66

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ مسعود بختیاری، از فرماندهان نیروی زمینی ارتش در زمان جنگ تحمیلی و نویسنده کتاب «تاریخ جنگ» در نشست «نگاهی نو به جنگ تحمیلی» که با حضور تعدادی از دانشجویان و اساتید علاقه مند به موضوع دفاع مقدس در تالار رجایی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مفهوم انقلاب به معنی زیر و رو شدن هنجارها و حتی طبقات اجتماعی در یک کشور است.
بختیاری با بیان اینکه همانطور که یک انقلاب دارای دستاوردهایی است، دارای هزینه هایی نیز می باشد، افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران نظم حاکم در کشور برهم خورد و نظم جدیدی جایگزین آن شد.
وی تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران و عربستان صعودی طبق دکترین نیکسون و کسینجر، ستون های امنیتی منطقه خاورمیانه به حساب می آمدند، در واقع عربستان و ایران دو کشوری بودند که حافظ امنیت خلیج فارس در منطقه بودند تا منابع انرژی مانند نفت و گاز به جهان صنعتی انتقال یابد.
وی افزود: در آن زمان دو قطب اصلی قدرت وجود داشت؛ یکی بلوک شرق به سردمداری شوروی و دیگری بلوک غرب به سردمداری آمریکا که این دو قدرت با همدیگر رقابت داشتند.

آغاز زقابت بین دو بلوک شرق و غرب و تأثیر آن بر ایران
وی با بیان اینکه رقابت بین بلوک شرق و غرب از سال ۱۹۴۵ با تشکیل اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد، ادامه داد: این دو بلوک به دنبال گسترش نفوذ خود در سایر کشورهای دنیا از جمله منطقه حساس و استراتژیک خاورمیانه بودند و به دلیل بهره مندی از قدرت اتمی، بطور مستقیم با هم درگیر نمی شدند و کشورهای دیگر را به صورت نیابتی برای رسیدن به منافعشان وارد جنگ می کردند.
این فرمانده نیروی زمینی ارتش در دوران جنگ تحمیلی با اشاره به این نکته که ایران به عنوان یک کشور مهم در منطقه دارای دو هزار کیلومتر مرز مشترک با شوروی بود، تصریح کرد: شوروی با توجه به اینکه ایران متمایل به بلوک غرب بود به دنبال نفوذ در این کشور بود تا از این طریق به آب های خلیج فارس راه پیدا کند.
وی عنوان کرد: در سال ۵۷ انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست که وقوع آن با توجه به اوضاع اجتماعی ایران در آن دوره غیر قابل اجتناب بود زیرا در دهه ۴۰ و ۵۰ راه رهایی از حکومت های دیکتاتور، انقلاب و تغییر کلی ساختار حکومت بود.
نویسنده کتاب «تاریخ جنگ» با بیان اینکه وقوع انقلاب اسلامی باعث شد ما از دامن آمریکا بیرون بیاییم، افزود: همچنین شعار معروف «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» نیز، امید شوروی را که در پی نفوذ در ایران و دسترسی به آب های خلیج فارس بود، به یأس تبدیل کرد.

یأس شوروی از ایران
وی با بیان اینکه وقتی شوروی دریافت که نمی تواند از طریق ایران به آب های خلیج فارس نفوذ کند، سعی کرد از طریق نفوذ در افغانستان و پاکستان به این مهم دست یابد، افزود: پس از اشغال افغانستان توسط شوروی، جمهوری اسلامی ایران به این اشغال نظامی اعتراض کرد و شوروی که در آن زمان قدرتی در دنیا بود، انتظار چنین اعتراضی از جانب جمهوری اسلامی ایران که یک انقلاب تازه به ثمر رسیده بود را نداشت و برآشفت و دیگر به انقلاب اسلامی دلگرم نبود، هرچند به ظاهر از آن حمایت می کرد.
بختیاری گفت: ایران کشوری بود که از دامن غرب بیرون آمده و راضی نبود به دامن شرق هم برود، سیاست هایش را به صورت مستقل به پیش می برد و از طرفی در مهمترین نقطه استراتژیک دنیا قرار داشت،  همچنین ۸۰ درصد از منابع انرژی جهان از آب های کشورش به سمت جهان صنعتی می رفت.
وی با بیان اینکه جایگاه مهم ایران در منطقه باعث شد آمریکا در پی این باشد تا سیاست جمهوری اسلامی ایران را به سیاست سابق در رژیم گذشته که تامین منافع آمریکا در منطقه بود برگرداند، افزود: در واقع نظم امنیتی منطقه مبنی بر منافع دو قطب قدرت درخاورمیانه با وقوع انقلاب اسلامی ایران برهم خورد بنابراین ابر قدرت های جهان با توجه به سیاست های مستقل جمهوری اسلامی و ترس از صدور این انقلاب به سایر کشورهای منطقه، به دنبال آن بودند که درس عبرتی به ایران بدهند.
نویسنده کتاب تاریخ جنگ عنوان کرد: در دورانی که حکام کشورهای عربی به دنبال رهبری جهان عرب بودند، حزب بعث که در عراق بر سر کار بود خود را پیشرو رهبری در جهان عرب می دانست و بر این باور بود که کشور عراق باید سیاست منطقه ای در کشورهای عرب را تعیین کند و وجود کشورقدرتمندی در منطقه به نام ایران که با او همسایه بود اجازه چنین جایگاه برجسته ای را به عراق نمی داد.

فراهم شدن زمینه های حمله به ایران
بختیاری گفت: بعد از وقوع انقلاب اسلامی در ایران و زمانی که ایران اعلام کرد که دیگر ژاندارم منطقه نیست، عراق با این تفکر که زمان نفوذ در منطقه و پیاده کردن سیاست هایش فرا رسیده است و آرزوی حزب بعث و اینکه خوزستان جزئی از خاک کشورش شود و شخصیت نا بهنجار صدام حسین و تنفر ذاتی او از ایرانیان و حمایت پشت پرده ابرقدرت ها برای زهر چشم گرفتن از ایران به دلیل سیاست های مستقلش که تعارض با منافعشان را داشت، زمینه حمله نظامی به ایران توسط عراق را فراهم ساخت.
وی افزود: وضعیت آشفته در ایران بعد از انقلاب اسلامی و درگیری نظام با مسائل داخلی که پس از وقوع هر انقلابی غیر قابل اجتناب است، صدام حسین را بر آن داشت که از فرصت مناسب به دست آمده برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید و ایران را از گردونه قدرت خلیج فارس خارج کند.

طمع صدام؛ از اصلی ترین دلایل وقوع جنگ
این فرمانده نیروی زمینی ارتش در دوران جنگ تحمیلی عنوان کرد: اصلی ترین علل وقوع جنگ یکی تغییر فضای امنیتی در منطقه خاورمیانه و دیگری ویژگی های شخصیتی صدام حسین که تجاوزکارانه و طماع بود، می باشد.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image