aa

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ این روزها برخی به دنبال القای این معنا هستند که حسن روحانی در فضای سیاسی کشور تنها است. آن ها می خواهند رئیس جمهور را ضعیف نشان دهند و بگویند روحانی روزهای سختی را سپری می کند ولی وقتی واقع گرایانه به وضعیت سیاسی ایران نگاه کنید، متوجه می شوید که روحانی اتفاقاً در وضعیت خوبی قرار دارد. شرایطی به مراتب بهتر از خرداد ۹۲.

افزایش آرا روحانی از انتخابات سال ۹۲ تا ۹۶
حسن روحانی در سال نود و دو، ۱۸ میلیون رأی را به خود اختصاص داد. او با ۵۰.۷ رأی به ریاست جمهوری رسید. این امر باعث شده بود تا بسیاری از منتقدان، «شیخ دیپلمات» را رئیس جمهور لب مرزی بنامند. آن ها می گفتند ۴۹ درصد از رأی دهندگان خرداد ۹۲ به روحانی رأی ندادند و این نشان از ضعف روحانی دارد.
اما روحانی در سال ۹۶، ۵۷ درصد از رأی مردم را به خود اختصاص داد و با ۲۴ میلیون رأی انتخاب شد. او امروز با پشتوانه رأی قوی می تواند برنامه های خود را پیش ببرد. گام های روحانی بعد از اردیبهشت ۹۶ محکم تر و استوارتر است.

مهر تائید مردم بر برنامه های دولت یازدهم
مردم در اردیبهشت ۹۶ به برنامه های روحانی در دولت یازدهم، آری گفتند و از رئیس جمهور خواستار تداوم آن ها شدند. مردم در انتخابات دوازدهم به روحانی گفتند موافق برجام هستند و ادامه آن را برای کشور مفید می دانند.
بسیاری از مخالفان روحانی در چهارسال گذشته به دنبال القای این معنا بودند که مردم از روحانی خسته شده اند. آن ها می خواستند به گونه ای القا کنند که گویی برجام برای جامعه ایرانی هیچ دستاوردی نداشته است.
اما رأی ۲۴ میلیونی روحانی حکایت دیگری داشت. ۲۴ میلیون نفر، مهر تأیید به برنامه های روحانی زدند. برنامه هایی که در صورت اجرای درست می تواند کشور را در مسیر توسعه سیاسی و اقتصادی قرار دهد.

روزهای سخت روحانی
روحانی در سال ۹۲ وقتی به قدرت رسید، مجلس در اختیار اصولگرایان بود. مهمترین مخالفان روحانی در پارلمان حضور داشتند. این مخالفان روزهای سختی را برای روحانی و دولتش رقم زدند. رأی ندادن به سه وزیر پیشنهادی روحانی در گام اول، سئوال متعدد از وزرا، استیضاح و البته دلواپسی هر روزه برای مذاکرات و توافق هسته ای نمونه بارز مشکلات روحانی با مجلس نهم بود.
امروز اما مجلس با سیاست های روحانی همراه است. بسیاری از نمایندگان مجلس حامی دولت دوازدهم هستند. در روزهایی که اصولگرایان در حال القای تک دوره ای شدن روحانی بودند ۱۷۰ نماینده با حسن روحانی دیدار و از او حمایت کردند.

همراهی مجلس با روحانی
روحانی دیگر سختی های روزهای دولت یازدهم در تقابل با مجلس نهم را ندارد. او توانست وزرایی را که در مجلس نهم نمی توانست وارد دولت کند، به راحتی و با همراهی مجلس به کابینه وارد کند. روحانی توانست با واسطه همراهی مجلس، دولتی همسو را تشکیل دهد.
همانگونه که مشاهده می کنید اوضاع روحانی بهتر از سال ۹۲ است. فضای پیش رو فضای امید است. امیدی که مانند یک پازل می تواند در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تکمیل شود.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image