3175

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ مزدک نوفرستی، عضو شاخه جوانان حزب اعتماد ملی خراسان رضوی در اولین جلسه از سلسله جلسات «شناخت تاریخ ایران» با موضوع «دوره پادشاهی مادها» که در دفتر حزب اعتماد ملی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین عامل سقوط سلسله مادها زندگی اشرافی و متمایز از مردم و خوش گذرانی بود به طوری که هنگامی که قوم پارس ها حمله کردند، مردم با آن ها  همراه شدند.

نحوه شکل گیری مادها
نوفرستی در تشریح نوع حکومت داری مادها، با بیان اینکه قوم ماد در ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در ایران زندگی می کردند، گفت: در آن دوره در فلات ایران سه قوم مادها، پارسی ها و باختری ها زندگی می کردند به طوری که پارسی ها در جنوب فلات ایران، مادها در غرب فلات ایران و باختری ها در شرق آن بودند.
وی اذعان کرد: در همان زمان در منطقه عراق امروزی امپراتوری آشور قرار داشت و مادها و پارسی ها و باختری ها تحت امر دولت آشور بودند و سالیانه به دولت آشور مالیات و خراج می دادند و اغلب دولت آشور به عنوان مالیات از آن ها اسب دریافت می کرد.
عضو شاخه جوانان حزب اعتماد ملی خراسان رضوی تصریح کرد: در آن زمان زندگی شهری وجود نداشت و اغلب مردم در روستاهای بزرگ زندگی می کردند. در یکی از این روستاها فردی زندگی می کرد به نام «دیوکس» یا همان «دیاکو» که فرد بسیار امانت داری بود و در اختلافاتی که پیش می آمد، بین مردم داوری و قضاوت می کرد.
نوفرستی عنوان کرد: روزی دیوکس به مردم گفت اگر می خواهید من همچنان به کار قضاوت ادامه دهم باید یک شهر و یک کاخ برای من بسازید، مردم قبول می کنند و شهر اکباتان (همدان فعلی) را تاسیس می کنند؛ به این صورت حکومت مادها شکل می گیرد اما هنوز از دولت آشور استقلال پیدا نکرده بودند و همچنان به آن ها خراج پرداخت می کردند.
وی ادامه داد: دیوکس ۵۳ سال سلطنت کرد و به دلیل اینکه دولت آشور درگیر جنگ با ایلام بود و اینکه می دید مادها هر ساله خراج و مالیات خود را پرداخت می کنند به آن ها و حکومت جداگانه ای که تشکیل داده بودند، کاری نداشت.
عضو شاخه جوانان حزب اعتماد ملی خراسان رضوی با اشاره به اینکه مادها شهر اکباتان را به شیوه ی هنرمندانه ای ساخته و هفت دژ برای آن بنا کرده بودند، اظهار کرد: پس از فوت دیوکس، پسرش فرورتیش به پادشاهی رسید و برای دولت ماد یک سپاه منظم تشکیل داد و به نینوا پایتخت آشوریان حمله کرد اما نتوانست آن ها را شکست دهد.

نقطه عطف تاریخ تمدن مادها 
نوفرستی خاطرنشان کرد: بعد از فرورتیش پسرش سیاگزار به عنوان سومین پادشاه ماد به حکومت رسید و در زمان پادشاهی سیاگزار نقطه عطفی در تاریخ تمدن مادها شکل گرفت؛ آن نقطه عطف متحد کردن قوم های اطراف با حکومت خود و تشکیل یک سپاه بزرگ و حمله به حکومت آشور با این سپاه بزرگ بود.
وی افزود: سیاگزار در این نبرد توانست نینوا را فتح کند و پادشاه آشوریان را به سختی شکست دهد و به این ترتیب قلمروی مادها را حدود سه برابر کرد.
عضو شاخه جوانان حزب اعتماد ملی خراسان رضوی با اشاره به اینکه پس از فوت سیاگزار پسرش آستیاگ به پادشاهی رسید، یادآور شد: آستیاگ یک پادشاه بسیار خوش گذران و عیاش بود و در واقع نقطه ی پایان پادشاهی و تمدن مادها بود.
نوفرستی گفت: عامل اصلی سقوط مادها و آستیاگ زندگی اشرافی و متمایز از مردم بود به طوری که لباس درباریان باید با لباس مردم عادی فرق می داشت، همچنین درباریان دارای گردنبندهای خاصی از جنس طلا بودند.
وی با بیان اینکه خوش گذرانی و دور شدن از مردم نیز از علل شکست آستیاگ بود، تصریح کرد: هنگامی که قوم پارسی ها حمله کردند، مردم با آن ها همراهی کردند.
عضو شاخه جوانان حزب اعتماد ملی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: ریشه اجدادی کُردهای فعلی، مادها و آریایی ها هستند و منطقه زندگی کنونی آن ها آناتولی است.

کد خبرنگار و عکاس: ۹۴۰۱۱۴۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image