MGHT1038-copy

حجت الاسلام علی الهی خراسانی، سردبیر خبرگزاری رضوی در جلسه هفتگی فتیه اظهار کرد: کنسرت یک پدیده معاصر فرهنگی در جامعه است و از نگاه فقهی در دو بحث خلاصه می شود؛ یکی اجرای زنده موسیقی و دیگری فضا و مکانی است که برای آن در نظر گرفته شده است.

کنسرتی که مخاطب را به گناه دعوت کند، حرام است
وی با بیان اینکه کنسرتی که به فرهنگ زیارت و تاریخ خراسان بپردازد، حلال است، گفت: اصل حرامی موسیقی به دوران بنی امیه و خوانندگی و رقاصی زنان برمی گردد همچنین موسیقی که باعث شود فرد از دایره عقل خود خارج شود، حرام است.
سردبیر خبرگزاری رضوی با بیان اینکه در کنسرت ها باید هویت شهر مشهد حفظ شود، اذعان کرد: کنسرت در جامعه یک پدیده و ابزاری است که از طریق آن می توانیم پیام خود را به مخاطب منتقل کنیم و کنسرتی که مخاطب را به گناه دعوت کند، حرام است.
الهی خراسانی با بیان اینکه در کنسرت، مکان و فضای برگزاری و نماد و نوع نشستن مخاطبین، مهم است، خاطرنشان کرد: کنسرتی که با فضای قرمز و نشستن دختر و پسر در کنار هم و صرف نوشیدنی های دارای ۱۰ درصد الکل همراه است، درست نیست و باید مانع برگزاری آن شد. 

حس آزادی؛ مهم تر از خود آزادی
وی با اشاره به منع برگزاری کنسرت در مشهد و رویکرد مردم نسبت به این موضوع گفت: فضای ذهنی برخی از شهروندان مشهدی این شده که در این شهر آزادی وجود ندارد، این در حالی است که نارضایتی و مشکلات مالی و عدم اشتغال برای جوانان در شهر مشهد نسبت به دیگر شهرها بیشتر است ولی چرا باید عده ای، دغدغه دار برگزاری کنسرت در مشهد باشند.
سردبیر خبرگزاری رضوی در ادامه، به برتری «حس» نسبت به «وجود» اشاره کرد و افزود: همیشه حس آزادی از خود آزادی مهم تر است همچنین، حس امنیت از خود امنیت مهم تر است.

تشخیص موسیقی حرام از حلال
وی با بیان اینکه کنسرت یک پدیده معاصر بوده و در تاریخ اسلام این مفهوم وجود ندارد، تصریح کرد: نیاز است که در باب روایات غنا، بررسی علمی و فقهی صورت گیرد که این امر کار پژوهشگران و مجتهدان است.
این پژوهشگر حوزه و سردبیر خبرگزاری رضوی در خصوص تشخیص موسیقی حرام از حلال گفت: مقام معظم رهبری می فرمایند که موسیقی حرام موسیقی است که انسان را از خدا و فضائل اخلاقی دور و به بی بندباری و گناه سوق دهد.
وی ادامه داد: این که از کجا باید این موسیقی حلال را از حرام را تشخیص داد، مقام معظم رهبری فرموده اند که مرجع تشخیص این کار عرف است که در بحث موسیقی، منظور از عرف، کارشناسانی از فقه و موسیقی هستند.
حجت‌الاسلام الهی خراسانی با اشاره به این‌که باید ابتدا توجه داشت که مصلحت جامعه به هویت آن گره خورده، ابراز کرد: مصلحت جامعه در حفظ هویت شهر است و این باعث انسجام می شود لذا چنانچه پدیده ای فرهنگی در شهر اتفاق افتاد، باید تناسبی با هویت داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: با وجود این تفاسیر شاید کنسرت حلالی که در کیش و رامسر برگزار می شود در مشهد نشود آن را برگزار کرد و یا ممکن است یک قید فرهنگی برای حفظ مصلحت برآن بزنیم.
سردبیر خبرگزاری رضوی اظهار کرد: بنابراین در مشهد یک کنسرت موسیقی حلالی که با موضاتی مانند فرهنگ زیارت یا فرهنگ خراسان بزرگ، مردم را دعوت به هویت فرهنگی شهر و تاریخ آن کند نه تنها اشکال ندارد بلکه مطلوب است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷
کد عکاس: ۹۴۰۱۳۰۹

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image