777

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام و المسلمین علی شفیعی، استاد حوزه و دانشگاه، در سخنرانی مراسم عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در مشهد، با بیان اینکه دین، ظرفیت تولید نظم و انتظام عمومی را دارد، گفت: نظم دینی نظمی است که در خدمت انسان باشد نه حاکم بر انسان و این نوع نظم، انسان را به خداوند نزدیک می کند.
وی با بیان اینکه نگاه به دین دو گونه است؛ یا دین خادم انسان است و یا انسان خادم دین است، افزود: اگر دین در خدمت انسان باشد می توانیم نظم و انتظام عمومی را بحثی کاربردی بدانیم.
شفیعی تصریح کرد: وقتی که نگاه می کنیم می بینیم که حتی آلام و دردهای مردم هم برای پیغمبر(ص) مهم بوده و موضوعیت داشته است چون پیغمبر(ص) خود را خادم مردم می دانست و دین را مجموعه ای می دانست که باید خدمتگذار مردم باشد.

ظرفیت سازی دین در نظم بخشی و انتظام عمومی
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: ظرفیت سازی دین برای نظم بخشی و انتظام عمومی است و در نگاه دیگری، هر چیزی که کارکردی برای بشر نداشته باشد گرچه مقدس هم باشد، نباید هیچ توجه و تاملی روی آن داشت لذا اگر دین هم جنبه ی کاربردی نداشته باشد باید دور ریخته شود.
شفیعی، ضعف انسانی را یکی از مواردی عنوان کرد که لزوم حضور دین در کنار عقل و خرد و دانش را اثبات می کند و گفت: نمی توان ادعا کرد که دوره نیاز به دین سرآمده است بلکه دین و نگاه به دین از مبنای نظم و انظباط عمومی، آفرینش را هدفمند تعریف می کند.

نظم آهنین دوره معاصر
حجت الاسلام شفیعی در خصوص نظمی که اکنون به نام دین در جوامع دینی حاکم است، گفت: این نظم، پرهیمنه و پر سیطره است و من از آن به نظم آهنین نام می برم چراکه ظرفیت انسان ها را در رشد و تعالی از بین می برد و حذف می کند.
وی با بیان اینکه انسان معاصر دارد معنا و معنویت خودش را از دست می دهد، افزود: نظم آهنین جامعه امروز به ضد خودش مبتلا شده به گونه ای که مانع رشد معنوی انسان ها شده است.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۷۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image