777

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام مهریزی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قرآن و حدیث، در نشست «رویکردهای نو به واقعه عاشورا» که در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه برخی از وقایع تاریخی مثل متون مقدس و ادبی و عرفانی، قابلیت برداشت های گوناگون را دارد، اظهار کرد: اصول و قواعدی باید باشد تا برداشت های ما درست و مشروع باشد و در این راستا باید با مستندات مسلم تاریخی که ثبت شده و با اصول و قواعدی که این واقعه در آن فرهنگ شکل گرفته، مغایرت نداشته باشد، به عنوان مثال عاشورا در تشیع و اسلام شکل گرفته و در همین قالب باید بررسی شود.

برداشت ­های جدید به معنای نفی برداشت های قبلی نیست
وی افزود: باید به این نکته توجه داشت که اگر برداشت جدیدی مطرح می شود به معنای نفی برداشت های قبلی نیست بلکه لایه ای به لایه های قبلی اضافه می‌شود به عنوان مثال لایه احساسی و حماسی باقی می ماند و لایه جدیدی به آن ها اضافه می‌شود که این لایه جدید، نفی کننده نیست بلکه تکمیل کننده است.

نگاه کردن به واقعیت از ابعاد مختلف
حجت الاسلام مهریزی تصریح کرد: لایه های مختلف برای تقابل و تناقض نیستند بلکه مطلب مورد نظر ما این است که حقیقت را از ابعاد مختلف ببینیم.
وی با بیان اینکه در جزییات ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد اما در کلیات مشترک هستند، افزود: آنچه از عاشورا استفاده می کنیم نباید با منابع و اصول مسلم ناسازگار باشد نه اینکه دلیل ایجابی داشته باشد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۱۸۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image