333

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ آرین انزانپور، دانش آموخته شهرسازی و فعال فرهنگی هنری در سلسله نشست های آبادانی مشهد که در پژوهشکده عباس زادگان این شهر برگزار شد، اظهار کرد: در دهه های گذشته انتقادات بسیاری به بحث شهرسازی و معماری در شهر مشهد وجود داشت البته این انتقادات امروز برای جامعه مشهود شده و با مشکلات دیداری و بصری در شهر مواجه هستیم.

نیاز به مشارکت شهروندان در ساخت شهر
وی در رابطه با فضای شهری و ساخت و سازهای چندسال اخیر در مشهد، با بیان اینکه ساخت شهر نیاز به همفکری و مشارکت شهروندان دارد، گفت: در طی چندسال گذشته به دلیل مشکلات ساخت و ساز در شهر، مردم مشهد احساس غربت می کنند.
این دانش آموخته شهرسازی و فعال فرهنگی در رابطه با آلودگی های بصری، افزود: از نظر روانشناسان و علم روانشناسی، آلودگی های دیداری و بصری به مرور زمان بر روان و رفتار شهروندان تأثیر دارد و این امر موجب برخی بیماری های شایع از جمله قلبی و تنفسی می شود.
انزانپور به برخی از عناصر مستقر در فضای شهری از جمله تابلوهای شهری، پارکت های کف پیاده روها و چراغ های مغازه ها اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات بسیار شایع در شهر مشهد، تابلوهای مغازه ها و نحوه نصب آنان به خصوص در خیابان پرستار و مطب های پزشکان است که منجر به سردرگمی شهروندان شده است، همچنین در یک خیابان، با چند نوع پارکت مواجه هستیم.
وی تصریح کرد: سنجشی که اخیرأ در شهر تهران انجام شد، در یک خیابان هشت کیلومتری، ۱۳ مدل کفپوش چیده شده است و وجود مانع و برجستگی، باعث ایجاد آسیب های برای شهروندان شده است.

اجرای مدیریت یکپارچه شهری در شهر مشهد
این دانش آموخته شهرسازی با بیان اینکه در چند سال گذشته تاحدودی مدیریت یکپارچه شهری در شهر مشهد اجرایی شده است، اظهار کرد: امروز شهرها حاصل برآیند عوامل عینی و ذهنی در بستر تجربه های روزانه شهروندان است.
انزانپورخاطره ای در رابطه با تلویزیون های شهری عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۸۷ بنده دانشجوی معماری بودم و در رابطه با برخی تلویزیون های شهری از جمله سه راه خیام، تحقیقاتی را انجام دادم؛ این تلویزیون ۹۶ متر مربع بود و ساختمان های روبه روی آن، بخاطر نور و تنوع های تبلیغاتی، خالی از سکنه بود.

پروژه ملی میدان شهدا و مشکلات حاشیه ای آن
وی به پروژه میدان شهدا اشاره کرد و افزود: این پروژه، یکی از بزرگترین پروژه های ملی و شهری است که با حاشیه های زیادی مواجه بوده از جمله اینکه وقتی شما قصد عبور از جلوی مجتمع تجاری میلاد را داشته باشید با فضای تبلیغاتی نامناسب برخی مغازه ها مواجه می شوید.
این دانش آموخته شهرسازی و فعال فرهنگی ادامه داد: وجود مغازه های سم فروشی، کود فروشی و کپی، شایسته این معماری بزرگ مدرن شهری نیست، حتی زمانیکه از زیر گذر عبادی به سمت خیابان دانشگاه می روید، تابلوهای بزرگ ساندویچی، حلیم فروشی و عدسی را در کنار تابلوی بانک شهر می بینید.

متولیان اصلی شهرسازی
انزانپور افزود: سه متولی اصلی در بحث شهرسازی مشهد، مدیران شهری، فعالین صنفی مدنی و مردم می باشند که هریک به نوبه خودشان می توانند در امر شهرسازی فعال باشند.
وی تصریح کرد: وجود دیوارهای نامناسب در دور میدان های اصلی شهر، وجود صندوق های نامتناسب، نصب تابلوها و رنگ آمیزی آنان تنها چند نمونه از موارد آلودگی های بصری و دیداری در سطح شهر مشهد است.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۷

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image