6666

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ بهزاد پورحاجیان، شاعر پیشکسوت مشهدی در نشست انجمن شعر معاصر که با حضور تعدادی از شاعران مشهدی در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: اشعاری که در قالب غزل سروده می شوند، سختگیرانه تر مورد نقد و بررسی قرار می گیرند لذا برای شاعرانی که تازه وارد عرصه شعر سرودن شده اند، بهتر است که شعرهایشان را در قالب های دیگر بسرایند.

پرهیز از آوردن لغات تکراری در شعر
وی با بیان اینکه در شعرهایی با قالب غزل و یا هر قالب دیگر بهتر است از آوردن کلمات تکراری توسط شاعر خودداری شود، افزود: این کار از اعتبار شعر می کاهد.
وی با اشاره به شعرهای آیینی خاطرنشان کرد: در شعرهای آیینی و مناسبتی و اشعاری که برای ایام محرم و واقعه بزرگ عاشورا سروده شده است به دلیل معنای عمیق شان نمی توان در مورد این نوع از اشعار صحبت کرد و تنها می توان ساختار شعر را نقد نمود.
پورحاجیان با بیان اینکه واقعه عاشورا آنقدر بزرگ بوده و اشعار سروده شده با مضمون عاشورایی بسیار ارزشمند و در جایگاه والایی از معنی قرار دارد، افزود: در اشعار عاشورایی اگر نارسایی در انتقال معنی به مخاطب وجود داشته باشد، نشان دهنده ناتوانی مولف شعر در به تصویر کشیدن واقعه بزرگ عاشورا است.

شاعران آیینی در یک قالب مشخص شعر بسرایند
وی گفت: اشعار آیینی را نمی شود در قالب نقد کامل موضوعی به کار برد اما توصیه من به شاعرانی که مناسبتی و آیینی شعر می سرایند این است که در یک قالب خاص و مشخص کار کنند.
گفتنی است، در طی برگزاری این مراسم هر یک از حضار، اشعار خود را قرائت کردند.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image