999

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حمیدرضا پوریوسف، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، در افتتاح اولین مرکز توان‌بخشی روزانه در کاشمر با بیان اینکه متأسفانه افراد وقتی به سن سالمندی می‌رسند دچار افسردگی می‌شوند، اظهار کرد: اگر سیستم بهداشتی و رفاهی در این خصوص بتواند از افسرده شدن سالمندان جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت زندگی آن‌ها کمک کند بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.
وی اضطراب و افسردگی را مهم‌ترین چالش روانی سالمندان در کشور دانست و افزود: باید با افزایش بهداشت و آرامش روان، افسردگی و اضطراب را در بین سالمندان کاهش داد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌های اجتماعی سالمندان در کشور را تنهایی دانست و گفت: هرچند خانواده‌ها در قدیم چندین بچه داشتند اما خانواده‌های امروزی یک بچه و نهایت دو بچه دارند که این موجب می‌شود سالمندان نسل آینده تنها باشند.

استفاده از پتانسیل های سالمندان برای پر کردن تنهایی شان
وی ادامه داد: یکی از طرح‌هایی که از سوی دولت مطرح شده و نیاز به پیگیری دارد این است که مراکز همانند بنیاد فرزانگان راه اندازی شود تا از پتانسیل‌های خود این افراد برای پر کردن تنهایی‌شان استفاده گردد.
پوریوسف با اشاره به اینکه در این مراکز افراد دور هم جمع می‌شوند و تنهایی خود را پر می‌کنند، گفت: در این مراکز برنامه‌های  آموزشی، مفید و اثر بخش تحت مدیریتی غیر دولتی و یا NGO و یا خیریه ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه دولت بر این مراکز تنها نظارت دارد،  بیمه سالمندان را از دیگر مواردی دانست که مورد پیگیری قرار گرفته است.
مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی اظهار کرد: در این خصوص پیگیر هستیم تا پولی را خود افراد و یا دولت پرداخت کنند تا وقتی به سن بالا رسیدند و به مرکز توان‌بخشی روزانه و یا شبانه‌روزی رفتند برای تأمین مخارجشان مشکل نداشته و با پرداخت هزینه‌ها خدمات بهینه و خوبی دریافت کنند.

طرح شهرهای دوستدار سالمندان 
وی همچنین به طرح شهرهای دوستدار سالمندان اشاره کرد و افزود: با اجرایی کردن این طرح به دنبال این هستیم تا سالمندان وقتی به درون جامعه می‌آیند و می‌خواهند در اماکن مختلف حضور یابند، در رفت و آمد، تردد و دسترسی به اماکن مختلف مشکل نداشته باشد.
پوریوسف با اشاره به اینکه هرچند تا رسیدن به این آرمان فاصله بسیاری داریم ولی تلاش می‌کنیم با مناسب‌سازی، خدمات درمانی شهر و اماکن عمومی به‌راحتی در دسترس سالمندان قرار گیرد، گفت: شورای شهر می‌تواند زمینه فراهم کردن شهر دوستدار سالمند را فراهم کند.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image