222

به گزارش ایران نیوز آنلاین، در این مراسم حجت الاسلام محمد جواد نیک بین، مدیر مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با اشاره به اینکه هرچند یاران امام حسین(ع) در ابتدا بیش از هزار نفر بودند اما به مرور که به روز عاشورا نزدیک می‌شوند تعداد به کمتر از ۱۰۰ می‌رسد، اظهار کرد: حسینی شدن و با حسین ماندن بسیار سخت است.

تاثیر مال حرام بر رفتار انسان
وی با اعلام اینکه اگر عده بسیاری حرف متدینان و مراجع تقلید را گوش نمی‌کنند و حتی در روز عاشورا صحبت امام حسین(ع) را گوش نکردند به خاطر این بود که بنا به گفته خود امام(ع) گوشت و پوست و استخوانشان از مال حرام است، بیان کرد: اگر دعاهای ما مستجاب نمی‌شود به دلیل این است که لقمه‌های ما حرام شده است.
مدیر مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با اشاره به اینکه لبیک یاحسین(ع) یعنی اینکه اهل مال حرام نیستیم و درتمام عرصه‌های اجتماعی حسینی و زینبی زندگی می‌کنیم، عنوان کرد: نباید فقط به پوشیدن پیراهن سیاه اکتفا کرد بلکه باید اهل نماز اول وقت هم بود.
وی با بیان اینکه باید مراقب باشیم که مبادا در هیاهوی عزادارای‌ها نماز اول وقت فراموش شود، گفت: کسانی که لبیک یا حسین می گویند در تمامی صحنه‌ها باید زینب وار زندگی کنند.
نیک بین با اعلام اینکه امام حسین(ع) در روزعاشورا در گیرودار  جنگ، نماز اول وقت را اقامه کردند، گفت: امام حسین(ع) برای دین خدا از خانواده خود گذشت، خدا محور بود و همه چیز را برای خدا و احیای دین خدا می‌خواست اما یزید همه چیز را برای خودش می‌خواست و خود محور بود.

از حرف تا عمل
وی در ادامه با اشاره به اینکه امام حسین(ع) از همه چیز خود برای دین خدا گذشت، اظهار کرد: حال باید دید به عنوان مثال آیا ما حاضر هستیم برای دین خدا از جنس خارجی بگذریم و کالای ایرانی استفاده کنیم.
وی از برخی افراد خواست اگر برای مردم یمن و میانمار کاری نمی‌کنند حداقل به کسانی که کمک می‌کنند خرده نگیرند.
مدیر حوزه علمیه حاج شیخ کاشمر با بیان اینکه لبیک یاحسین یعنی هر کس در زیر این آسمان، پیروی امام حسین(ع) است ما از او حمایت می‌کنیم، به سخنی از سیدحسن نصرالله اشاره کرد و افزود: نه تنها کشور و شهری را به نام اسراییل به رسمیت نمی‌شناسیم بلکه طویله‌ای را هم به نام اسراییل به رسمیت نخواهیم شناخت.
وی در ادامه با اعلام اینکه تنها با نگاه کردن به قرآن زندگی نورانی نمی‌شود بلکه باید به آن عمل کرد، گفت: فقط با حسین(ع) گفتن حسینی نمی‌شویم بلکه باید با حسین(ع) حرکت کرد و جوانان باید بدانند که لبیک یاحسین(ع) به معنی احترام به پدر و مادر و بوسیدن دست و پای آن ها است چرا که خیر دنیا و آخرت در احترام به پدر و مادر است.
نیک بین همچنین با اشاره به مراسم وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس، شهید حسن سلیمانی، اظهار کرد: علت عظمت پیدا کردن شهدا این است که دنیا در چشم آن‌ها کوچک شد و این مظاهر دنیا را رها کردند و اوج گرفتند تا به جایی وصل شدند که از همان جا آمده بودند.
نیک بین با بیان اینکه شهدا همه وجود خود را فدای عشق به سیدالشهدا(ع) کردند و لذا لبیک یاحسین(ع) یعنی اینکه ما هم دنیا در چشممان کوچک باشد و بتوانیم راحت از آن بگذریم، افزود: لبیک یاحسین(ع) یعنی اینکه قرآن بخوانیم و به قرآن عمل کنیم و یا وقتی حدیثی می‌شنویم به آن عمل کنیم و قرآنی شویم تا در فتنه‌ها قربانی نشویم.
وی با اشاره به اینکه هر کس قرآنی شود تفاوت حق و باطل را می‌فهمد، اظهار کرد: «لبیک یاحسین(ع)» یعنی بدانیم اطاعت از مسلم در زمان نبودن امام حسین(ع) اطاعت از سیدالشهداء(ع) است.

شور و شعار حسینی در کنار شعور حسینی 
وی با اشاره به اینکه در کنار شعور حسینی باید شور و شعار حسینی هم باشد، گفت: با همین دسته‌های عزاداری، عاشورا باقی مانده و باید بدانیم که دسته‌های عزاداری یعنی گردان‌های مبارزه با یزید و یزیدیان و مخالفت با حکام ظلم و جور.
نیک بین با تاکید براینکه لبیک یاحسین(ع) یعنی ای حسین ما به مسلم تو و ای امام زمان(عج) ما به ولی فقیه خود لبیک می‌گوییم چرا که راهی برای رضایت ولی عصر جز اطاعت از ولی فقیه نیست، اظهار کرد: اگر قرار است در مسیر سیدالشهداء(ع) باشیم این مسیر همان مسیر مسلم بن عقیل است و لذا قبل از آمدن امام زمان(عج) باید تابع مسلم زمان یعنی ولی فقیه باشیم.
وی در ادامه به هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: عاشورای حسینی الگوی جنگ هشت ساله بود و امام راحل(ره) فرمود جنگ در واقع برای ما نعمت بود چون امام پیروی همان زینبی است که فرمود «ما رأیت الا جمیلا» لذا جنگ معیار شناخت حق از باطل و باعث معرفی انقلاب اسلامی به جهان شد.

لزوم اعتراض هیئت های عزاداری به سیاست‌های ظالمانه استکبار 
مدیر مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با بیان اینکه دسته‌های عزاداری باید به دنبال یک اعتراض همگانی به سیاست‌های ظالمانه استکبار و غرب باشند، افزود: هیئت‌های عزاداری باید همچون حسین بن علی(ع) که معترض و منتقد به تحریف در سیره پیامبر(ص) بودند معترض و منتقد کسانی باشند که حسین(ع) را بد تفسیر می‌کنند و به فرمایش رهبر معظم انقلاب تاریخ را بد می‌فهمند و بد نقل می‌کنند.
گفتنی است، این مراسم که با خواندن زیارت عاشورا توسط مداحان اهل بیت(ع) عامری و داوری آغاز شد، با مداحی غلامرضا پور و سینه زنی ادامه یافت.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image