا از گناه بترسد نه به خاطر قانون.
وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) الگوی بسیار خوبی است که شناخت تمام ابعاد شخصیتی ایشان کمک می‌کند مشکلات را حل کنیم، افزود: امام خمینی(ره) در بحرانی‌ترین شرایط جامعه منشور برادری را تبیین کردند که موجب شد جناح‌های سیاسی جامعه در کنار یکدیگر کار کنند؛ ما نیز امروز باید به آن الگو توجه کنیم.

پیامبر گرامی اسلام(ص)؛ محور کلیدی مکارم اخلاقی
کمال‌الدین حسینی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام(ص) شعار و محور کلیدی مکارم اخلاق بوده است، تصریح کرد: اقتدار کاریزماتیک امام خمینی(ره) نیز بر اساس اخلاق بود.
حسینی با بیان اینکه امروز منابع متعدد پیام وجود دارد لذا رهبر معظم انقلاب بر کرسی‌های آزاداندیشی، نظریه‌پردازی و نقد آرا تأکید کرده‌اند، بیان کرد: تحقیقات نشان داده که امروزه با شکستن مرزهای فرهنگی جوامع، دیگر تکنیک استدلال یک‌جانبه قادر به اثرگذاری و اثربخشی نیست و باید استدلال دوطرفه باشد.

پایبندی به مسائل اخلاقی؛ راه رسیدن به علم واقعی
سید محمد هاشمی تروجنی، رئیس مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی تصریح کرد: بعد از مبانی اعتقادی، ایمان و حقیقت، اخلاق، مهم‌ترین بعد وجودی انسان است که راهبرد وی در آراسته شدن صفات نیک و فضایل اخلاق و دور شدن از زشتی‌ها و رذایل اخلاقی است و در واقع چارچوب تفکر و رفتار انسان را تغییر می‌دهد.
وی بیان کرد: اهمیت اخلاق به نوع شناخت ما از انسان بستگی دارد اما می‌توان به این نکته اذعان کرد که اکثر مکاتب که به دنبال اخلاق هستند به دنبال نوعی از فضیلت‌ها برای فرد و انسان هستند اما اسلام هدف اخلاق را بالاتر از فضیلت می‌داند و اخلاق را زمینه‌ساز لقای الهی معرفی می کند.
هاشمی تروجنی با بیان اینکه در بستر تاریخ، اخلاق یکی از پر چالش ترین موضوع ها در زندگی انسان ها بوده است، خطاب به دانشجویان گفت: راه رسیدن به علم واقعی و موفقیت در ابعاد مختلف زندگی، تهذیب نفس و پایبندی به مسائل اخلاقی است.

مکارم اخلاقی، کمتر در جامعه نهادینه شده است
حجت الاسلام کاظم لطفیان، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه مکارم اخلاق، کمتر در جامعه نهادینه شده است، گفت: مکارم اخلاق خوبی‌هایی است که از انسان سر می‌زند و بدون توقع و پاداش است.
وی افزود: کاری که رهبری در جامعه باید انجام دهد، تحکیم عقاید مردم، استحکام گزاره‌های اخلاقی و گسترش دانایی در جامعه در حوزه احکام شریعت است.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: در حوزه مرجعیت امامت نیز، ولایت و رهبری، تاریکی خلقت را پاک، فکر و رفتارهای جامعه را اصلاح و گزاره‌های اخلاقی را وارد جامعه می کند.

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۲۱۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image