7777

به گزارش ایران نیوز آنلاین، مصطفی رحماندوست، نویسنده و شاعر معروف حوزه کودک و نوجوان، در جشن امضای کتاب و کارگاه «آموزش مطالعه به کودکان» که با استقبال چشمگیر مردم، در شهر کتاب مشهد مقدس برگزار شد، با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط کنونی کشور ما که سرانه مطالعه بسیار پایینی دارد، فقط مهم این است که مردم، مطالعه کتاب داشته باشند، افزود: مطالعه، غذای روح است و امروز در جامعه ما، روح مردم، بسیار گرسنه تر از هر روز دیگری است لذا ما هم برای اینکه این روح خسته و گرسنه، از پا در نیاید، باید به هر طریقی به او غذای مورد نیازش را برسانیم.
وی درباره چگونگی علاقه مند کردن کودکان به مطالعه و کتاب، اذعان کرد: برای این مهم، مطالعات و برنامه ریزی های دقیقی در سرتاسر جهان به اجرا درآمده و در کشوری مانند ژاپن حتی برنامه های ۵ تا ۷ ساله به اجرا درآمده تا کودکان را بیش از پیش با فرهنگ کتاب و کتابخوانی مأنوس و آشنا کنند.

انتقاد از نحوه تربیت کودکان در آشنایی با کتاب
وی با انتقاد از نحوه تربیت کودکان در آشنایی با کتاب و مطالعه متذکر شد: پدر و مادر در اولین گام باید این را بیاموزند که مطالعه و کتابخوانی را باید با لذت به بچه آموزش داد نه از سر اجبار و رفع تکلیف! به نظر من که چندین سال است در حوزه کتاب و کتابخوانی و شعر کودک و نوجوان فعالیت می کنم، در اولین گام، باید کتاب را با بچه ها و فرزندانمان بازی کنیم و راحت ترین روش برای دستیابی به این مهم، قصه گویی برای کودکان است.
رحماندوست با تاکید بر اینکه، والدین باید، هر شب و هر روز، برای کودکانشان قصه تعریف کنند تا به وسیله این کار، هم با کودکان چشم در چشم شوند و هم آنان را لمس کنند و از این طریق علاقه خود را به آنان نشان دهند، گفت: ما در خانواده نیازمند لمس کردن و نگاه کردن به هم هستیم و باید یاد بگیریم که این کار، با عاطفه و علاقه صورت پذیرد زیرا اگر از سر اجبار باشد، کودکان به راحتی می فهمند و به آن علاقه ای نشان نمی دهند.

بازی های رایانه ای، مسئله نخواندن کتاب را تشدید کرده است
وی در پاسخ به این سئوال که چه راهکاری برای برنامه ریزی استفاده بچه ها از بازی های رایانه ای و استفاده از موبایل و تبلت وجود دارد؟ عنوان کرد: یکی از دغدغه های عمده این روزهای پدر و مادرها استفاده دائمی و بلندمدت بچه ها از وسایل بازی های رایانه ای و موبایل و تبلت است که البته این مشکل، مسئله نخواندن کتاب در میان کودکان و نوجوانان را تشدید کرده است.
این نویسنده و شاعر با تاکید بر اینکه باید برای استفاده بچه ها از بازی های رایانه ای، محدودیت های زمانی از سوی والدین اعمال شود، گفت: باید به کودک یاد داده شود که بازی با وسایل رایانه ای و مجازی نیز مانند تمامی کارهای زندگی باید شامل زمان خاصی شود، مثلا خیلی راحت می توان به بچه گفت که بازی با این وسیله مانند غذا خوردن یا حمام رفتن است، یک انسان نمی تواند چندین ساعت در طول شبانه روز غذا بخورد یا در حمام باشد، پس بازی با بازی های رایانه ای هم مانند این ها است و نباید تمام ساعات را به این مسئله اختصاص داد.
وی اضافه کرد: البته امروزه کتاب های الکترونیک با موضوعات و در قالب های مختلف در فضای اینترنت وجود دارد و می توان به مرور بچه ها را به سمت مطالعه این کتاب ها کشید البته به شرطی که از سر اجبار نبوده و با بازی و سرگرمی همراه باشد، البته در بازی های رایانه ای هم می توان نکات مثبتی را گنجاند مثلا اینکه والدین نیز با فرزندشان به بازی بپردازند و فرزند، محبت و لذت بودن در کنار پدر و مادرش را حس کند.
ابراهیم بالاپژوه، مدیر شهر کتاب مشهد مقدس نیز در این مراسم با تقدیر از مصطفی رحماندوست برای حضور در این مراسم، اظهار کرد: میهمان و کارشناس امروز ما کسی است که سالیان زیادی از عمر خود را در راه تعلیم و تربیت کودکان گذرانده و ما نیز خاطرات و نوستالژی های فراوانی را از او در قلب کتب درسی و اشعار زیبا داریم و بسیار خوب است که این کارشناسان، امروز هم با کوله باری از تجربه در تربیت، فرزندان ما را یاری می کند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که شهر کتاب بتواند برنامه های فرهنگی و تربیتی مشابه را با حضور اساتید و کارشناسان مطرح کشوری در طول سال برگزار کند.
گفتنی است؛ در این مراسم، مصطفی رحماندوست با شرکت در کارگاه آموزشی که با حضور مربیان، برای کودکان، در شهر کتاب برپا شده بود، با کودکان حاضر در این کارگاه صحبت های دوستانه ای کرد و به برخی از سئوالات مربیان نیز پاسخ داد.
در پایان این مراسم که با حضور گسترده مردم فرهنگ دوست مشهد و تعداد زیادی از کودکان و نونهالان برگزار شد، جشن امضای کتاب توسط مصطفی رحماندوست برگزار گردید.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image