444

 

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام حسین عصارزاده، مدیر مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد در مراسم اختتامیه همایش ملی «از غدیر تا اربعین» که در محل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین وجوه ارتباط اربعین حسینی با حادثه غدیر خم پرداخت و اظهار کرد: پرچمداری و شکوفایی اسلام ناب در غدیر و اربعین تحقق پیدا کرد.
وی تصریح کرد: در خصوص جریان غدیر خداوند متعال در قرآن مجید می فرماید «الیوم اکملت لکم دینکم» و این جریان پس از ۵۰ سال که جریان اسلام به انحراف کشیده شده بود، با نهضت حسینی به اصل خود باز گشت.

اسلام ناب محمدی؛ ویژگی مشترک میان دو واقعه غدیر و اربعین حسینی
وی با اشاره به تبیین «اسلام ناب محمدی» به عنوان ویژگی مشترک میان دو واقعه غدیر و اربعین حسینی، خاطرنشان کرد: در غدیر خداوند به پیامبر(ص) دستور می دهد که «بلّغ ما انزل إلیک من ربّک»، از دیگر سو وقتی جابر وارد کربلا شد، خود را شریک در راه اسلام ناب خواند و ما نیز در زیارت آن حضرات، همین شهادت را می دهیم.
مدیر مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد افزود: نکته سوم که هم در غدیر و هم در اربعین وجود دارد، اتمام حجت با پیروان اسلام است؛ حضرت زهرا(س) در خطبه معروف خود فرمودند «هیچ کس پس از غدیر بهانه ای برای نشناختن اسلام ندارد» و در جریان کربلا و اربعین نیز همین اتفاق مشهود بود که پس از وقوع این قیام، هیچکس عذر و بهانه ای برای نشناختن اسلام نداشت.

نشانه های مومن
وی تأکید کرد: در روایت معروفی از امام حسن عسگری(ع)، پنج علامت برای مؤمن شمرده شده و زیارت اربعین در کنار اعتقاد به توحید و ولایت به عنوان ویژگی های مؤمن مطرح شده است؛ در واقع، نهضت اربعین در جایی مورد تأکید قرار گرفته که هم به مبارزه با انحراف اشاره شده و هم به عبادت پروردگار.
حجت الاسلام عصارزاده ادامه داد: اربعین امتداد خط و جبهه مقاومت از شعار تا عمل است و شعار اربعینی ها همان «یا لثارات الحسین» است که با حضور در راهپیمایی اربعین تحقق پیدا می کند کما این که امنیت امروز عراق به برکت مدیریت ولایت فقیه و مرجعیت بزرگ نجف و عراق محقق شده است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image