MGHT0572 copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛  فاطمه رحمانی نسب، مدیر تنها آموزشگاه اریگامی در خراسان رضوی، در مراسم گرامیداشت روز جهانی صلح با موضوع ساخت پرنده صلح که در پردیس کتاب مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هنر اریگامی به معنی تا زدن کاغذ است و این هنر سنتی کشور ژاپن بوده که قدمت آن از زمان اختراع کاغذ است و از زمان ورود هنر اریگامی به ارو پا و آمریکا، این هنر دارای کاربردهای متنوع و جدیدی شده است.
رحمانی نسب با بیان اینکه اریگامی در طراحی صنعتی، معماری، پزشکی و روانشناسی نیز کاربرد دارد، افزود: بسته به فضایی که هنر اریگامی استفاده می شود سبک و روش استفاده از آن مشخص می شود.

استفاده از اریگامی برای کاهش اضطراب
وی ادامه داد: در علم روانشناسی از هنر اریگامی برای کاهش اضطراب و استرس استفاده می شود و قبل از تجویز دارو به بیماراز او می خواهند با استفاده از هنر اریگامی به رفع و کاهش استرس خود بپردازد زیرا در هنر اریگامی به علت آنکه بیمار از هر دو دستش استفاده می کند باعث می شود ذهنش بروی یک موضوع که همان پیاده کردن اریگامی است متمرکز شده و بدینوسیله ذهنش آرام می شود البته این روش در خارج از ایران کاربرد دارد.
رحمانی نسب با بیان اینکه از اریگامی می توان در تخصص های گسترده ای استفاده نمود، تصریح کرد: اریگامی در ایران حدود ۵۰ سال سابقه داشته اما به طور تخصصی از آن استفاده شده و بیشتر در مهدها و برای ساختن کاردستی های کاغذی کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه به دنبال آشنا کردن دانشجوها با هنر اریگامی و استفاده کاربردی از آن در رشته های مختلف دانشگاهی هستیم، عنوان کرد: در مراسم گرامیداشت روز جهانی صلح که روز بدون جنگ است، ما اریگامیست ها یک نمادی داریم که پرنده ای به نام درنا است البته درنا نماد صلح جهانی نیز هست.

ساخت پرنده صلح در روز جهانی صلح
رحمانی نسب با بیان اینکه اریگامیست ها هر سال در روز جهانی صلح در سرتاسر دنیا با هدف دادن پیام صلح، به ساخت پرنده صلح می پردازند، افزود: بالطبع ما نیز هر سال این برنامه را اجرا می کنیم البته ما هدفمان ایجاد صلح درونی در افراد جامعه است.
وی با بیان اینکه صلح درونی ایجاد کننده آرامش درونی است، گفت: آرامش درونی مسبب اتفاقات شیرین در عالم خارج و محیط بیرونی خواهد بود و در نتیجه جامعه ای آرام و به دور از تنش خواهیم داشت.

ماجرای ساخت درنا توسط دختری ژاپنی
رحمانی نسب عنوان کرد: تاریخ ساختن پرنده صلح درنا به ماجرای دختری ژاپنی به نام سایکو بر می گردد که به خاطر بمباران شیمیایی هیروشیما به بیماری سرطان خون مبتلا می شود و دوستانش به او می گویند که اگر هزار درنا بسازی خوب می شوی لذا شروع به ساخت درنا می کند اما پس از آنکه ۷۰۰ تا می سازد از دنیا می رود، پس از او دوستانش ۳۰۰ درنای دیگر را می سازند و هزار درنا ساخته می شود واز آن پس، این نمادی برای اریگامیست ها می شود.
وی با بیان اینکه کاغذهای به کار رفته در ساخت درناها از کاغذهای مازاد چاپخانه ها است، افزود: روز جهانی صلح مصادف با هفته دفاع مقدس بود و از نگاه دیگر، در جنگ تحمیلی نیز ما هم درصدد صلح بودیم و در آن فقط از مردم و کشورمان دفاع کردیم و به دنبال تجاوز به کشور دیگر و یا جنگ با دیگر کشورها نبودیم.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۶۹
کد عکاس: ۹۴۰۱۳۰۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image