5555

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ ابراهیم فیاض، دانشیار گروه مردم شناسی دانشگاه تهران در میزگرد بزم اندیشه با عنوان «پایان روشنفکری» که در موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: فرهیخته ترین شهر در ایران، مشهد است که در آن سرمایه های انسانی بسیاری نهفته و بنده همیشه برای خرید کتاب بخصوص کتاب های قدیمی، به مشهد سفر می کنم.

وابستگی حوزه و دانشگاه به غرب
این دانشیار گروه مردم شناسی دانشگاه تهران با اشاره به عقب بودن دانشگاه های ما و وابستگی آن ها به کتب غربی، افزود: امروز حوزه علمیه و دانشگاه های ما در حدی نیستند که بتوانند مسیر علمی کشور را تغییر دهند.
وی در ادامه به ویژگی های روشنفکری در جامعه اشاره کرد و گفت: فرد روشنفکر، مطالعه زیادی انجام می دهد و به نوعی مرجع است همچنین باید پاسخگوی تمام مباحث علمی و نظری در جامعه باشد.

هجمه ساختار دانشگاهی بر جلال آل احمد و شریعتی
فیاض با بیان اینکه بنده معتقدم بنیانگذار روشنفکری در ایران جلال آل احمد است، تصریح کرد: ساختار دانشگاهی ایران به شدت جلال آل احمد و شریعتی را مورد هجمه قرار می دهند به گونه ای که امروز در دانشگاه تهران حتی اصلاح طلبان با اسم جلال آل احمد مخالف هستند و در دانشکده علوم اجتماعی تهران هنوز مکان یا سالنی به نام این دو نداریم.

ژان ژاک روسو؛ بنیان گذار روشنفکری در جهان
فیاض با بیان اینکه بنیان گذار روشنفکری در جهان، ژان ژاک روسو بوده و بعد از مارکس قرار دارد، اظهار کرد: گرچه وی انگلیسی بوده ولی مبنای رفتاری او در رابطه با روشنفکری در فرانسه است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image