44

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام شفیعی، استاد حوزه و دانشگاه در مراسم عزای ابا عبدالله الحسین(ع) در مشهد مقدس با بیان اینکه ظرفیت هایی در دین وجود دارد که اگر دقت نکنیم و مدیریت نشوند کار از دستمان خارج می شود، اظهار کرد: با بررسی در تاریخ اسلام می توان دریافت آنگونه که باید و شاید عقل محترم شمرده نشده است، همچنین گذاره ها و آموزه های دینی که محتمل بر حکومت است، بسیار خطرساز هستند.
حجت الاسلام شفیعی با بیان اینکه مدیریت ها در طول تاریخ در خطر آموزه های مختلف به ویژه قدرت بودند، ادامه داد: باید جنبه های خطر خیز آموزه ها را مدیریت کنیم زیرا پاره ای از گذاره ها ناظر بر قدرت بوده و خطر آفرین هستند.
شفیعی افزود: علامه نائینی در کتاب معروف خود تنبیه‌الامه و تنزیه‌المله تلاش می کند تا مفاسد مدیریت دینی را بیان کند؛ این علامه در کتاب خود دو نوع حکومت را بیان می کند؛ یکی حکومت تملیکیه و دیگری حکومت ولایتیه.
وی با بیان اینکه حکومت تملیکیه از دل دین برنمی آید ولی حکومت ولایتیه از دل آیات الهی بیرون می آید، تصریح کرد: علامه نائینی  بسیار تلاش می کند تا حکومت ولایتیه بعد از امامان معصوم(ع) را بیان کند.

استبداد دینی؛ بدترین نوع استبداد
حجت الاسلام شفیعی با اشاره به اینکه آموزه های دینی وقتی با قدرت عجین می شوند ظرفیت تولید خطر را دارند، افزود: ذاتاً از دل قدرت، استبداد خارج می شود لذا باید بر آن مدیریت و نظارت شود چراکه اگر قدرت، خود را برآورده از دین بداند، بدترین نوع استبداد را به وجود می آورد.
وی تصریح کرد: عبدالرحمن کوکبی بدترین نوع استبداد را استبداد دینی می داند و نظر اکثر علمای ناظر در تاریخ سیاسی ادیان ناظر براین موضوع است که استبداد سیاسی یا فرزند استبداد دینی است و یا حداقل اینکه بین استبداد دینی و استبداد سیاسی رابطه تولیدی وجود دارد یعنی یکی مولود دیگری است.
شفیعی خاطرنشان کرد: اگر از دل حکومت های غیر دینی، استبداد بیرون آید، مردم ملجأ و پناهگاهی به نام حکومت های دینی را دارند که بدانجا پناه ببرند ولی اگر در حکومت دینی استبدادی به وجود بیاید مردم باید به کجا پناه ببرند؟
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه باید نسبت به آموزه های دینی معرفت پیدا کنیم، گفت: مهمترین حجت بین خدا و بندگانش عقل است و واقعه عاشورا محصول بدفهمی مردم از دین و ظرفیت های آن بود.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۷۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image