MGHT0935-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ مراسم اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) با حواشی فراوان برگزار شد.
این مراسم با سه ساعت تاخیر آغاز شد و رکوردی به یادماندنی در تأخیر شروع مراسمات مختلف در سطح کشور می باشد.
براساس این گزارش، با وجود اینکه گروه های نمایشی شهرستانی از حدود ساعت ۱۷ و ۳۰ در مراسم حاضر بودند، گروه های مشهدی از حدود ساعت ۱۹ به صورت پراکنده در سالن حاضر شدند، به گونه ای که این تاخیر، اعتراض تمامی گروه های شهرستانی را به دنبال داشت و از حدود ساعت ۲۰ مراسم آغاز شد در صورتی که در اعلام اولیه نشست خبری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی، آغاز مراسم اختتامیه ساعت ۱۷ بیان شده بود.

جوانگرایی در هیئت داوران مسابقه عکس تئاتر
پس از این تأخیر چند ساعته، مراسم آغاز گردید و پس از سخنرانی های مرسوم، اهدای جوایز با بخش عکس تئاتر شروع شد، در این بخش، جوانگرایی محسوسی در حوزه داوری صورت گرفته بود و هیئت داوران متشکل از مهدی صباحی، سجاد انتظاری و محمد واحدی بود که هر سه از عکاسان جوان و خوش نام مشهد هستند و جوایز این بخش به صابر حسینی به عنوان مقام اول، سیده الهه قاسمی در مقام دوم و نگین اسدی در مقام سوم، اختصاص یافت.

نبود متنی قابل توجه در مسابقه نمایشنامه نویسی
پس از این بخش، نتایج مسابقه نمایشنامه نویسی اعلام شد که البته در ابتدای این بخش بیانیه هیئت داوران نکات مهمی را در خود داشت از جمله نبود موضوع خوب و ناب در میان آثار، عدم پردازش صحیح صحنه و محیط در نمایشنامه ها و نواقص کلی در شخصیت پردازی ها.
در ادامه، نفرات برگزیده این بخش آرزو شیخی نویسنده «سوشا» که اثر برگزیده شد، کامران صالحی نویسنده «خاطرات هیچکس»، شاپور ترکمن سرابی نویسنده «درخت کامران سعادت»، حسین دیسفانی نویسنده «شراب غاز» و کمیل خطیب نویسنده «آتانازی توسط نوتریکولا» مورد تقدیر قرار گرفتند.

برترین های بخش تجربه های نو
بخش تجربه های نو با هیئت داوران متشکل از فرشید تمری، عباس جانفدا و امیر بشیری، با بیانیه ای بسیار طولانی آغاز شد و در ادامه، در بخش طراحی لباس تجربه های نو، از محبوبه سلطانی طراح لباس نمایش «اعترافات» و مونا بارانی طراح لباس نمایش «مالی سوئینی» تقدیر به عمل آمد و زهرا محسن بیگی طراح لباس نمایش «هتل ایران» به عنوان نفر برتر معرفی شد.
در بخش موسیقی تئاتر که به دلیل نبود موسیقی ساخته شده خوب و جامع، حرف و حدیث های زیادی را از زبان هیئت داوران به دنبال داشت، فقط از موسیقی نمایش «هتل ایران» با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.
در طراحی صحنه نیز در بخش تجربه های نو، به دلیل عملکرد ضعیف و دور از انتظار، هیچ منتخبی وجود نداشت و فقط از طراحی صحنه نمایش «مالی سوئینی» تقدیر گردید.
بخش بازیگری مرد یکی از مهم ترین بخش های این بخش بود که ۱۴ کاندید داشت. در این بخش ابتدا از محمدعلی نیازپور به خاطر بازی در نمایش «هتل ایران» تقدیر شد و برترین بازیگر مرد بخش تجربه های نو، صادق کابلی بازیگر نمایش «اعترافاتی درباره زنان» بود که بازی تقریباً بی نقص و رئالیستی داشت.
بهترین بازیگر زن بخش تجربه های نو، شیرین محمودی بازیگر نمایش «اعترافاتی درباره زنان» بود و در این بخش از سارا امیدوار به خاطر بازی خوب در نمایش «مالی سوئینی» تقدیر به عمل آمد.
در بخش متن و نویسندگی تجربه های نو، از دیدگاه هیئت داوران این بخش هیچ اثری مستحق دریافت جایزه برتر نبود و فقط از احسان روحی به دلیل حمایت از گروه های نمایشی جوان تقدیر به عمل آمد.
برگزیده حوزه کارگردانی نیز مصطفی نصیری و منصور زرگران کارگردانان نمایش «اعترافاتی درباره زنان» شدند و در این بخش نیز از جمال شریفی کارگردان نمایش «هتل ایران» تقدیر به عمل آمد.
در انتهای بخش تجربه های نو از حامد یزدی و نوشین نوروززاده به دلیل حمایت خوب و جامع از گروه های تئاتر جوان و استعدادهای تازه وارد به عرصه تئاتر خراسان و مشهد با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

بخش اصلی و جوایزی که فقط بین سه نمایش تقسیم شد
بخش اصلی جشنواره با شور و هیجانی وصف ناپذیر آغاز شد. دو نمایش «حذفیات» و «سورنا» به عنوان نمایش های برتر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی به طور مستقیم به جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافتند.
در بخش کارگردانی، حمید رضایی به خاطر کارگردانی نمایش «سورنا» مقام اول، مهدی ضیاءچمنی به خاطر کارگردانی نمایش «حذفیات» مقام دوم و مرتضی فرشادی کارگردان نمایش «گوشت قرمز» و احسان عاقل کارگردان نمایش «صدای سکوت» به طور مشترک مقام سوم را بدست آوردند.
در طراحی بروشور، لوح تقدیر و مبلغ ۲۰۰ هزار تومان جایزه نقدی به سروش حیدری به خاطر طراحی بروشور نمایش «قرمز به علاوه یه عالمه سفید» تعلق گرفت.
در بخش موسیقی، جایزه برتر شامل لوح تقدیر و تندیس جشنواره و ۳۰۰ هزار تومان جایزه نقدی به آرمان پارسیان به خاطر آهنگسازی نمایش «قرمز به علاوه یه عالمه سفید» رسید.
بهترین طراحی لباس به محبوبه سلطانی به خاطر کار در نمایش «سورنا» و بهترین طراحی صحنه به مهسا غفوریان به خاطر طراحی صحنه نمایش «حذفیات» تعلق گرفت و از کوروش خلیلی به خاطر طراحی صحنه نمایش «گوشت قرمز» تقدیر شد.
در حوزه بازیگری از هفت بازیگر نمایش «صدای سکوت» به خاطر هماهنگی بسیار خوب و مثال زدنی در بازی فیزیکال و درگیرانه این نمایش، با اهدای لوح و مبلغ ۷۰۰ هزار تومان تقدیر شد.
همچنین در این بخش از دو بازیگر خردسال نمایش «گوشت قرمز» یعنی آرتا بندیانی و شاها ابوبکری نیز تقدیر به عمل آمد.
در بخش بازیگری مرد به ترتیب محمد جهانپا و وحید عباسی به خاطر بازی در نمایش «سورنا» مقام اول، رضا حسینی و صدرا یوسفی به خاطر بازی در نمایش «گوشت قرمز» مقام دوم و احسان گبی از نمایش «سورنا» و مجتبی علیزاده از نمایش «آندوگونه» مشترکا مقام سوم را کسب کردند.
در بخش معرفی بازیگران برتر زن، رتبه نخست به مهسا غفوریان به خاطر بازی در نمایش «حذفیات»، رتبه دوم نیز به طور مشترک به مهسا اکبرپور از نمایش «گوشت قرمز» و گلاره عباسی در نمایش «حذفیات» و رتبه سوم به طور مشترک به سعیده جان قربانیان بخاطر بازی در نمایش «تخت های روان» و میترا بابایی از نمایش «شاکو» تعلق گرفت.
در نمایشنامه نویسی نیز ابتدا از شادی غفوریان به خاطر نوشتن نمایشنامه «تخت های روان» تقدیر شد، در این بخش مهدی ضیاءچمنی به خاطر نوشتن نمایشنامه «حذفیات» مقام اول، امیر میرزایی به دلیل نگارش متن نمایشنامه «سورنا» مقام دوم و مهسا غفوریان نویسنده نمایشنامه «گوشت قرمز» مقام سوم را از آن خود کردند.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۴

کد عکاس: ۹۴۰۱۳۰۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image