666666

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی در چهارمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور معاونان، مدیران کل دستگاه های اجرایی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: آمارها نشان می دهد که هدفگذاری ایجاد ۱۶۰ هزار شغل برای امسال در این استان قابل تحقق است.

اشتغال و تولید؛ مهمترین مسئله خراسان رضوی
وی اشتغال و تولید را مهمترین مسئله خراسان رضوی در سال های اخیر به خصوص طی دو سال گذشته ذکر و بیان کرد: خراسان رضوی در ماه های پاییز و زمستان، با سرما، سیل و مواردی این چنین مواجه است که در حوزه کشاورزی و خدمات زیربنایی ممکن است خساراتی را برای تولید و اشتغال ایجاد کند؛ بر این اساس ستاد مدیریت بحران، معاونت عمرانی و اقتصادی استانداری و دستگاه های ذیربط باید با پیش بینی شرایط، بحران های احتمالی را مدیریت کنند.

صدمات ناشی از حوادث طبیعی در استان
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: این استان از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال، حوادث و بحران های جدی را پشت سر گذاشته است بطور مثال پاییز سال گذشته فقط هشت هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال در حوزه کشاورزی و باغی آسیب دید و تولید انار و انگور تقریباً به نصف کاهش یافت.
وی گفت: در حوزه تولید مرغ و طیور نیز با وقوع زلزله و سیل آسیب های زیادی به تولید و اشتغال خراسان رضوی وارد شد اما با این حال از تابستان پارسال تاکنون موفق به ایجاد ۱۶۰ هزار شغل جدید شدیم.
رشیدیان ابراز امیدواری کرد با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه های صنعت، معدن، تجارت، گردشگری، زیارت، کشاورزی و آی.تی بتوان به هدف افزایش تولید و اشتغال و صادرات دست یافت.

ظرفیت بالای استان در صادرات
وی افزود: سفر اخیر من به قزاقستان و سفر پیش از آن به تاتارستان نیز نشان داد ظرفیت توسعه صادرات در خراسان رضوی فوق العاده بالا است.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با حجم سرمایه گذاری صورت گرفته شامل ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه صنعت، معدن و تجارت، پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه خدمات و گردشگری و زیارت، ۹۹۷ میلیارد تومان در حوزه کشاورزی و ۳۲۰ میلیارد تومان در حوزه آی.تی و آی.سی.تی بعید است بتوان این میزان ایجاد اشتغال را تمدید و تجدید کرد.
وی گفت: امیدواریم در سال جاری رشد مناسبی در حوزه تولید و اشتغال داشته باشیم و به هدف ۱۶۰ هزار شغل در این سال دست پیدا کنیم و در سال های بعد بتوانیم به روند منطقی و کم فشارتری برگردیم.
رشیدیان افزود: در قالب طرح های فنی و اعتباری نیز ۲۴ میلیارد تومان کمک و تسهیلات برای خراسان رضوی در نظر گرفته شده که نیاز است آئین نامه ای تدوین شود تا به مسیرهایی به غیر از مسیرهای پیش بینی شده نرود.
وی ادامه داد: بدین منظور طرح ها باید قبل از معرفی به بانک ها در کمیته ای که استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اتاق بازرگانی و دستگاه های متولی در آن عضو هستند مصوب و سپس به بانک ها اعلام شوند که بر اساس اهداف، سند آمایش و برنامه کلی توسعه استان تسهیلات را واگذار کنند.

پرداخت تسهیلات بانکی
استاندار خراسان رضوی گفت: با این حجم پول و تسهیلاتی که بانک ها از هفته های آینده با دریافت کمک های یارانه ای پرداخت می کنند امید است ظرف شش ماه دوم امسال شاهد رونق بیشتر در تولید و اشتغال باشیم و در طول یک سال این تسهیلات جذب شوند.
وی افزود: صنایع، بخش کشاورزی و خدمات استان خراسان رضوی منتظر بودند این کمک های یارانه ای مصوب شود زیرا خیلی از کمک هایی که از طریق سایت بهین یاب مصوب شده بود با عدم مراجعه واحدهای ثبت نام کرده مواجه شد اما این تسهیلات ظرفیت بیشتری را برای بخش خصوصی ایجاد می کند تا برای سرمایه گذاری بیشتر ترغیب شوند.
رشیدیان ادامه داد: این تسهیلات می تواند در کنار سرمایه گذاری بخش خصوصی معنا پیدا کند و بخش خصوصی نیز می بایست بداند که بدون سرمایه نمی توان تسهیلات فنی و اعتباری گرفت البته برای ایجاد اشتغال کوچک به صورت فردی تسهیلات دیگری در نظر گرفته شده که باید در جاهای دیگر به آن توجه شود.

توجه به روستاها
وی گفت: امید است در طول اجرای برنامه ششم توسعه شاهد روستاهای آباد و پر رونق در خراسان رضوی باشیم که بتوانند سهم خود را در تولید بیابند، همچنین شرایط سکونت مردم در روستاها باید بگونه ای باشد که شاهد رشد جمعیت روستایی بیش از برنامه پنجم توسعه باشیم.
استاندار خراسان رضوی افزود: خیلی از روستاییان حاشیه نشینی در شهرها را درک کرده اند و با مشکلات آن آشنا شده اند لذا اگر مقداری در این حوزه مناسب عمل شود می توان شاهد رونق بیشتر مهاجرت معکوس به روستاها بود.
وی همچنین بر استفاده از ظرفیت مراکز تولید فکر مانند نشست های دانشگاهی و حوزوی یا پارلمان مشورتی زنان و نیز جوانان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تاکید و بیان کرد: این اقشار می توانند بدون حق رأی یک نماینده در نشست های شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی داشته باشند.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۸

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image