55

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ بررسی پروژه ها و برنامه های استان در سال ۹۶، دستورالعمل ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در خصوص استقرار و توسعه مرکز ملی پایش محیط کسب و کار و همچنین بسته حمایتی از صادرات غیر نفتی، بررسی و تصمیم گیری در خصوص پروژه های اولویت دار پیشنهادی استان، راهکارهای توسعه اشتغال، حذف موانع تولید، حمایت از سرمایه گذاری و بخش خصوصی از جمله دستور کارهای این جلسه بود.

توسعه روستایی و عشایری؛ از برنامه های محوری دولت 
رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این جلسه با اشاره به دستورالعمل استقرار و توسعه مرکز ملی پایش کسب وکار، گفت: نیاز به راه اندازی این مرکز داشتیم و بایستی از ظرفیت و توان آن به نحو احسن بهره برداری شود.
وی ضمن ارائه گزارشی از نشست اخیر سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اظهار کرد: یکی از برنامه های محوری دولت در بسته های حمایتی و مالی، توسعه روستایی و عشایری است.
وی افزود: بسته های حمایتی و مالی در جهت بهبود زندگی مردم و اشتغال پایدار بوده و مبتنی بر توانمند سازی و توسعه اشتغال روستایی و عشایری طراحی شده است.

حمایت از صادرات غیر نفتی
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار کرد: در راستای تحقق اهداف اقتصادی و حمایت از صادرات غیر نفتی، برنامه حمایتی از صادرات غیر نفتی در کشور برای اجرا به سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغ شده است.
جمشیدی با بیان اینکه منابع پیش بینی شده این برنامه شامل حمایت صندوق توسعه ملی، بانکی و بودجه ای است، تصریح کرد: بسته حمایت از توسعه صادرات غیر نفتی در چارچوب برنامه ملی پیشبرد برون گرایی اقتصاد مقاومتی و گامی بلند در توسعه صادرات غیر نفتی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی از دبیرخانه ستاد و دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن آسیب شناسی عملکرد اجرای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵، گزارش دقیقی از میزان پیشرفت و اجرای برنامه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ تدوین و دلایل عدم اجرا و موانع احتمالی آن را نیز احصاء و برای تصمیم گیری به ستاد مرکزی ارائه نمایند.

بازنگری در نحوه گزارش گیری
جمشیدی همچنین از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خواست در نحوه و ساز و کارهای گزارش گیری و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی بازنگری کند و گزارش هایی که به ستاد ارائه می شود به صورت عملیاتی، شفاف و روشن باشد و دلایل عدم اجرا و عدم توفیق برخی از برنامه ها را مشخص نماید.

استفاده از فرصت ها در جهت اشتغال زایی
علی رسولیان، سرپرست امور اقتصادی و سرمایه گذاری حوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه درباره میزان تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته و نیز چگونگی رسیدن به رونق تولید و افزایش اشتغال صحبت کرد.
وی خاطر نشان کرد: باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به صورت جدی در استان پیگیری شود و از فرصت ها برای بهبود فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال استان، بهره برده شود.
رسولیان افزود: هنر ما باید استفاده درست از منابع محدود در توسعه پایدار استان باشد و پروژه ها به صورت جدی، عملیاتی و کاربردی شود.
سرپرست امور اقتصادی و سرمایه گذاری حوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ی خراسان رضوی تشکیل یک کمیته نظارتی برای پیگیری و پیشرفت فیزیکی پروژه های استان و گزارش به ستاد اقتصاد مقاومتی را پیشنهاد داد.
همچنین در این جلسه بر ضرورت آسیب شناسی و کشف دلایل عدم اجرای کامل برخی تصمیمات و برنامه های اقتصاد مقاومتی در دستگاه های اجرایی استان تاکید شد.

بازنگری عملکرد سال گذشته درخصوص اقتصاد مقاومتی
علاوه براین، مقرر شد، دستگاه های اجرایی استان عملکرد سال گذشته خود را مورد بررسی و بازنگری و آسیب شناسی قرار دهند و با هماهنگی دبیرخانه ستاد، پیشنهاداتی برای هر چه بهتر شدن روند اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و سرعت بخشیدن به تحقق این برنامه ها، ارائه کنند.
در ادامه این جلسه، نمایندگان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شرکت توزیع نیروی برق استان هریک طرح و برنامه های حوزه کاری خود را در خصوص اقتصاد مقاومتی ارائه کردند.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۸

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image