11111

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ عباس شیخ الاسلامی، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در جلسه هم اندیشی «قانون اساسی و حقوق شهروندی» که در دفتر حزب اتحاد ملت برگزار شد، به تبیین حق دموکراسی پرداخت و گفت: یکی از بزرگترین حق ها در حقوق بشر، «مشارکت» است و باید دید این حق در قانون اساسی ما چگونه است؛ آیا وجود دارد و اگر وجود دارد چگونه قید شده و همچنین نقش مردم و احزاب در این مورد چیست.

لزوم همگانی شدن فهم دموکراسی و حق مشارکت
وی با بیان اینکه حق مشارکت نباید مختص آدم های تحصیل کرده و روشن فکر باشد بلکه باید همگانی شود، افزود: ما وظیفه داریم تا به مساجد برویم و در مورد حقوق مردم با آن ها صحبت کنیم.
وی با اشاره به اینکه آزادی و دموکراسی، مواردی است که وجود دارد و نیازی به اثبات ندارد بلکه باید محدودیت های آن را تعریف کنیم، اظهار کرد: جای تعجب است که برخی می گویند «آزادی رسانه را باید تعریف کرد» چراکه اصل بر تعیین محدودیت ها است.

ضرورت مطالبه رسانه خصوصی از سوی احزاب
شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه در قانون اساسی، در اصل ۲۴ و ۱۶۱ صحبت از رسانه های آزاد شده است، از ضرورت مطالبه گری احزاب به جهت داشتن رسانه تصویری مطابق قانون اساسی سخن گفت و افزود: یکی از کارهای بزرگی که باید انجام داد، مطالبه گری از صدا و سیما است البته اختصاصی بودن صدا و سیما با وجود شبکه های اجتماعی شکسته شد.
وی در ادامه به اصل‏ هشتم و نهم قانون اساسی اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل هشتم قانون اساسی، در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران،‏ امر به‏ معروف‏ و نهی‏ از منکر وظیفه‏ ای‏ همگانی‏ است که از طریق مردم‏ نسبت‏ به‏ یکدیگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏، انجام می شود و شرایط، حدود و کیفیت‏ آن‏ را قانون‏ تعیین‏ می‏ کند.

نه مجلس و نه دولت، حق ندارند آزادی را سلب کنند 
وی ادامه داد: بر اساس اصل‏ نهم قانون اساسی هم، در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران،‏ آزادی‏، استقلال‏، وحدت‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور از یکدیگر تفکیک‏ ناپذیرند و حفظ آن ها وظیفه‏ دولت‏ و آحاد ملت‏ است؛ هیچ‏ فرد یا گروه‏ یا مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ استفاده‏ از آزادی‏، به‏ استقلال‏ سیاسی‏، فرهنگی‏، اقتصادی‏، نظامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ ایران‏ کمترین‏ خدشه‏ ای‏ وارد کند و هیچ‏ مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ حفظ استقلال‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، آزادی های‏ مشروع‏ را، هر چند با وضع قوانین‏ و مقررات‏، سلب‏ کند.
شیخ الاسلامی با اشاره به بخش پایانی اصل نهم گفت: طبق قانون اساسی ما، نه مجلس و نه دولت، حق ندارند آزادی را سلب کنند و قانون اساسی ما، حمایت خوبی از حقوق بشر کرده به گونه ای که حتی به قانون گذار اجازه نداده این حق را محدود کند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اصل هشتم و نهم و با توجه به اینکه یکی از ابزارهای نوین امر به معروف و نهی از منکر در زمان حاضر، رسانه ها هستند، چرا نباید احزاب و گروه ها از این حق استفاده کنند و بگوییم فقط دولت حق استفاده از این ابزار را دارد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۱۹۴

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image