444

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ در این روزها به‌رغم اتفاقات ریز و درشتی که در سراسر جهان روی داد، از دید خیلی‌ها سفر ناگهانی مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی به عربستان که با ایران روابط نزدیکی دارد و دیدار او با محمد بن سلمان، پنهان نماند و این علامت سئوال را در ذهن بسیاری ایجاد کرد که نکند او دچار چرخش تازه‌ای در رفتارهای سیاسی خود شده، زیرا او به تناقض در رفتارهای سیاسی مشهور است.

در این میان هرچند سازمان‌های نظارتی بین‌المللی گزارش دادند ایران به توافق هسته‌ای برای محدود کردن فعالیت خود پایبند بوده، اما باز هم دونالد ترامپ، ساز مخالف با این توافق می‌زند و حتی عده‌ای پس از آن‏که کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ایران و آمریکا باز هم در آب‌های خلیج‌فارس باهم برخورد کردند از افزایش تنش‌ها میان این دو کشور خبر دادند.

هم‏چنین کنگره آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه اشخاص و شرکت‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرد و ایران هم البته آرام ننشست و در واکنش به این تحریم‌ها یک موشک آزمایش کرد.
در این میان برپایی مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهور هم با حرف و حدیث‌های بسیاری مواجه شد مانند سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی. اما قضیه سلفی با موگرینی، بهانه‌ای به دست اصولگرایان داد تا به حمله علیه نمایندگان اصلاح‌طلب بپردازند، آن هم به خاطر آن‌که تنی چند از این نمایندگان سلفی بگیر از فراکسیون امید هستند.

البته تلاش اصولگرایان در القای این‌که همه سلفی بگیران اصلاح‌طلبند، در حالی است که تصاویر نشان می‌دهد، نه از یک جناح خاص بلکه مجموعه‌ای از فراکسیون امید، اصولگرایان رهروان ولایت و ولایی، در عکس با موگرینی مشاهده می‌شوند، اما استفاده از لفظ‌ها‌ی تند اصولگرایان نسبت به نمایندگان سلفی بگیر حاکی از آن است که این عده می‌خواهند سلفی بگیران را تنها اصلاح‌طلبان معرفی کنند و از همین روست که سرکوفت‌ها‌ی‌شان تمامی ندارد.

در این میان اگرچه روحانی چهار سال پیش، در همان روز تحلیف، کابینه را به مجلس معرفی کرد اما امسال این کار را انجام نداد و پس از چند روز، اسامی وزرای پیشنهادی را به مجلس ارائه کرد، هرچند عده‌ای معتقدند در ارائه لیست وزرا شاهد چرخش به راست حسن روحانی هستیم! جالب این‌که او با گردش به چپ در تبلیغات انتخاباتی و با شعارهای اصلاح‌طلبانه توانست محبوبیت خود را افزایش دهد، اما پس از پیروزی رویه محافظه‌کارانه و سیاست گردش به راست را در پیش گرفته است.

حتی حجت‌الاسلام غرویان یکی از اساتید حوزه هم در مورد مراسم تحلیف رئیس‌جمهور گفت: روحانی دست‌پرورده مرحوم هاشمی است و بهتر بود همان‌طور که در سخنرانی خود از امام(ره)، بیت و یادگار امام(ره) نام برد یادی هم از هاشمی رفسنجانی می‌کرد، اما از این مسئله غفلت کرد که درست نبود و امیدواریم جبران شود.

در این گیرودار برخی واکنش‌ها و اظهارنظرهای محمود احمدی‌نژاد، صدای خیلی‌ها را در آورده به‌طوری‌که سخنگوی جامعه روحانیت مبارز مدعی است؛ موضع‌گیری‌های او علیه شخصیت‌های نظام و قوه قضاییه قابل‌قبول نیست و احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری خود تخلفات فراوانی داشته که قابل تعقیب است.
مصباحی مقدم حتی پا را فراتر گذاشت و گفت: جامعه روحانیت از قوه قضاییه درخواست می‌کند پرونده‌های احمدی‌نژاد را در دستور کار قرار دهد.
البته در این خصوص سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران معتقد است؛ محمود احمدی‌نژاد محصول و مطلوب اصولگرایان نبوده اما آن‌ها مسئول سکوت در مقابل تخلفات او هستند. سیدحسین مرعشی هم با اشاره به سخنان مصباحی مقدم و برائت جستن از محمود احمدی‌نژاد گفت: این آقا یک فروپاشی سیاسی در سال ۸۴ در جبهه اصلاحات و اصولگرایان بود و ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image