7777-7

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت‌الاسلام سیدکاظم طباطبایی، خطیب جمعه کاشمر، در خطبه‌های عبادی سیاسی این هفته شهرستان کاشمر که در مسجد جامع این شهر برگزار شد، با اشاره به رسالت امام سجاد(ع) بعد از واقعه کربلا، گفت: آن حضرت پس از واقعه کربلا حضور داشتند و وقایع دردناک آن حادثه را مشاهد کردند.
وی افزود: امام سجاد(ع) حجت خدا و ولی ا.. بعد از امام حسین(ع) بودند که سی و چند سال بعد از حادثه عاشورا در قید حیات بودند و ایام امامت ایشان محسوب می شود.
وی با اشاره به تاکتیک مبارزات ایشان در برابر طاغوت گفت: روشی که امام سجاد(ع) برای مبارزه با باطل و ظالم اتخاذ کردند، انقلابی نگه داشتن مردم بود که امر بسیار مهمی است زیرا اگر مردم انقلابی باشند و احساس مسئولیت کنند و امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند، جلوی بسیاری از انحرافات و مفاسد گرفته می شود و به ظالم مجالی برای جولان داده نمی شود.
طباطبایی افزود: در کلام امام سجاد(ع) در دعاها و مناجات ها و خطبه هایی که از آن حضرت نقل شده به ویژه در خطبه‌شان پس از واقعه عاشورا در مسجد شام، ایشان مردم را ترغیب می کنند تا در مقابل ظالم بایستند که تاکتیک بسیار مهمی است.

بی بصیرتی و عدم مسئولیت پذیری؛ عامل ذلت مسلمانان
خطیب جمعه کاشمر با تأکید براینکه بی بصیرتی و عدم مسئولیت پذیری در ملت باعث ذلت و تن به ظلم دادن می شود، گفت: امام سجاد(ع) به خوبی به این تاکتیک پرداخته و تلاش کردند با بیان وقایع قیام کربلا، روحیه انقلابی را در مردم حفظ کنند.
وی با تأکید بر اینکه تلاش امام سجاد(ع) بر باقی ماندن خشم مردم علیه ظالم است، گفت: همین برپایی عزاداری و عرض ادب به ساحت اقدس امام حسین(ع) در واقع حماسه کربلا را زنده نگه می دارد و یاد و خاطره کربلا باقی می ماند که البته لازم است باقی بماند زیرا نباید مردم ظلمی که به اهل بیت پیغمبر(ص) شد را فراموش کنند.
طباطبایی گفت: توصیه قرآن به محبت اهل بیت(ع) بوده اما در حادثه عاشورا عده ای این را فراموش کردند لذا امام سجاد(ع) قصد داشتند مردم را متوجه کنند و از هر سوژه ای که فراهم می شد برای یادآوری خاطرات کربلا استفاده می کردند، همچنین ایشان تعمد داشتند که مردم را بگریانند و احساسات آن ها را برانگیخته کنند تا این آتش در دل مسلمانان خاموش نشود و نسبت به کسانی که این همه ظلم و ستم را در حق اهل بیت پیغمبر(ص) روا داشتند، تنفر داشته باشند.
وی با بیان اینکه ادامه راه شهیدان تاکتیک دیگری در بیانات امام سجاد(ع) به شمار می رود، افزود: انسان بعد از شهادت شهید احساس می کند که باید به آن ها احترام بگذارد و آن ها را تجلیل و تکریم کند اما قضیه بالاتر است و خود شهید برای ما مسئولیت ایجاد می کند به طوریکه باید خود در صحنه فداکاری حاضر باشیم و امام سجاد(ع) این رسالت را بعد از شهادت امام حسین(ع) انجام دادند و ادامه راه آن ها را وظیفه خود می دانستند.
حجت الاسلام طباطبایی افزود: اگر اسارت حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) و صبر و مقاومت و.. آن ها نبود، حماسه کربلا فراموش می شد و فراموشی کربلا به معنی میدان دادن به ظالم است.

ادامه راه شهدا با احساس مسئولیت در برابر ظلم
خطب جمعه کاشمر گفت: باید احساسات ظلم ستیزانه در مسلمانان برانگیخته باشد زیرا ما مسئولیت داریم بعد از شهادت شهید راه او را ادامه دهیم و احساس مسئولیت کنیم چراکه آن ها جان خود را در راه خدا، دین خدا، حفظ ارزش ها و دفاع از حریم ولایت دادند و ما نباید نظاره گر باشیم.
طباطبایی با بیان اینکه اگر احساس مسئولیت در برابر خون شهدا نداشتیم و در برابر ظالم خشم نگرفتیم، یزدیدی می شویم، گفت: ما امروز شهدای مدافع حرم را تشییع می کنیم و این درگیری ها را آمریکا و اسرائیل، با تشکیل داعش، برای ما درست کرده اند؛ تفکر وهابی و تکفیری و جاهلانه دست ساخت آن ها است و در سایه این تفکرات است که جوانان ما به دست آن ها شهید می شوند این در حالی است که متاسفانه هنوز هم عده ای دنبال اجناس آمریکایی می گردند.
خطیب جمعه کاشمر اظهار کرد: یادمان باشد آن ها که ماهواره دارند و به دنبال مدل های اروپایی هستند و زندگی شان رنگ غربی گرفته مشتری استکبارند و ادامه راه شهدا و ارادت به امام سجاد(ع) با روش آن ها سازگار نیست.
وی با بیان اینکه امام سجاد در بعد سیاسی و بصیرت افزایی تلاش کردند مردم را نسبت به حادثه کربلا آگاه کنند، ابراز کرد: خطبه امام سجاد(ع) در مسجد شام از معجزات ایشان است زیرا در وضعی و محیطی خاص و با سخنوری در مجلسی که دشمنان اهل بیت(ع) حضور داشتند از مظلومیت اهل بیت(ع) دفاع کرد.

اطاعت از امام و رهبری؛ درس بزرگ عاشورا به امت انقلابی
امام جمعه کاشمر با بیان اینکه کسی که ولایت نداشته باشد و به دور از رهبر الهی حرکت کند در ظلمت گرفتار شده و در چاه می افتد، گفت: درس بزرگ عاشورا به امت انقلابی، اطاعت از امام و رهبری الهی است لذا کسی که رهبر و پیشوای خود را در غیبت امام زمان(عج) تنها بگذارد هیچ عملی را خداوند از او قبول نمی کند.
طباطبایی با بیان اینکه اطاعت از رهبری و ولایت فقیه باعث عقب نشینی دشمن می شود، توطئه جدایی اقلیم کردستان عراق به بهانه استقلال را اقدام خیانت باری دانست که نسبت به تمامیت ارضی عراق از سوی رهبران کردستان عراق صورت گرفته و شدیداً مذبوح است.
وی گفت: استکبار از این اقدام دو هدف در نظر دارد؛ یکی اینکه عراق را تکه تکه کند تا بهتر بر آن تسلط یابد و دیگر اینکه نطفه نامشروع دیگری مثل اسرائیل در دل مسمانان ها بکارد که امید است با هوشیاری ملت عراق و سایر کشورهای اسلامی، جلوی این کارگرفته شود و دشمن اجازه نفوذ نیابد و بدبختی برای ملت های مسلمان ایجاد نشود.
امام جمعه کاشمر با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی اظهار کرد: این نیرو با اقتدار و هوشیاری و استفاده از فنون و تجربیات امنیتی و انتظامی در راستای ایجاد امنیت و آسایش یرای مردم موفق بوده است و اگر ما در آرامش هستیم و امنیت کشور مثال زدنی است در سایه تلاش آن ها بوده که در برخورد با عناصر خرابکار و مفسدان و سوداگران مرگ موفق بوده اند.
وی گفت: شهدای بسیاری از نیروی انتظامی داریم که جان برکف فداکار ی کرده اند و در کارنامه این نهاد، خیل شهیدان و موفقیت های آن ها در مرزهای ایران اسلامی را می بینیم و برای آن ها آرزوی موفقیت داریم.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image