444

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ علی رسولیان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه برنامه ششم ریل گذاری توسعه استان برای پنج سال آینده است، گفت: امسال توقع از حوزه اقتصادی بسیار بالا است و باید به حوزه اقتصاد و اشتغال کمک شود.

تقویت تعامل بین حوزه های اقتصادی
وی با اشاره به اینکه حوزه صنعت و معدن و کشاورزی در ایجاد اشتغال مهم هستند، عنوان کرد: حوزه اقتصادی استان نیازمند تعامل بین همدیگر هستند و این زنجیره تعاملی باید تقویت شود.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: منابع باید صحیح و اصولی و درجهت ایجاد اشتغال و توسعه استان استفاده شود.
احمد نجاری مقدم، دبیر کارگروه هماهنگی امور اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری برنامه ششم توسعه خراسان رضوی نیز در این جلسه با بیان توضیحاتی درارتباط با فرآیند تدوین برنامه عملیاتی ششم توسعه استان، خاطرنشان کرد: پیشنهادات مطرح شده از سوی روسای کمیسیون های سه گانه ذیل این کارگروه مورد تایید و در جلسه آتی ستاد تلفیق برنامه عملیاتی ششم توسعه با حضور استاندار بررسی و مورد تصویب قرار خواهد گرفت.

نقش موثر کشاورزی در اقتصاد
مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این کارگروه ضمن بیان نقش موثر کشاورزی در اقتصاد ملی، ایجاد اشتغال و افزایش تولید ناخالص ملی در استان به ارائه اهداف بخش کشاورزی و منابع طبیعی در برنامه ششم توسعه استان پرداخت و اعضا این کارگروه نیز نقطه نظرات خود را پیرامون موضوعات مطرح شده اظهار داشتند.
بر این اساس، ایجاد الگوهای کشاورزی، ساختار نوین تولید و توسعه فن آوری ها، ایجاد و توسعه واحدهای دامداری مکانیزه، توسعه مجتمع های گلخانه ای و ایجاد شهرک کشاورزی به منظور افزایش بهره وری در تولید و کاهش مصرف آب، اجرای سیستم آبیاری نوین و احداث کانال های آبیاری مدرن و توسعه مکانیزاسیون و تقویت تشکل های بخش کشاورزی و توسعه آن به منظور مشارکت در تصمیم گیری ها و توسعه صنایع تبدیلی از جمله برنامه های توسعه بخش کشاورزی استان در سال های برنامه ششم می باشد.
در ادامه این جلسه نماینده سازمان صنعت و معدن و تجارت، مراحل تدوین سند عملیاتی برنامه ششم توسعه شامل تدوین چشم‌انداز و مأموریت بخش، بررسی تحلیل وضعیت موجود، تدوین اهداف کلی و کمی بخش، تدوین راهبردهای توسعه بخش، تدوین برنامه‌های عملیاتی و نیز الزامات تحقق اهداف و برنامه‌ها راعنوان کرد.
تشریح روند تغییرات شاخص های کلان اقتصادی استان همچون ارزش افزوده و تولید ناخالص داخلی، جمعیت و اشتغال نیروی کار، بهره وری و تجارت خارجی و همچنین چگونگی پیش بینی متغیرهای یاد شده با استفاده از الگوهای ریاضی برای برنامه ششم توسعه توسط کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی از جمله دیگر دستور کارهای این کارگروه بود.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۸

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image