666

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام دکتر حبیب الله بابایی، مدیر گروه تمدن دفتر تبلیغات اسلامی قم در مراسم اختتامیه همایش ملی «از غدیر تا اربعین» که در محل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: نظم در جامعه شناسی امروز نظم هابزی است یعنی افراد آن جامعه نسبت به یکدیگر گرگ صفت هستند و این جامعه انسانی که هرگاه ممکن است به یکدیگر هجمه کنند با قانون مدیریت می شود؛ این نوع نظم، معروف به نظم قراردادی است که انسان ها در سایه قوانین از تعدی به یکدیگر در امان می مانند.
وی تصریح کرد: نوع دیگر نظم، بر اساس نظریات دورکین است که بر اساس ارزش های اخلاقی تنظیم می شود؛ یعنی ولو این که جامعه قانون نداشته باشد و جامعه دینی نباشد، می توان بر اساس ارزش های اخلاقی، بین انسان ها نقطه اشتراک پیدا کرد.
مدیر گروه تمدن دفتر تبلیغات قم در ادامه بیان کرد: در جریان اربعین، یک نظم معنوی شکل می گیرد که طی آن انسان لزوماً قراردادی برای حفظ نظم جامعه نمی بندد و همچنین ضرورتی برای قائل بودن به ارزش های سکولار قائل نیست و به ارزش های اخلاقی محدود نمی شود؛ بلکه به معنویت الهی ارتقا پیدا می کند.

تفاوت بین نظم دورکین با نظم معنوی
حجت الاسلام بابایی اظهار کرد: نظم هابزی، بدبینی به انسان است اما نظم معنوی مبتنی بر خوش بینی به انسان است؛ یعنی هر مقدار اتکا به انسان می شود و معنویت های انسانی شکوفاتر می شود، جامعه نظم بیشتری را به خود می بیند.
وی به تفاوت میان نظم دورکین با نظم معنوی اشاره کرد و گفت: تفاوت میان نظم دورکین با نظم معنوی در این است که در تفکر نظم اخلاقی دورکینی خود کنترلی سکولار وجود دارد و انسان یاد گرفته که خود را کنترل کند اما در نظم معنوی، انسان بر اساس تربیت دینی و ایمانی و بر اساس تقوا منظم می شود و بدون این مفاهیم امکان برقراری نظم معنوی در جامعه وجود ندارد.
مدیر گروه تمدن دفتر تبلیغات قم با بیان اینکه در تفکر مدرن، نظم، مقدم بر آزادی است و یکی از معماهای امروز در فلسفه سیاسی این است که آیا جامعه مدرن توانسته علاوه بر نظم، آزادی را نیز حفظ کند یا خیر؟ تصریح کرد: یکی از انتقاداتی که به کشورهای شرق آسیا مانند سنگاپمور و مالزی مطرح است، همین مسئله است اما در نظم معنوی، اساساً آزادی های معنوی نظم را می آفریند.
حجت الاسلام بابایی به فرهنگ بسیجی اشاره کرد و گفت: ما در فرهنگ بسیجی، چه در جبهه های جنگ و چه در سایر عرصه های انقلاب، شاهد وجود نظم معنوی بوده ایم، همچنین در مساجد برای انجام مناسک دینی نیاز به نظم پلیسی نبوده و نظم حاکم بر مساجد از آزادی معنوی اهالی مسجد حاصل شده است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image