dsfr_53_1464620255

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ تحقیقات نشان می‌دهد که قدرت درآمدزایی صنعت گردشگری برای عوامل تولید، پس از صنایع فلزی، در رتبه دوم قرار دارد که این امر نشان‌دهنده‌ی اهمیت توسعه این صنعت، برای صاحبان سرمایه و هم‌چنین مدیران شهری است.

از نتایج مثبت و مهم توسعه‌ و رونق گردشگری در اقتصاد شهری، ایجاد منابع درآمدی مستقیم برای شهرداری‌، کمک به گردش اقتصادی در بخش‌های مختلف شهر، کمک به رفاه و عدالت اجتماعی میان شهروندان، کمک به گسترش صنایع‌دستی و هنرهای بومی و زمینه‌سازی برای مشارکت اجتماعی و اقتصادی شهروندان است.

استفاده از ظرفیت‌های گردشگری، جهت تأمین درآمد پایدار برای شهرداری‌
با توجه به تکالیف قانونی شهرداری‌ و شورای‌اسلامی شهر جهت ایجاد نظام درآمدی پایدار، استفاده از ظرفیت‌های گردشگری، می‌تواند نقش به سزایی در تأمین درآمد پایدار برای شهرداری‌ به‌خصوص شهرهای کوچک و کم‌درآمد هم‏چون کاشمر داشته باشد.

گسترش فضاهای باز جمعی و ایجاد مراکز فراغتی به‌ویژه فضاهای گردشگری، از بخش‌های جدایی‌ناپذیر خدمات شهری موردنیاز شهروندان دائم و غیردائم شهری است و بر این اساس، در حیطه‌ی وظایف برنامه‌ریزی و مدیریت شهری قرار می‌گیرد.

در شهر کاشمر نیز با جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، زیارتی، اجتماعی و فرهنگی، با ایجاد و توسعه پارک‌های چندمنظوره، ایجاد مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی و فرهنگ‌سرا و ایجاد انواع موزه‌های طبیعی، تاریخی، هنری، در مراکزی که دارای بناها و ارزش تاریخی و مذهبی هستند؛ با فراهم کردن امکانات، می‌توان زمینه‌های آسایش و لذت بردن گردشگران را مهیا کرد.

مزیت وجود سیدمرتضی و جنگل پیرامونی آن در جذب گردشگر
با توجه به مزیت وجود سیدمرتضی و جنگل پیرامونی آن با مساحت قابل‌توجه در شمال شهر، آرامگاه شهیدمدرس و فضای‌های اطراف آن در جنوب شهر با امکانات کمتر و هم‏چنین وجود امامزاده سیدحمزه در مرکز شهر، برنامه‌ریزی های بیشتری برای رونق و اقبال گسترده شهروندان و گردشگران جهت بهره‌برداری از این مکان‏ های تفریحی و زیارتی، می‏ توان انجام داد که در جذب گردشگر و درآمدزایی و اشتغال، مؤثر است، هرچند نخستین شرط موفقیت هر شهر در توسعه گردشگری شهری، وجود زیرساخت‌های مناسب شهری و مدیریت عاقلانه و مدبرانه در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و مانند این‌هاست.

با عنایت به آنچه گفته شد، هرچه گردشگری رشد پیدا کند؛ باعث رشد و توسعه‌ شهر و ایجاد منابع درآمدی برای شهرداری می‌شود؛ از سوی دیگر، گسترش گردشگری، مستلزم سرمایه‌گذاری و مهیاسازی زیرساخت‌های لازم برای رشد آن در محیط شهری است لذا باید با ورود بخش دولتی و خصوصی و با محوریت شهرداری، زمینه لازم برای جذب بیشتر گردشگران فراهم شود.

با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که شهرمان در بخش‌های مختلف گردشگری دارد؛ شهرداری می‌تواند با نگاه دقیق‌تر به این مقوله، باعث رونق اقتصادی، فرهنگی و عمرانی شهر و ایجاد درآمدی پایدار ناشی از ورود مرتب گردشگران به شهر شود.

امید که شورای پنجم به این مهم بیش از گذشته توجه نماید.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image