4444

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سید حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم افتتاحیه هفتمین دوره فرهنگی _ آموزشی طریق جاوید که در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی به ۴۰ سالگی خود نزدیک می شود و طبق سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید مدل موفقی از اداره جامعه را ابتدا به جوانان و بعد هم به مردم دنیا ارائه کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وضعیت موجود ما با سند چشم‌اندازی که تعریف‌ شده فاصله بسیاری دارد، گفت: ساختارهای آن در کشور وجود دارد اما اراده برای این کار باید در تمامی آحاد نظام به وجود آید.
وی اظهار کرد: نمی‌توان علت وضعیت موجود را تحریم دانست چرا که به گفته مسئولان، تحریم در بدترین شرایط ۲۰ درصد می‌تواند تأثیرگذار باشد و ۸۰ درصد دیگر حاصل عدم برنامه‌ریزی مناسب خودمان است.

سه مؤلفه اصلی پیشرفت
رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه عمده مشکلات کشور در اخلاق سیاسی، اخلاق فرهنگی و اخلاق اجتماعی ریشه دارد، افزود: سه مؤلفه اصلی پیشرفت «توسعه فرهنگی به عنوان زیرساخت»، «توسعه آموزشی با تربیت نیروی انسانی در جایگاه مناسب» و «توسعه علمی و فناوری که نیروی تربیت‌یافته در زمینه علمی و فناورانه کشور را دانش‌بنیان و در همه زمینه‌ها اداره کند»، است.
وی بیان کرد: در حوزه آموزش خوب عمل شده و به رغم اینکه ایرادهای زیادی به‌ نظام آموزشی گرفته می شود، توانسته ایم انسان های محقق، مبتکر و مهارت محور تربیت کنیم، در حوزه علمی و فناوری هم اثبات کردیم که کشور توان حرکت در مرز علم و فناوری را دارد.
طیبی با بیان اینکه به دلیل عدم توسعه فرهنگی، در کاربرد دچار مشکل هستیم، اظهار کرد: الگوسازی‌های موفقی در زمینه آموزشی، توسعه علم و فناورانه داریم اما در کاربرد دچار مشکل هستیم.
وی اظهار کرد: در زمینه اخلاق سیاسی هم بزرگ‌ترین مشکل ما این است که یکدیگر را قبول نداریم؛ نخبگان سیاسی ما یکدیگر را قبول ندارند و نتیجه آن این است که در هر گردش سیاسی، کل برنامه تغییر و دوباره باید از صفر شروع کرد.
وی عنوان کرد: در حوزه سیاسی اگر مسائل ملی را در تعامل با نخبگان سیاسی حل نکنیم، هیچ دولتی نمی‌تواند در عمر چهار یا هشت ساله خود مشکل را برطرف کند.

لزوم اداره جامعه به صورت دانش بیان
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در توسعه فرهنگی نیازمند انسان‌هایی هستیم که کار و تلاش را به عنوان اصل در نظر بگیرند، علم باور باشند و استفاده از علم در کار عملی‌شان دیده شود، به سراغ راه های آسان برای پولدار شدن مانند واردات نروند چراکه جامعه باید دانش‌بنیان اداره شود ولی متأسفانه بسیاری اعتقادی به این موضوع ندارند.
وی بر رعایت قانون، احترام به دیگران و رعایت مصالح دیگران تأکید کرد و گفت: باید انسانی تربیت کنیم که به خاطر خدا از گناه بترسد نه به خاطر قانون.

فرار مغزها؛ نتیجه ناامید شدن مردم از اداره درست جامعه
رئیس جهاد دانشگاهی بیان کرد: وقتی مسائل کشور حل نشود و مردم نسبت به اداره درست جامعه ناامید شوند عواقب بدی در پی خواهد داشت که از جمله آن، فرار مغزها خواهد بود.
وی بیان کرد: فاصله محدود با افق ۱۴۰۴ داریم که با برنامه‌ریزی درست، وفاق ملی، الگو گیری از قرآن، پیامبران، ائمه و امام خمینی(ره) در کشور می‌توان به این افق دست پیدا کرد.

تبیین منشور برادری توسط امام خمینی(ره)
وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) الگوی بسیار خوبی است که شناخت تمام ابعاد شخصیتی ایشان کمک می‌کند مشکلات را حل کنیم، افزود: امام خمینی(ره) در بحرانی‌ترین شرایط جامعه منشور برادری را تبیین کردند که موجب شد جناح‌های سیاسی جامعه در کنار یکدیگر کار کنند؛ ما نیز امروز باید به آن الگو توجه کنیم.

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۲۱۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image