MGHT1789-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سید جواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در مراسم افتتاح پارلمان مشورتی زنان این استان که در سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: شکل گیری پارلمان مشورتی زنان در استان طرحی ابتکاری و قانونی است که در ۱۵ شهر استان و ۱۳ شهرستان ایجاد شد.

انواع مشارکت
وی با بیان این نکته که مشارکت به سه شکل تشریفاتی، نمادین و واقعی است، افزود: مشارکت تشریفاتی در واقع مشارکت نیست و تنها برای فریب عمومی می باشد، مشارکت نمادین، مثبت است و در اجتماعات برای بیان اعتقادات یا اعتراض جمعی پیرامون یک حادثه و یا یک پدیده انجام می شود که راهپیمایی بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن هر سال، یک نمونه از این نوع مشارکت می باشد.
حسینی ادامه داد: مشارکت واقعی به سه بخش مشارکت محدود، مشارکت مقطعی و مشارکت پایدار تقسیم بندی می شود که مشارکت واقعی پایدار شامل تقاضا محوری، با مردم بودن، نظام مند و ساختارمند بودن می شود.
وی افزود: نوعی از مشارکت، واقعی، مقطعی ولی اثر گذار است و انتخابات ریاست جمهوری که بیش از ۷۷ درصد واجدین شرایط در استان خراسان رضوی در آن شرکت کردند، از نمونه های چنین مشارکتی است ولی بهترین نوع مشارکت واقعی، مشارکت واقعی پایدار است که محدود به زمان نیست و تاثیر گذار نیز می باشد.

 مشارکت مردم در امور کشور؛ از اهداف اصلی جمهوری اسلامی ایران 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در امور کشور، جزء اهداف اصلی جمهوری اسلامی ایران بوده و برخاسته از اعتقادات و تعالیم دینی ما است، عنوان کرد: پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی برمبنای مشارکت واقعی پایدار راه اندازی شده است.
حسینی گفت: دلایل اصلی شکل گیری این پارلمان را پنج دیدگاه شامل آیات قرآن کریم، فرمایش بزرگان از جمله امام راحل و رهبر معظم انقلاب، نظام حکومتی بر کشور و قانون اساسی و اسنادی از جمله سند چشم انداز ۱۴۰۴ و تجارب جهانی است.

توجه به تقویت احزاب در پارلمان مشورتی زنان
وی با بیان اینکه پارلمان مشورتی استان باید تقویت احزاب را به عنوان یک مشارکت واقعی و پایدار در نظر بگیرد، تصریح کرد: هم اینک ۵۳ حزب در خراسان رضوی فعالیت دارند و ۱۰۰ حزب نیز در انتظار گرفتن مجوز می باشند، در عرصه اجتماعی نیز ۲۱۶ زن در نظام شورایی شهر و روستای خراسان رضوی که نسبت به دوره قبل رشدی ۲۰ درصدی داشته، فعالیت دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه خانه تشکل های غیردولتی استان نیز راه اندازی شده است، افزود: در استان خراسان رضوی طی دو سال گذشته ۴۰۰ تشکل غیردولتی شکل گرفته بطوریکه ۱۸۰ تشکل از این تشکل های غیردولتی مربوط به زنان است.

افتتاح کمپ بزرگ جوانان در مشهد
حسینی با بیان این موضوع که ما آمادگی داریم دولت را به خانه تشکل های غیر دولتی بیاوریم، اظهار کرد: خانه جوانان در مشهد افتتاح شده و تا پایان سال ۹۶ خانه جوان در هفت شهرستان دیگر استان خراسان رضوی و در آینده نزدیک کمپ بزرگ جوانان پس از شیراز در مشهد افتتاح می شود ضمن اینکه به دنبال ایجاد پارلمان مشورتی جوانان نیز در استان هستیم.
وی ادامه داد: شورای گفتگوی اقتصادی در بخش خصوصی را با حضور استاندار خراسان رضوی و مسئولان مربوطه و فعالان اقتصادی ایجاد کردیم و در عرصه فرهنگ، شورای گفتگو با اصحاب فرهنگ و هنر را داریم و اولین استانی در سطح کشور هستیم که شبکه دانشگاه ها را با حضور همه رؤسا و کارشناسان دانشگاه ها و استاندار به همراه معاونانش تشکیل داده ایم.
حسینی با اشاره به طراحی نظام نامه تعامل دولت با نخبگان، عنوان کرد: هفته گذشته در شبکه دانشگاهی خراسان رضوی، نظام نامه تعامل دولت با نخبگان مطرح و هفت مولفه برای آن در نظر گرفته شد تا از حضور نخبگان در عرصه های مختلف بهره گرفته شود و این نظام نامه بزودی رونمایی می شود.

ایجاد میز گفت و گو با ۲۵ قشر مختلف استان 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: میز گفت و گو با ۲۵ قشر مختلف خراسان رضوی از دیگر اقدامات این استان برای جلب مشارکت مردم در تصمیم گیری های کلان استان است.
وی با بیان اینکه پارلمان مشورتی زنان هر ۴۵ روز تشکیل جلسه می دهد، گفت: پارلمان مشورتی زنان در کل استان ۱۱۳ عضو دارد که امروز از بین ۵۰ کاندیدای منتخب از پارلمان های مشورتی زنان در ۲۸ شهرستان، ۹ نفر به قید قرعه انتخاب و پارلمان مشورتی زنان استان را شکل می دهند.
حسینی عنوان کرد: در پارلمان مشورتی زنان خواسته های دستگاه های اجرایی که به صورت لایحه به این پارلمان ارئه شده مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم مصوب خواهد شد.
معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه پارلمان مشورتی زنان فعالیت های خود را در قالب پنج کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اشتغال، آموزش و پژوهش و توانمند سازی، سلامت و جمعیت انجام می دهد، اظهار کرد: مصوبات پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی در دستور کار گروه بانوان و خانواده معاونت سیاسی استانداری قرار می گیرد تا پس از بررسی، قابلیت اجرا پیدا کند که در صورت اجرا، سه میلیون جمعیت زنان استان در تصمیم سازی ها مشارکت واقعی خواهند داشت.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹
کد خبرنگار: ۹۴۰۱۳۰۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image