333

دکتر فرزانه بهار، مدیر مسئول موسسه زیست محیطی طراوت بهار در سلسه نشست های آبادانی مشهد که در پژوهشکده عباس زادگان برگزار شد، اظهار کرد: آلودگی نوری یکی از مباحث جدید مطرح شده در ایران است.
وی با بیان اینکه جمهوری چک اولین کشوری در جهان بوده که بر علیه آلودگی های نوری قانون گذاری کرده است، تصریح کرد: در ۲۷ فوریه سال ۲۰۰۲ دو مجلس نمایندگان و سنا در جمهوری چک، برای اولین بار قانونی را بر علیه آلودگی نوری به تصویب رساندند که این قانون «حمایت از جو زمین» نام دارد.

روشنایی های مصنوعی به عنوان آلودگی های نوری
مدیر مسئول موسسه زیست محیطی طراوت بهار در رابطه با آلودگی نوری گفت: امروز ما در شهرها بسیار بیشتر از حد نیاز از روشنایی استفاده می کنیم، در حیاط و یا بالکن خانه خود چراغی را روشن می گذاریم که خانه همسایه ها و سرتاسر خیابان را روشن می کند.

آزار لامپ های مغازه ها برای عابرین
وی تصریح کرد: در جلوی بیشتر مغازه ها در پیاده روها لامپ هایی با نور زننده و خیره کننده کار گذاشته شده که نه تنها تمام عابرین بلکه ساکنان خانه های اطراف را سخت می آزارد.
مدیر مسئول موسسه زیست محیطی طراوت بهار ادامه داد: ویترین های مغازه ها به خصوص طلافروشی ها و لوسترفروشی ها به قدری انباشته از نورهای زننده و خیره کننده و مضر برای چشم است که اندک توقف در جلوی هریک از آن ها، موجب خیرگی و خستگی چشم و حتی بی قراری، تحریک عصبی و سردرد می شود.

تأثیر منفی نور مصنوعی بر سلامت انسان
بهار در رابطه با تأثیر منفی نورهای مصنوعی بر سلامت انسان گفت: نورهای مصنوعی شبانه بر سلامت روحی و عصبی انسان تأثیر منفی می گذارد ضمن اینکه بدترین و مضرترین نور مصنوعی برای انسان، نور آبی است.
وی در رابطه با فضای نارنجی شهرها در شب، اظهار کرد: شب ها در شهر آنقدر چراغ های مزاحم روشن است که آسمان شب با انبوه ستارگان درخشانش دیده نمی شود و فضای نارنجی زشتی در بالا پدیدار است به گونه ای که تنها ۵۰-۴۰ ستاره به زحمت قابل رویت است.

عضویت ۷۰ کشور در انجمن idn آمریکا
مدیر مسئول موسسه زیست محیطی طراوت بهار در رابطه با تشکیل برخی جنبش ها و‌ نهضت ها درباره آلودگی نوری، گفت: امروز جنبش ها و نهضت های متعددی در دنیا علیه آلودگی نوری و بالا بردن آگاهی مردم و مسئولین نسبت به مضرات آن به راه افتاده است که نمونه آن سازمان idn یا انجمن بین المللی طرفداران آسمان تاریک در آمریکا است.
بهار تصریح کرد: در حال حاضر ۷۰ کشور جهان، عضو این انجمن هستند و اعضای آن برای برگرداندن آسمان پرستاره به شهرها تلاش می کنند.
وی با اشاره به پوشش چراغ ها در شهرها خاطرنشان کرد: باید محافظ و پوشش برای همه چراغ ها در شهرها اجباری شود و نیز از شیشه های تخت‌به جای شیشه های محدب در چراغ ها استفاده شود.
وی در پایان یادآور شد: جالب است بدانید که شهر ونیز ایتالیا تنها شهری در جهان است که در شب می توان کهکشان راه شیری را در آن مشاهده کرد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

 

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image