22222

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام دکتر احمدی فر، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه مشهد در کمیسیون علمی «مقصدشناسی اربعین در حوزه تربیت و صفات» که در دومین همایش ملی «از غدیر تا اربعین» در محل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: زیارت اربعین یک ظاهر  و یک مفهوم باطنی دارد و یکی از شاهکارهای اهل بیت(ع) است که از امام صادق(ع) به ما رسیده است.
وی با اشاره به ابعاد گوناگون زیارت سیدالشهدا(ع) در روز اربعین، اظهار کرد: اهل بیت(ع) هویت فردی شیعه را با گزاره هایی مطرح می کنند که در زیارت امام حسین(ع) به آن اشاره شده است، همچنین زیارت قبر امام حسین(ع) از بهترین کارها شمرده شده و حدیث معروفی از امام حسن عسگری(ع) نقل شده که یکی از نشانه های مؤمن را زیارت قبر امام حسین(ع) در روز اربعین عنوان کرده اند.

جایگاه الگویی سیدالشهدا(ع) در زیارت اربعین
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه مشهد، معرفی سیدالشهدا(ع) را به عنوان یک الگو برای جامعه بشری در زیارت اربعین از مهم ترین مفاهیم باطنی این زیارت دانست و گفت: یکی از روش های مؤثر در تربیت روانی، بحث معرفی الگوست و در این زیارت، امام حسین(ع) به عنوان الگویی برای جامعه بشریت معرفی شده اند.
حجت الاسلام احمدی فر افزود: امام صادق(ع) در این زیارت، امام حسین(ع) را سعید و خوشبخت، حمید و ستوده نامیه اند و در بخشی از زیارت می فرمایند «وَ اَشْهَدُ اَنَّ الاِئمَّهَ مِنْ وُلْدِکَ کَلِمَهُ التَّقْوى وَ اَعْلامُ الْهُدىوَالْعُرْوَهُ الْوُثْقى وَالْحُجَّهُ على اَهْلِ الدُّنْیا» یعنی گواهی می دهم که ائمه از نسل تو کلمه های تقوی و حجت بر جهانیان هستند.
وی خاطرنشان کرد: واژه زیبای «شهید» دو بار در این زیارت برای سیدالشهدا(ع) استفاده شده و این مفهوم را می رساند که اگر کسی وارد مسیر قیام آن حضرت شد باید خود را آماده شکنجه و سختی کشیدن و شهادت کند. در نتیجه مسئله شهادت طلبی یکی از مفاهیم مهمی است که بیان شده و ویژگی اصلی امام حسین(ع) را شهادت معرفی می کند.

تعمق در زیارت اربعین؛ زمینه ساز تأمین بهداشت روانی فرد و جامعه
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به تعریف بهداشت روانی، تعمق در زیارت اربعین را تحقق بخش این مهم در ابعاد فردی و اجتماعی قلمداد کرد و گفت: نشان دادن وضع مثبت اعتقادی و سلامت روانی می تواند به ایجاد معرفت و تکامل و سعادت فردی و اجتماعی کمک کند به گونه ای که مبانی اعتقادی برای شخص دچار ابهام نشود.
وی تصریح کرد: امام صادق(ع) نیز اصول دین را در یک الی دو خط در زیارت اربعین مطرح کرده و افراد را از ابهام رهایی می بخشند.

بخشودگی گناهان؛ از مهم ترین بشارت های قرائت زیارت اربعین
حجت الاسلام احمدی فر با اشاره به نقش درک مفاهیم زیارت اربعین در تأمین بهداشت روانی اخلاقی فرد و جامعه، خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز آشفتگی های اخلاقی در جوامع مختلف موجود است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.
وی با بیان اینکه نشان دادن وضع صحیح و مثبت اخلاقی جامعه می تواند به تکامل این مسئله کمک کند، گفت: دوری از گناه و نزدیک شدن به خدا و اهل بیت(ع) یکی از مهم ترین گزاره های مؤثر در تأمین بهداشت روانی فرد و جامعه است که در زیارت اربعین به آن اشاره شده است.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه مشهد یادآور شد: آیت الله بهجت بارها می فرمودند «تمام عرفان در ترک گناه و آلودگی هاست.» به عبارتی دیگر عمل به رساله های توضیح المسائل تمام عرفان است چرا که ترک گناه، انسان را به آرامش روانی خاصی می رساند و یکی از بشارت های زیارت اربعین نیز بخشودگی گناهان عنوان شده است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image