77777

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ دکتر محمدتقی فخعلی، عضو شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد در نشست «رویکردهای نو به واقعه عاشورا» که در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: گرفتن درس ها و نتایج جزیی از عاشورا همواره کار راحتی است به عنوان مثال می توان به راحتی درس های عزت طلبی، حریّت، ایستادگی در برابر ظالم و … را از عاشورا دریافت کرد اما وقتی بگویند آنگاه که احتمال پیروزی تو در برابر دشمن اندک است، آیا فقه دستور به رویارویی می دهد یا نه؟، کار بسیار دشوار می شود به همین دلیل کمتر فقیهی به سمت این قضیه رفته که استنباط فقهی از واقعه عاشورا کند.

دسترسی نداشتن به اسناد قابل اعتماد؛ یکی از مشکلات در پرداختن به واقعه عاشورا
فخعلی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم مغایرت نداشتن برداشت­ ها از عاشورا با مستندات مسلم تاریخی، خاطرنشان کرد: برای درس گیری از واقعه عاشورا موانع بسیار و ابهامات بزرگی وجود دارد و در واقع مشکل اساسی همین جاست.
وی ادامه داد: در حال حاضر مقتل ابومخنف در دسترس نیست و تنها مرجع دسترسی به مخنف، تاریخ طبری است اما تا چه حد بر اساس طبری می توانیم تحلیل به دست بیاوریم ضمن اینکه علایمی از داستان سرایی هم وجود دارد.
وی ادامه داد: رویکرد عاطفی مبنی بر اسطوره سازی در طول تاریخ گاهی منجر به داستان سرایی شده است و کسانی که این راه را رفته­ اند بنابر مصلحت اندیشی اخباری را به آن اضافه کرده­ اند.

 جایگزینی شور به جای عقلانیت در مسئله عاشورا 
دکتر فخعلی در پاسخ به سئوالی درباره روند رو به رشد جایگزینی شور به جای عقلانیت در پرداختن به مسئله عاشورا در جامعه کنونی گفت: خیلی بابت این موضوع متأسفم، رونق دادن به نشست ­هایی مثل نشست امروز شاید اندکی بتواند روند رو به سراشیب این موضوع را بگیرد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۱۸۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image