4788777_987

و من یعظم شعائر الله فانها من تقوى القلوب

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: سعید فیضی / پس از یک ماه بندگی و عبادت خالصانه به درگاه پروردگار، عید رهایی از بند معاصی و شکرگزاری به درگاه احدیت از راه می‌رسد. آری صدای پای عید می آید و دل مومن بر سر دو راهی آمدن عید رمضان و رفتن ماه رمضان بلا تکلیف است که از آمدن آن یک دل شاد باشد یا از رفتن این یک محزون؟

چهارعید در اسلام به طوررسمى وجود دارد که عبارت‏ند از: عید قربان، غدیر، جمعه و عید فطر و به راستی عید فطر پاک ترین و عیدترین عیدهاست، چرا که پاداش یک ماه عبادت و شست و شوی جان در نهر پاک رمضان است.

عید فطر؛ یعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت؛ بازگشت به فطرت نخستین و روز توجه به خدا و یوم الحساب است و اگر در روایتى که از على(ع) نقل شده مى خوانیم «و کل یوم لا یعصى الله فیه فهو یوم عید؛ هر روز که در آن معصیت خدا نشود روز عید است»، اشاره به همین موضوع است، زیرا روز ترک گناه روز پیروزى و پاکى و بازگشت به فطرت نخستین است.

مسلمان روزه دار که ماه رمضان را به روزه گذرانده و از خوردن، آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر برای کسب رضایت خدا امتناع ورزیده، اکنون در نخستین روز ماه شوال، اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبد. به تعبیری می توان گفت رمضان، دعوتی است به بازیافتن «خود گمشده»، ندایی است برای توجه به خدای فراموش شده، ضیافتی است برای تناول از مائده تقوا و پایان این مهمانی خدایی، عید فطر است.

مائده ای که حضرت مسیح (ع) به پیشگاه خداوند آن را چنین عرضه داشت: «اللهم ربنا أنزل علینا مائده من السماء تکون لنا عیدا لاولنا وآخرنا وآیه منک وارزقنا وأنت خیر الرازقین»؛ خداوندا! پروردگارا! از آسمان مائده‌اى بر ما بفرست تا براى اول و آخر ما، عیدى باشد و نشانه‌اى از تو؛ و به ما روزى ده! تو بهترین روزى دهندگانى.

آری بهترین روزی خداوند در این عید بر نفس و جان آدم می نشیند و همان توفیق بر طاعت و اطاعت، توبه و تهذیب نفس و خداجویی و خداپرستی و خداترسی است؛ این عید، روز اعلام پیروزی برطاغوت نفس و سرآغاز بهره گیری از یک ماه ممارست و تمرین در منزه گردانیدن خویشتن از همه تندروی ها و کوته انگاری ها و تحقق بخشیدن به آرمان ها و رهنمودهای اسلام است و امیدواریم که با شکستن بت هوی و هوس نفسانی و کج روی ها و طمع ورزی ها و قدرت طلبی ها، برکات آن را در سپهر سیاسی و اجتماعی جامعه شاهد باشیم و در کنش ها و واکنش های خود صبر رمضان را در پیش گیریم و پیام فطر را که همان دوستی و برابری و صبر و تقوا می باشد را بکار بندیم.

باید هر روز در تزکیه نفس برایمان رمضان باشد که اگر چنین نشود و نفس سرکش بر ما غلبه کند بسیاری از زشتی ها و سیاهی ها را هم در خانواده و هم در جامعه سبب می شویم که نمود کوچکی از آن، که تهدید بزرگی برای وحدت و آرمان ها و ارزش هایمان است را در راهپیمایی روز قدس مشاهده کردیم؛ آنجا که باید فریاد اتحاد و همدلی ما مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و استعمارگران و زورگویان عالم باشد، مشت ها را بر سر خود کوبیدیم و چنان در خواب عمیق، سرمست از فکر خیالی و پوشالی خود شدیم که متوجه نبودیم که فریاد منافق منافق بر سر رئیس جمهورمان در حقیقت دل منافقین و دشمنان واقعی نظام را خشنود و دل دلسوزان نظام را به درد آورد.


صحنه های سیاه و تلخی را که در راهپیمایی روز قدس مشاهده کردیم، همان بدعت خطرناک و تیره ای بود که عده ای در نماز جمعه رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام سر دادند، یا همان بدعت تلخ در مُهر پراکنی در حرم امام رضا (ع) و یا توهین به رئیس مجلس در قم و بسیاری از حرکات تندروانه و زشت که یقینا هیچ گونه ثمره ای جز ضربه زدن به وحدن نظام نداشته و برکات آن در سبد دشمنان نظام می باشد.


لذا امیدواریم به برکت فرا رسیدن این ایام، روح تعاون و همدلی و اتحاد و عقلانیت و واقع بینی در کالبد ملت عزیز ایران و یکایک مسئولین و شخصیت های کشور دمیده شود و زمینه لازم برای تضارب آرا و تحمل نقد و مخالف فراهم آمده تا با اتحاد در ایران اسلامی عزیز بتوانیم چنبره افراطی گری و خشونت را که تجلی سیاه و زشت آن را در حادثه تروریستی تهران مشاهده کردیم، از کشور و منطقه دور کنیم و دشمنان و بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به برکت خون شهدا در تحقق بخشیدن به امیال و اغراض پلیدشان مایوس سازیم و شاهد گسترش بیش از پیش صلح، آرامش،‌ اعتدال و میانه روی در کشور، منطقه و جهان اسلام باشیم.

و چقدر سخت است که این عزیزترین عید را بدون آن عزیزترین غایب از نظر بگذرانیم…

اللهم عجل لولیک الفرج

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image