22222

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ محمد صدیقی فر، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، در مؤسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان ایران شرقی، دکتر ملکی، معاون سابق پژوهشی وزارت امور خارجه و پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات انرژی را فردی که به عنصر اقتصاد در تحقیقات خودشان توجه اساسی و ویژه ای دارد، معرفی کرد و گفت: الکساندر کینیازوف یکی از کارشناسان روس، معتقد است «در مطالعاتی که در ایران انجام می گیرد، معمولا عنصر اقتصاد نادیده گرفته می شود» و من فکر می کنم انتقاد درستی در خصوص تحقیقات داخل ایران عنوان داشته است.
در ادامه، دکتر عباس ملکی، معاون سابق آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه و پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات انرژی اظهار کرد: قبل از انقلاب، فریدون آدمیت، مورخ معروف دوران مشروطیت و عزالدین کاظمی، مدیرکل حقوقی وزارت امور خارجه، در این خصوص مطالبی را می نوشتند.
وی افزود: در آن زمان من پیشنهاد راه اندازی مرکز مطالعات را به فریدون آدمیت ارائه دادم، آدمیت با اینکه آدم خوش خلقی نبود اما با نظر من موافق بود و گفت؛ «راه اندازی دفتر مطالعاتی در وزارت خارجه خیلی خوب است، در فرانسه هم جایی به نام IPIC که دفتر مطالعات سیاسی است، وجود دارد».

اقتصاد؛ علم منابع کمیاب
ملکی با بیان اینکه اقتصاد، علم منابع کمیاب است، اگر به آن نپردازید، به شما می پردازد و اگر به آن توجه نکنید،  بالاخره تاثیر خودش را می گذارد و ممکن است شما را زمین بزند، افزود: در کشور ما، منابع نفت و گاز وجود دارد اما این ها ماندگار نیست و باید برنامه ریزی درستی در خصوص توسعه اقتصادی ارائه دهیم.
وی با اشاره به اینکه بعضی از کشورها از روال دموکراتیک به توسعه می رسند، تصریح کرد: به عنوان مثال، هندوستان کشوری است که با وجود اشکالات بسیار زیاد، اقتصاد بسیار پویایی دارد. شیلی هم یکی از کشورهایی است که از لحاظ اقتصادی پیشرفت کرده اما این پیشرفت، در سایه دیکتاتوری به وجود آمده است.
وی ادامه داد: آسیای مرکزی بزرگ که در ادبیات ما به نام خراسان بزرگ مشهور است، پنج کشور آسیای مرکزی به علاوه افغانستان را تشکیل می دهد؛ تولید ناخالصی داخلی این ها خیلی زیاد نیست، رشد آن مطابق بانک جهانی، در سال ۲۰۱۸ به اندازه ۲.۳ درصد خواهد شد، در سال ۲۰۱۷ نیز کمتر از یک درصد است که این از متوسط رشد اقتصادی جهان کمتر است.

موانع رشد اقتصادی منطقه
ملکی سپس به بیان موانع رشد اقتصادی منطقه پرداخت و افزود: قیمت پایین نفت، قیمت های پایین کالاهای تولیدی، مشکلات ساختاری سیاسی کشورهای منطقه که هنوز وضعیت آن ها به ثبات نرسیده، موانعی است که در مقابل رشد اقتصادی آسیای مرکزی وجود دارد.
وی در خصوص پروژه های موجود در آسیای مرکزی گفت: پروژه های آسیای مرکزی در جهت حمل و نقل، الکتریسیته، انرژی های فسیلی و آب و سدسازی است.
وی با بیان اینکه خطوط راهی که در کشور ما وجود دارد، هیچ کدام از کشورهای آسیای میانه ندارند، عنوان کرد: من اگر جای دولت بودم، بندر چابهار را به افغانستان و پنج کشور دیگر اجاره می دادم و هر پرت اسکله را به یکی از کشورها تعلق می دادم، از آن ها اجاره کم می گرفتم تا اجناسشان را از آنجا به کشورهای خودشان منتقل کنند، به این شکل آن ها به مرور زمان به ما وابسته می شدند و پس از مدتی می توانستیم اجاره منطقی تری از آن ها دریافت کنیم.
ملکی افزود: وضعیت دریای خزر، روابط با تاجیکستان، تنظیم روابط با روسیه و عضویت در سازمان همکاری های شانگ های، مسائل بین ایران و منطقه است که باید حل بشود.
وی در خصوص عواملی که باعث شده است در این چهل سال در حوزه حمل و نقل، ساختارها و زیرساخت ها، آن چیزی که  می توانستیم انجام دهیم را در عمل انجام ندهیم، گفت: اولین عامل، نگاه مردم است؛ اگر ما به مردم بگوییم این خودکار، آلمانی، ژاپنی، چینی یا قزاقستانی است، نگاهشان خیلی متفاوت خواهد بود.

عدم پیگیری تفاهم نامه های ایران با کشورهای آسیای مرکزی
وی تصریح کرد: نوع دولت ما نیز تاثیرگذار است؛ ما صدها تفاهم نامه با کشورهای آسیای مرکزی داریم اما پیگیری نمی شود چراکه سیاست دولت، واردات از اروپا است این در حالی است که می توانیم برخی از این کالاها را با هزینه ها کمتر، از کشورهای آسیای مرکزی تامین کنیم.
وی ضمن مقایسه دو کتاب پرایز و دی کوئست با یکدیگر گفت: کتاب دانیل یرگی که به نام پرایز در مورد انرژی و تاریخ نفت دنیا نوشته شده، بدون اغراق، بالای ۷۰ درصدش، در مورد ایران است اما در کتابی که در سال ۲۰۱۴ به نام دی کوئست با همین موضوع نفت نوشته شده، حتی یک بار هم نام ایران نیامده است.

سرافرازی ایران در مواجه با بحران ها
ملکی در پایان خاطرنشان کرد: غربی ها و خیلی های دیگر، تصور می کنند ما بدون فکر کار می کنیم، این در حالی است که طی ۴۰ سال  گذشته، به صورت متوسط، ماهی یک بحران دور و بر ایران بوده و ایران توانسته از تمام آن ها با سرافرازی بیرون بیاید؛ ما افتخار می کنیم ملتی هستیم که تلاش می کنیم بدون اینکه وابسته به اروپا و آمریکا باشیم، بر روی پای خودمان بیاستیم.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۲۰۰

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image