4444

ه گزارش ایران نیوز آنلاین؛ دکتر محمد ابن الدین، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین(ع) در کمیسیون علمی «مقصدشناسی اربعین در حوزه فرهنگ و اجتماع» که در قالب دومین همایش ملی «از غدیر تا اربعین» در محل تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: جامعه آرمانی به یکپارچه سازی و انتزاع بستگی دارد و ظهور اجتماع اربعین شکل جدید اجتماعات انسانی را در عصر ما به وجود آورده است.

تفاوت بین حج و اربعین 
وی به بیان تفاوت حج و اربعین پرداخت و گفت: در حج ما شاهد حضور تمام افراد با ادیان مختلف هستیم همچنین روابط افراد با یکدیگر بر اساس کنش عقلانی شکل می گیرد اما در اربعین این امر وجود ندارد و ویژگی هایی از امام حسین(ع) مانند ایثار، از خودگذشتگی و فداکاری در رفتار زائران نمود پیدا می کند.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به خصلت های اجتماع اربعین افزود: در اجتماع اربعین خصلت هایی همچون توحید، عبودیت، تقوا، هدایت، ذکر و تفکر، عدالت، کفر ستیزی و استکبار ستیزی، اصلاح، شکر، عبرت، امنیت، احسان و میانه روی در بین افراد نمود پیدا می کند.

رفتارهای خطر ساز در اربعین
ابن الدین به رفتارهای خطر ساز در اربعین اشاره کرد و گفت: فردی که می گوید خدای من حسین است یا از حرم امام حسین(ع) تا حرم حضرت عباس(ع) سینه خیز می رود، به نوعی به اهداف دشمن کمک کرده است.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین(ع) در رابطه با برخی از رفتارها در روز عاشورا، بیان کرد: برخی رفتارهای ایرانیان بخصوص در موقع نماز می تواند آسیب زا باشد؛ باید موقع نماز عزاداری ها قطع و به صفوف نماز بروند همچنین انجام رفتارهایی مانند اینکه صورت کشان بر روی زمین به طرف حرم رفتن، درست نیست.
ابن الدین به سخن مقام معظم رهبری در رابطه با نصب عکسشان در راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری بارها فرمودند در راهپیمایی اربعین کسی حق ندارد عکس من را بزرگ چاپ کند چرا که راهپیمایی اربعین حرکتی الهی است.

حفظ آثار اربعین پس از بازگشت
وی تأکید کرد: تقوا باید در راهپیمایی اربعین حفظ شود، رابطه محرم و نامحرم رعایت شود و تهمت و دروغ به زبان آورده نشود چراکه تاکید رهبری بر لزوم ایجاد آثار اربعین در زندگی افراد پس از برگشت از این راهپیمایی پرشور است.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین(ع) به نقش خانواده ها در تشویق فرزندان به شرکت در راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: خانواده ها باید در راهپیمایی اربعین فرزندانشان را همراه خود ببرند تا در فضای نماز خواندن، صلوات فرستادن و ذکر خدا قرار گیرند البته نقش مدارس و مدیران مدارس هم در جهت ترویج اربعین بسیار مهم است.
ابن الدین با اشاره به اینکه در دوران جنگ تعداد زیادی از دسته های ما از بین دانش آموزان بودند، تصریح کرد: مدیر مدرسه، مربیان و معلمان، افراد تأثیر گذار بر روی دانش آموزان هستند و معلمین ما باید این ارزش را به سر کلاس ها ببرند.
وی اظهار کرد: باید راهپیمایی اربعین به سمت فرهنگ سازی برای مبارزه با اسرائیل و آمریکا برود البته این کار در چند سال اخیر انجام شده ولی باید با تداوم بیشتر صورت بگیرد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

 

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image