3333

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ دکتر سیدمهدی زرقانی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و نویسنده کتاب «چشم انداز شعر معاصر» در جلسه هم اندیشی «شعر معاصر از رهگذر کتاب» که با حضور جمعی از اهالی شعر و ادب خراسان رضوی در محل فروشگاه مرکزی به نشر برگزار شد، اظهار کرد: باید این سئوال مطرح شود که در زمان ما آیا شعر معاصر از سنت عبور می کند یا اینکه سنت به شکل دگردیسی یافته ای در کنار ما وجود دارد؟

عبور شاعران از مرزهای فرم های سنتی
وی ادامه داد: سنت همچنان بر ذهن و زبان شاعران ما سوار است و راهی که شاعران  در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته برای خروج از چنگال های پولادین سنت انتخاب کرده اند عبور از مرزهای فرم های سنتی می باشد.
دکتر زرقانی در باب معنا و مفهوم و زبان شعر معاصر گفت: برخی از شعر شناسان روسی بر این قاعده اند که معنا چیزی جز فرم نیست؛ در حقیقت باید زبان را خانه اندیشه دانست و زبان خانه هستی می باشد و هیچ اندیشه ای را نمی توانید خودتان درک کنید مگر وقتی در قالب کلمات و زبان کد گذاری شده باشد.
این استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: هر شاعر نوع نگاه خاصی به هستی و پیرامون و متافیزیک دارد و از بلندترین ها تا پایین ترین ها در شعر شاعر مفهوم دارد.

برداشت های متفاوت از عشق، در شعر شاعران
وی در خصوص واژه عشق و برداشت ها و تعاریف مختلف و برداشت های متفاوت آن در شعر شاعران گفت: در برخی اشعار، از عشق به روابط بین دو جنس مخالف تعبیر می شود که هیچگاه حذف شدنی نیست و نمی توانیم از آن چشم بپوشیم اما در برخی دیگر، عشق از یک جهان نگری متفاوتی برخوردار است مانند اشعار فریدون مشیری که در شعرهایش تجسم زبانی و فرمی از مفهوم عشق را می بینیم.
وی ادامه داد: در اشعار سهراب سپهری سطح دیگری از مفهوم عشق را می بینیم که از انسان هم بالاتر رفته و عشق را با متافیزیک مرتبط می کند و یک جهان نگری عاشقانه را منتقل می نماید.
وی با بیان اینکه در اشعار معاصر اخیر، گمشده ای وجود دارد که جای خالی آن را می بینیم، گفت: باید ببینیم حلقه ی مفقود شده که در شعر معاصر، جای آن خالی است، چیست و آیا راهی وجود دارد تا این حلقه مفقود شده را پیدا کنیم یا باید منتظر گذر زمان باشیم.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۷۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image