MGHT0599-copy

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: سعید فیضی / پس از چندین دور حضور اصولگرایان در شورای اسلامی شهر مشهد، سی و یکم اردیبهشت ماه آرا پنجمین دوره انتخابات شورا و پیروزی قاطع لیست امید اعلام شد و متعاقب آن در روز چهارشنبه مورخ یکم شهریور ماه مراسم تحلیف شورا در حالی که محمد رضا حیدری به عنوان رئیس شورای شهر پنجم مشهد و محمد تقی خامسی شهردار شهر مشهد برگزیده شده بودند، انجام و پنجشنبه دوم شهریور ماه هم آغاز بکار پنجمین شورای شهر مشهد در ساختمان تالار شهر مشهد با اجرای سالار عقیلی برگزار گردید.

مراسم آغازین پنجمین دور شورای شهر مشهد در حالی برگزار گردید که حاضرین و غایبین آن را می توان از حواشی یا نکات قابل تامل دانست و آنچه در این مراسم چشم نوازی کرد و توجه اکثر رسانه ها را به خود جلب کرده بود و برای آنها تیتر ساز بود، حضور سالار عقیلی یکی از خوانندگان مشهور کشورمان در سالن و اجرای ایشان بود که این حضور به کنسرت وی در شاندیز ختم گردید، آن هم درحالیکه در بازه زمانی کوتاهی در قبل، یک کنسرت در قوچان لغو شده بود و این اماره ها برای گروهی از فعالین فضای رسانه ای کافی بود تا تیترها حول محور “آیا تابو کنسرت در مشهد شکسته می شود یا خیر” تولید شوند.

اما از این رویداد چند سکانس تحلیلی و چند پیام قابل برداشت و تولید می باشد که به عنوان یک فعال رسانه ای در این شهر و بر اساس دغدغه به آن اشاره دارم.


MGHT0930-copy

مراسم آغاز بکار

این مراسم با نظم و ترتیبی خاص و با حضور حاضران اعم از وزیر بهداشت، دستیار ویژه رئیس جمهور، استاندار، فرماندار، مقامات لشکری و کشوری و تعدادی از مسئولین به همراه برخی از فعالین سیاسی، فرهنگی و رسانه ای برگزار گردید که می توان آن را به فال نیک گرفت و برای این شورا آرزوی موفقیت و توفیق در امورات تخصصی را داشت و سخن وزیر محترم بهداشت مبنی بر “کنکاش و توقف در عمل گذشتگان سبب عدم پیشرفت و توقف می گردد” را می توان سرلوحه مناسبی برای ادامه مسیر اعضای محترم شورای شهر دانست.

البته عدم توجه و یا عدم کنکاش در گذشتگان به معنای بررسی و نظارت بر اقدامات آنها و همچنین ارزیابی عملکردشان نیست بلکه سخن از عیب تراشی ها و تخریب هاست که بهتر است انجام نشود.


حاضرین و غایبین

همانطور که در سطور قبلی اشاره شد، این مراسم حاضرین بسیار اعم از مسئولین و مقامات کشوری، لشکری و استانی و برخی فرهیختگان و فعالین محترم فرهنگی، سیاسی و اجتماعی داشت که این حضور نشان از ارتباط و تعاملات خوب و قوی بدنه شورای شهر با مسئولین و شخصیت ها است که می تواند جای خوشحالی و امیدواری باشد که این شورا از ارتباطات مناسبی در جهت برنامه ریزی و یا پیشرفت معضلات این شهر بهره مند است که می تواند از آن استفاده نماید.

اما در میان حاضرین، غایبین بزرگی هم بودند، مانند حجت الاسلام رئیسی تولیت محترم و معزز آستان قدس رضوی و آیت الله علم الهدی امام جمعه محترم شهر مشهد که شاید برای بسیاری این عدم حضور بزرگواران با وجود حضور بسیاری از مقامات محترم حاضر در سالن، جای سوال و تعجب را داشته باشد آن هم با آن عکس خداحافظی که اعضای شورای شهر چهارم با امام جمعه محترم داشتند.

بهرحال شورای منتخب، شورای شهر تمام مردم مشهد و تمام این شهر است و همگان اثرگذاری و تاثیر آستان قدس رضوی در امورات این شهر را می دانند و همچنین اثر گذاری امام جمعه محترم را و چقدر زیبا و امید بخش بود اگر حضور این دو بزرگوار هم در این مراسم بوقوع می پیوست و چقدر خدایی نکرده ناگوار است که اگر این عدم حضور را بعنوان جدایی های جریانی و یا سیاسی بگذاریم که شاید مطالب منتشر شده در فضای مجازی اماره ای برای این حدس نامطلوب باشد.


حضور و اجرای سالار عقیلیMGHT0909-copy

اجرای سالار عقیلی در سالن این مراسم سبب انتشار قابل توجه ای از مطالب با مضمون و محتوای سرآغازی برای اجرای کنسرت در مشهد بود. این اجرا می تواند چندین برداشت را ایجاد نماید:

اول: حضور سالار عقیلی در این مراسم با توجه به حضور میهمانان فاخری که در جلسه حضور داشتند، مانند بسیاری از محافل، یک حضور عادی و تنها به عنوان قسمتی از مراسم آغاز بکار بوده و هیچ معنا و مفهموم دیگری ندارد.

دوم: برداشت سیاسی برگرفته از جریان و اردوگاه سیاسی منتخبین محترم و تقابل آنها با جریان دیگر در فضای شهر و استان که این ذهنیت را ایجاد می کند که این آغاز و حضور سالار عقیلی پیامی برای جریان مقابل آن هم با شکستن تابویی بزرگ در نزد افکار عمومی می باشد. اجرای سالار عقیلی در سالن تالار شهر و متعاقب آن کنسرت در شاندیز می تواند پیامی در سطوح فرهنگی باشد.


پیام اول اتحاد و دوری از تفرقه

در بین اعداد اگر به دو عدد صفر و یک توجه کنیم می توانیم بهتر معادله اتحاد و با هم بودن را درک کنیم. اعداد هر کدام دارای ارزش می باشند و نحوه چیدمان و نوشتار آنها بر اهمیت مکان و نحوه کنار هم قرار گرفتن اشاره دارد. عدد یک به تنهایی ارزشی برابر خود دارد و این برای صفر هم فروض است و اگر در چیدمان این اعداد بدرستی در کنار هم قرار گیرند ارزش و قدرت بیشتری را در معنای عددی پیدا می کنند، حال اگر در مسیر آغاز بکار شورای پنجم، که به طور قاطع منتخبین یک جریان و لیست می باشند، جریان و لیست دیگر هم جا و مکان و سهم ونقش خود را با نگاهی واقع بینانه درک کند و در کنار این شورا قرار گیرد، همان بازی صفر و یک و چه بسا بالاتر رقم میخورد و این هم افزایی می تواند برکات بسیاری را در حل و رفع امورات و معضلات و مشکلات این شهر رقم زند که در نهایت به توسعه ی این شهر منجر شود.

هم افزایی آستان قدس رضوی با شهرداری و شورای شهر می تواند تاثیر بسزایی در مدیریت شهری و حل بحران هایی مانند حاشیه نشینی و بسیاری از مسائل دیگر داشته باشد و اگر تقابل بجای هم افزایی هدف شود، یقیناً تمرکز و توان اجرایی و فکری را به حاشیه می برد که باز هم نتیجه و ضرر آن برای مردم این شهر می باشد.


2419530پیام دوم، کنسرت اولویت چندم

مردم یک کشور و یک شهر نیاز های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مدنی متفاوتی دارند که اهمیت و احترام به آنها لازم می باشد و کنسرت هم با توجه به سیاست گذاری گذشتگان، امروز به یک نیاز و مطالبه برای عده ای از شهروندان محترم تبدیل شده که پاسخ به این نیاز به حتم وظیفه ی دستگاه های متولی می باشد، حتی در درون شهر مشهد.

اما بیاییم واقع بینانه به مسئله نگاه کنیم که حضور در کنسرت و نیاز به کنسرت برای چه عده ای مقدور و دغدغه چه عده ای از مردم می باشد؟ باز هم تاکید می کنم حتی اگر مطالبه عده ای بسیار کم هم باشد قابل احترام است و باید با نگاهی مساوی با مسئله کنسرت مواجه شد که البته سوابق و تجربه گذشته نشان داد که این مسائل قابل حل است؛ همانند نگاه معطوفانه به خوانندگان و هنرمندانی همچون امیر حسین تتلو و ارتباطات در سطوحی بالا که یقیناً نشان دهنده نگاه ویژه به هنرمندان می باشد و نه نگاه ابزاری و مقطعی.

در حقیقت شهر مشهد، و مردم این شهر، نیاز های اساسی دیگری دارند که میتواند در حدود وظایف شورا تعریف شود. نیاز به خیابان های تمیز، نیاز به رفع مسئله ترافیک، نیاز به رفع معضلات ساخت و ساز و بروکراسی پرهزینه و وقت گیر، نیاز به حل معضل پارکینگ شهری و ماجرای الیت، معضل روان آب ها در شهر، رفع معضل کارتن خوابی و پدیده تکدی گری و دستفروشی، ساماندهی برخی بازارهای حاشیه شهر که محلی برای حضور افراد پرخطر شده، نیازهای برخواسته از کمبود فضای سبز، رفع مسئله مشکلات تردد با وسایل نقلیه عمومی، نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل درون شهری و ده ها و صد ها معضل دیگر. البته در کنار این مسائل معضلات بزرگی مثل بیکاری و حاشیه شهر را هم در نظر بگیرید که تا چه حد شورای شهر می تواند در رفع آنها موثر باشد.

پس واقعاً باید مطمئن بود آنانی که به منتخبین محترم شورای شهر رای دادند، کنسرت یکی از مطالباتشان بود و البته باید به جایگاه اولویت کنسرت هم توجه کرد که ببینیم چندین اولویت اصلی و جلوتر از خود را دارد. یقیناً بی احترامی بزرگی است که بخواهیم منزلت و تفکر و عقلانیت و تخصص منتخبین محترم و سطح انتظار از آنها را تنها به این مسئله معطوف کنیم و یا اینکه این مسئله را به عنوان مطالبه ای با اولویت بالا در نظر بگیریم.

پس امیدواریم معضل کنسرت ( چنانچه در حدود وظایف شورای شهر باشد) در کنار معضلات بسیار دیگر که نیاز های اصلی مردم این شهر است به دست خدمتگذاران منتخب در شورای شهر پنجم حل شود.


و اما یک حقیقت

شورای چهارم شهر مشهد کار خود را پایان داد و عده ای آن را بهترین دوره ی شورا در شهر مشهد و عده ای دیگر آن را سیاسی ترین شورا و شهردار خواندند، عده ای آن را بستری برای فعالیت سیاسی و باندی عنوان کردند و عده ای دیگر آن را تخصصی ترین شورا دانستند، اما حالا انتخاب با منتخبین محترم شورا پنجم می باشد که می خواهند در پایان چهار سال چه کارنامه ای از خود بر جای و باقی بگذارند.

این شهر در فضای عمرانی، فرهنگی، اقتصادی و بسیاری از زمینه های دیگر در کنار نقاط قوتی که دارد بنظر بنده حقیر نقص ها و معضلات زیادی دارد که اگر هدفمان خدمت و انجام کار باشد، باید بگوئیم که وقت تنگ است و باید شروع کنیم.

با امید و آروزی موفقیت برای منتخبین محترم پنجمین شورای شهر مشهد الرضا (ع)

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image