MGHT7712 copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده، در نشست هم اندیشی با اعضای سمن های فعال زنان در زمینه های کارآفرینی، محیط زیست و کودکان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: خوشحالیم که در انتخابات اخیر، در شوراهای استان خراسان رضوی، ۲۰۹ نفر از بانوان، در شوراهای شهرها و روستاها انتخاب و عضو شدند البته این تعداد، نسبت به سال‌های گذشته، ۲۰ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: این امر، نشان‌دهنده‌ حضور بانوان در عرصه‌ مدیریت شهری و روستایی است که در جهت تصمیم گیری در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و زیست‌محیطی بسیار مؤثر است.

شکل گیری نخستین پارلمان زنان در خراسان رضوی
وی تصریح کرد: دراین راستا، شکل‌گیری پارلمان زنان، یک اتفاق ارزنده است و استان خراسان رضوی نخستین استانی است که این کار در آن انجام می‌شود.
وی افزود: کارکردهای شورای تصمیم‌گیری بانوان، توسط دولت، پایش و رصد می‌شوند تا عملکرد آن ها مورد ارزیابی قرار گیرد و ببینیم که به چه میزان می‌تواند در سیاست‌ها اثر بگذارد و چقدر این فعالیت‌های غیردولتی و داوطلبانه، در مشارکت‌جویی بیشتر بانوان در بخش اجرایی کشور تأثیرگذار است.

پویایی و تعالی جامعه؛ هدف دولت
وی در خصوص وعده‌های رئیس‌جمهور در مورد پیش‌برد جامعه به سمت پویایی و فعالیت روزافزون، گفت: دکتر روحانی در وعده‌های انتخاباتی خود در سال ۹۲ برنامه‌هایی را مطرح کرد مبنی بر اینکه می‌خواهد جامعه را به سمت پویایی و تعالی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی پیش ببرد.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، تصریح کرد: همین امر سبب شد فضا و رویکردها برای تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار تغییر کند و در همین راستا، برای تعالی و ارتقای کمی و کیفی سازمان‌های مردم‌نهاد و غیردولتی برنامه‌ریزی صورت گیرد.

رشد تشکل ها در دولت اصلاحات
معصومه ابتکار اظهار کرد: وجود دیدگاه‌های مختلف نشان‌دهنده‌ی تنوع موضوعی و نگاهی تخصصی است که از سال ۹۲ فضای جدیدی برای آن فراهم شد، این درحالی است که در دولت اصلاحات، خاتمی شرایط جدیدی برای گفتگوی تمدن‌ها و گفتگوهای مدنی فراهم کرد و تشکل‌ها بسیار رشد کردند اما دوره‌ی بعد از ایشان، دوره‌ افول این شوراها و فعالیت‌های آن‌ها بود.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۲، دوباره این تشکل‌ها مشغول به فعالیت شدند و در این مدت، در استان خراسان رضوی ۷۴ درصد افزایش کمّی داشته‌ایم، یعنی تعداد ۴۰۰ تشکل در مدت چهار سال ایجاد شده است.

لزوم شبکه سازی بین تشکل ها
وی یادآور شد: این تشکل‌ها باید تخصصی‌تر شوند و بتوانند با هم شبکه‌سازی کنند تا در بسیاری از موضوعات هم‌افزایی داشته باشند چرا که موضوعاتی وجود دارد که اگر تشکل‌ها به صورت جداگانه عمل کنند، باعث کاهش اثربخشی عملکرد آن‌ها شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: بر اساس مصوبه‌ی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد به‌طور رسمی عضو کارگروه‌ها هستند همچنین در بازنگری که در کمیسیون اجتماعی دولت صورت می‌گیرد، ما باید روی این موضوع تأکید کنیم و این حق را به سازمان‌های مردم‌نهاد بدهیم تا به شکل رسمی در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها حضور داشته باشند، اما لازمه‌ی این حضور، ایجاد شبکه و سازماندهی رسمی است تا افراد بتوانند به نمایندگی از هر تشکل حضور داشته باشند.

نقش تشکل ها در آموزش مردم و بسیج اجتماعی
ابتکار با بیان اینکه پارلمان مشورتی بانوان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه شوراها در فرآیند تصمیم‌سازی‌ها حضور موثر دارند لذا تأکید داریم که شوراها، فضا را برای نهادهای مدنی و تشکل‌ها باز بگذارند و به پیشنهادات آن ها بها دهند.
ابتکار ادامه داد: در مرحله‌ی بعد، مقوله‌ی نقش این تشکل‌ها و سازمان‌های محلی و غیردولتی خیریه و موسسات داوطلبانه در جلب مشارکت، آموزش مردم و بسیج اجتماعی است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، آسیب هایی مانند اعتیاد، خشونت و… و همچنین آسیب‌هایی که در ابعاد اقتصادی و مشکلات ناشی از بیکاری و مسایل محیط‌زیستی وجود دارد، زنان و خانواده‌های ما را دچار شکنندگی می‌کند.

تأثیر سمن ها بر تغییر رفتارها و اصلاح الگوی زندگی
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این‌که جلب مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد، در ایجاد جریان‌های اجتماعی مؤثر برای تغییر نگرش، تغییر رفتار، اصلاح الگوی زندگی و اصلاح الگوی مصرف، در بسیاری از زمینه‌ها تأثیرگذار است، افزود: سمن‌ها می‌توانند دیدگاه‌ها را تغییر دهند تا دولت بتواند برنامه‌های خود را با تأثیرگذاری بیشتر و پوشش فراگیرتر و با حداقل هزینه‌ها انجام دهد.

نیاز به سمن ها در تولید جریان های اجتماعی
وی با بیان اینکه سازمان‌های دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد باید بتوانند خدمات را به شکل تخصصی و حرفه ای ارائه دهند، تصریح کرد: برای نمونه، پلاستیک و کسیه‌های یک بار مصرف، یکی از مشکلات بزرگ دنیا است. در این زمینه بسیاری از کشورها، استفاده از پلاستیک را محدود کردند حتی کشورهای آفریقایی، استفاده از کیسه های پلاستیکی را کاهش داده‌اند و این امر نیازمند یک جریان اجتماعی است تا این کار، تبدیل به یک حرکت ملی و باور و رفتار شود.

کد خبرنگار: ۹۶۰۲۱۸۴
کد عکاس: ۹۴۰۱۳۰۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image