8888

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ نشست «رویکردهای نو به واقعه عاشورا» با سخنرانی دکتر محمدتقی فخعلی، عضو شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و حجت الاسلام مهریزی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قرآن و حدیث، در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

انواع مواجهه با واقعه عاشورا
در این نشست حجت الاسلام مهریزی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قرآن و حدیث، درباره انواع مواجهه تاریخی با حادثه عاشورا در طول تاریخ گفت: اگر سیر تاریخی واقعه عاشورا را در بین مسلمانان و به ویژه علما و پژوهشگران بررسی کنیم به طور کلی، با سه دوره مواجهه عاطفی، حماسی و انسانی با واقعه عاشورا روبرو هستیم.
وی با بیان اینکه اولین مواجهه با عاشورا، عاطفی و احساسی بود و در آن، مظلومیت امام حسین(ع) و یارانشان برجسته می شود،  تصریح کرد: در این دوره عمده تالیفات و مکتوبات با عنوان ­های مقتل، لهوف، بکا و حزن و… بوده ­اند.
مهریزی ادامه داد: در دوره بعد، مواجهه حماسی با عاشورا شد و بحث ­های حماسه و آزادی، انقلاب، مبارزه با ظلم و … در دنیا شکل گرفت لذا در ادبیات این دوره به عبارت «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» بیش از پیش توجه شده است.
وی افزود: مرحله بعدی، مواجهه انسانی با واقعه عاشورا است که قدمتی کمتر از ۲۵ سال دارد و در این دوره به بحث ­های کرامت انسان، حقوق بشر، محیط زیست، حقوق شهروندی و… بیشتر توجه شده است.
وی با بیان اینکه برخی از وقایع تاریخی مثل متون مقدس و ادبی و عرفانی، قابلیت برداشت های گوناگون را دارد، اظهار کرد: اصول و قواعدی باید باشد تا برداشت های ما درست و مشروع باشد و در این راستا باید با مستندات مسلم تاریخی که ثبت شده و با اصول و قواعدی که این واقعه در آن فرهنگ شکل گرفته، مغایرت نداشته باشد.

رویکرد عاطفی منجر به داستان ­سرایی درباره واقعه عاشورا شده است
همچنین دکتر محمدتقی فخعلی، عضو شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد درباره خوانش ­های مختلف از عاشورا گفت: رویکرد عاطفی مبنی بر اسطوره سازی است که گاه فراتر هم رفته و به داستان سرایی منجر شده است.
وی تصریح کرد: رویکرد عاطفی گاهی منجر به داستان سرایی شده است و کسانی که این راه را رفته ­اند بنا بر مصلحت اندیشی، اخباری را به اصل ماجرا اضافه کرده­ اند.
فخعلی اظهار کرد: عده ای برای اینکه بتوانند احساس عزاداران را گداخته تر کنند و داغ آن ها را فزونی بخشند، ناگزیر به داستان سرایی شدند که بخشی از این موضوع را شهید مطهری و دیگران پرده برداری کرده و گوشزد کرده اند.
عضو شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم مغایرت نداشتن برداشت­ ها از عاشورا با مستندات مسلم تاریخی، خاطرنشان کرد: برای درس گیری از واقعه عاشورا موانع بسیار و ابهامات بزرگی وجود دارد.
دکتر فخعلی در پاسخ به سئوالی درباره روند رو به رشد جایگزینی شور به جای عقلانیت در پرداختن به مسئله عاشورا در جامعه کنونی گفت: خیلی بابت این موضوع متأسفم، رونق دادن به نشست ­هایی مثل نشست امروز شاید اندکی بتواند روند رو به سراشیب این موضوع را بگیرد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۱۸۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image