888

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ اگر چه پیش از انتخابات، تخریب شهردار را می‌شد به حساب بداخلاقی‌های انتخاباتی گذاشت و هرچند نه زمان انتخابات و نه پس از آن، مستنداتی برای بیان آنچه مطرح شده بود، ارائه نگردید اما این روزها که قرار است اعضای شورای پنجم، شهرداری کارآمد، پاکدست و متخصص انتخاب کنند و یکی از گزینه‌های مطرح آنان همین شهردار فعلی است، موج تخریب‌ها و تهمت‌ها به سمت وی از سوی عده‌ای معدود و معلوم‌الحال شدت گرفته است. گویا منافع این گروه از دلواپسان با تداوم حضور شهردار لطمه می‌بیند، لذا عزم‌شان را جزم کرده‌اند هر طور شده او را زمین بزنند. جالب این‌که در زمان انتخابات هم عده‌ای که از قضا ارتباطی با زمین و ساخت و ساز در شهر داشتند با تأمین برخی هزینه‌های انتخاباتی، بیشترین تخریب را نسبت به شهردار روا داشتند و هرچند از افاضات آنان بوی منفعت عامه و دغدغه توسعه و آبادانی شهر حس نمی‌شد اما به منبر رفته و به بدگویی و تهمت می‌پرداختند. جالب این‌که حالا که باید پاسخگوی ادعاهای واهی‌شان باشند، زبان در کام گرفته و حرفی برای گفتن و استناداتی برای ارائه ندارند و مجبور شده‌اند زبان به عجز و لابه باز کرده و درخواست عفو داشته باشند و ما انگشت به دهان مانده‌ایم که در پشت پرده چه کسانی به این عزیزان خط می‌دادند که این چنین وامانده‌اند و به تنهایی باید پاسخ‌گوی خطاهای خود باشند!.

سیه روی شود هر که در او غش باشد
اما سئوال مهم اینجاست، چرا بعضی از آقایان وقتی در مسند بودند تا توانستند زمینه را فراهم کردند تا عده‌ای از بیت‌المال حسابی ببرند و بخورند و البته همان آقایان سکوت کردند و حالا آن عده که با داشتن بیشترین بدهی‌ها به شهرداری، دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند! فریاد وااسفا سر می‌دهند؟! آقایان دلواپس به عنوان نمونه به صراحت اعلام کنند؛ سال ها پیش قبل از تصدی مدیریت خدمات شهری توسط مهندس سلیمانی، ورودی شهر به چه قیمتی در کمیسیون توافقات قرار بود به شهرداری فروخته شود و چه کسانی در این مهم ذینفع بودند و چه کسانی کارچاق کن؟!، که حالا با حضور این شهردار بزم‌شان در دست درازی به اموال مردم به هم خورده است؟! شما باشید چنین قضاوت نمی‌کنید که بسیاری از تخریب‌کنندگان و تهمت‌‌زنندگان جهت مخالفت حضور شهردار، امثال همین آقایان هستند! اگرچه سال‌ها برای فهم دقیق شرایط زمان می‌برد اما بد نیست بدانید که این روزها آتش هجمه و تخریب عملکرد شهردار در چند میدان افروخته شده است و برای به زمین زدن او هر روز داستانی می‌گویند. عده‌ای از دلواپسان گزارش‌های عملکرد شهردار را مبالغه‌آمیز و دور از واقعیت می‌دانند، که می‌گوییم اگر واقعیت دارد که بدا به حال آن ها که با عینک بدبینی این همه تلاش و کارنامه موفیت‌آمیز مدیریت شهری را نمی‌بینند و اما اگر غیرواقعی است و استناداتی در این خصوص وجود ندارد چرا فرمانداری و استانداری به عنوان نهادهایی فرادستی، این موارد غیرواقع را تکذیب نمی‌کنند؟ تا آن‌گاه سیه روی شود هر که در او غش باشد.

موضوع دیگر مورد هجمه این است که تعامل شهردار با ادارات ضعیف است که قصه تخلفات برخی شرکت‌های خدماتی در واگذاری غیرقانونی امتیاز به ساخت و سازهای غیرقانونی و تأکید شهردار بر سلامت اداری و رعایت قانون و روییدن امکانات شرکت‌های خدماتی در خارج از محدوده هم آنقدر عیان و آشکار است که نیازی به بیان ندارد و خود نیز از ادله نارضایتی این دسته از شرکت‌های خدماتی است.

از موفقیت در جذب اعتبارات تا ایستادگی در مقابل سهم خواهان
بارها اما اعضای شورا، موفقیت شهرداری در جذب اعتبارات و اجرای برخی پروژه‌ها را نتیجه تعامل وی با مسئولان استانی و کشوری دانسته‌اند. همین حضور فعال وی در نشست‌هایی با مسئولان در سطح کلان که بارها شاهد انتشار تصاویر آن در فضای مجازی و نشریات بوده‌ایم گواه این تعامل نیست؟ به ویژه آن‌که در سفر استاندار به کاشمر، ایشان، آقای سلیمانی را به عنوان یکی از سه شهردار برتر استان معرفی کرد که آیا این خود نشان از کارآمدی و تعامل وی ندارد؟! آیا انتخاب شهرداری برتر استان در چهارسال متوالی در بین ۷۰ شهرداری استان، بهترین ملاک تشخیص نمی‌باشد؟ آیا جوانی متخصص که با تجارب و سوابق خود در بین مدیریت‌های شهری استان شرایط منحصر به فردی دارد و سر آمد بوده و استاندار همواره به تحسین از عملکرد وی پرداخته و با دو دور سابقه در نظام شورایی و ۱۰ سال تجربه شهرداری موفق کارنامه‌ای ارزشمند دارد، شایسته تخریب است؟! یا ایستادگی وی در مقابل سهم‌خواهان از بیت‌المال موجب دغدغه است؟

آش شور دلواپسان و هویدا شدن ساخت و سازهای غیر مجاز
در این میان کافی است کمی به عقب برگردیم تا بیشتر ماجرای دلواپسی‌های دلواپسان برای مردم هویدا شود. این روزها در فضای مجازی موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز مطرح است جالب این‌که این ساخت و سازها سال‌ها پیش انجام گرفته و همان سال‌ها آش به قدری شور شد که حتی صدای مراجع قضایی هم در آمد، آقایان انگار یادشان رفته که یادگاران دولت احمدی‌نژاد خود در این ساخت و سازها منفعل بودند و سکوت داشتند. مگر نه این‌که ساخت و سازهای غیرمجاز در کلاته‌بزی در دوران پیش از این شهردار صورت گرفت و هیچ مرجعی به تخلفات ساختمانی رسیدگی نکرد و این نکته ابهام‌آمیز را در ذهن تداعی کرد که مگر چه کسانی ذی‌نفع بودند که در سکوت، ویلاهای غیرمجاز یکی پس از دیگری سربرآورد؟ کاش صاحبان آن ها اعلام موجودیت می‌کردند! چه بسا شهردار فعلی بیش از همه شهرداران ادوار گذشته این شهر با موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز مقابله کرده، اما مطابق ماده ۹۹ رسیدگی به وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز انجام شده در حریم شهر با فرمانداری است و این مرجع باید اعلام کند چه اقداماتی در قبل و حال در این حوزه انجام و چه پیگیری‌هایی داشته است؟

اگر به دنبال بهانه‌گیری نباشیم…
نکته دیگر مدنظر دلواپسان کذب دانستن حجم آسفالت انجام شده در شهر است جالب این‌که اگر اهل حساب و کتاب باشند، می‌بینند میزان تولید آسفالت و میزان مصرف آن مشخص و این مهم امری کمی و قابل اندازه‌گیری است؛ لذا به راحتی می‌توان به واقعیت‌ها دست یافت، البته اگر به دنبال بهانه‌گیری نباشیم!
دلواپسان حتی به آخرین خدمت بزرگ انجام شده یعنی میزان ۱۰ میلیارد تومان اعتباری که شهردار توانسته در سایه تعامل با مسئولان کشوری و استانی برای شهر جذب کند هم با دیده تردید و از روی بغض نگاه می‌کنند و این رقم را غیر واقعی می‌دانند. جالب این‌که اگر قصد تخریب و تخطئه نباشد، می‌بینند حساب شهرداری مشخص است و اعداد و ارقام شفاف و واضح؛ لذا اگر قصد تخریب و بهانه برای بدگویی نباشد می‌توان با شفاف‌سازی مستندات این موضوع را هم دید و باور کرد. البته ناگفته نماند آقایانی که قبل‌ترها انگ‌هایی به ایشان زدند، با گذر زمان، دست روزگار تخلفات آنان را رو کرد و حتی برخی از آنان به دلیل برخی پرونده‌های زمین‌خواری و … شرایط حضور را پیدا نکردند!

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image