555

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام سعید اصفهانیان، دبیر شورای سیاستگذاری همایش ملی «از غدیر تا اربعین» در افتتاحیه این همایش که در سالن شیخ طبرسی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته در نخستین دوره همایش ملی «از غدیر تا اربعین»، سخنان نیکویی از اساتید در این محفل به زبان آمد که ضمن تشکر از آنچه شکل گرفت، اینک بنای ما بر آن است که بررسی عمیق تر بر این موضوع داشته و این مسیر را چنان که شایسته است بشناسیم.
وی با بیان اینکه غدیر تقارب ادیان را نشانه گرفته است، تصریح کرد: امروز نهال نوپا و قدرتمند اربعین را تفسیری عمیق و دقیق از غدیر می دانیم.

اربعین؛ نقطه کمال و بلوغ قیام عاشورا 
در ادامه مراسم، حجت الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار، مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: همانطور که غدیر نقطه کمال دین بود، اربعین نیز نقطه کمال و بلوغ قیام عاشورا است.
وی با بیان اینکه جریان انقلاب نبوی با غدیر، و حماسه بزرگ عاشورا با اربعین به نقطه کمال و اوج خود رسید، تصریح کرد: اربعین همان نقش تکاملی را برای عاشورا ایفا کرد و پاسدار پیام عاشورا و انتقال دهنده آن به تاریخ و آیندگان بود؛ البته هر دو جریان عاشورا و اربعین در راستای پاسداری و حفاظت از غدیر و جریان امامت و ولایت بودند.

نیاز جامعه بشری به غدیر
مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: جامعه بشری به طور عام و جامعه اسلامی به طور خاص به غدیر نیازمند است چراکه بشر به دین نیاز دارد و تمام پیام های جریان غدیر، نیاز همیشگی جامعه بشری است.
حجت الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار به پیام عاشورا اشاره کرد و گفت: درس و پیام عاشورا و اربعین این است که جامعه اسلامی خود را از آفت حیرت و ضلالت نجات دهد و در زیارت اربعین هم هدف از قیام سیدالشهدا(ع) رهایی مردم از این دو آفت بیان شده است.
وی با اشاره به جوش و خروشی که در اربعین ایجاد می شود و ۲۰ میلیون نفر با شور و هیجان خاصی به سوی کربلا اعزام می شوند، عنوان کرد: هیچ مفهوم دیگری در جهان نمی تواند چنین شور و حرکتی را ایجاد کند لذا لازم است که ما در زمینه فهم درست این ظرفیت و تبیین دقیق آن برای مردم جامعه، در جهت راهکارهای بهره مندی بیشتر از برکات آن تلاش کنیم.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image