8888

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ جواد عباس زاده، مدرس و رییس موسسه فرهنگی تبیان حکمت حق در سلسه نشست های سبک زندگی و رونمایی از مستند سبکی برای زندگی، ساخته محسن اسلام زاده، اظهارکرد: این فیلم از شبکه افق و استان به صورت خلاصه، چندین بار پخش شده اما هیچ فایده ای در برنداشته و فقط استقبال می شود اما حمایتی در کار نیست.
وی اذعان کرد: ما به سیستم اداری هیچ امیدی نداریم چون نتیجه ای از این رفت و آمدها ندیده ایم، ما به آن ها طرح اشتغال معرفی کردیم ولی هیچکس عملا حمایتی نکرد و فقط جنبه تشویق زبانی دارد.
وی با بیان اینکه به نظر می رسد، ما سیستم اداری فلجی داریم و در هنگام اجرا با یک سیستم فلج طرف هستیم، تاکید کرد: با این تفاسیر، اقدامات در زمینه سلامت و ایجاد اشتغال باید به صورت مردمی انجام شود و هر فردی به اندازه توان و پتانسیل هایی که دارد در این راستا گام بردارد.
وی با تاکید بر اینکه اگر با این رویکرد، حتی یک نفر را سرکار بگذاریم بسیار ارزشمند است، افزود: با همین تفکرات ما یک خیریه ای با نام خانه احسان ایجاد کردیم نه با این مضمون که به افراد، کمک مالی انجام شود بلکه در اینجا، با فراهم شدن مکانی برای فروش محصولات سالم، در راستای اشتغال زایی قدم برداشته ایم و خوشبختانه به رغم اینکه اطلاع رسانی چندانی انجام نشده اما استقبال کننده خوبی داریم.
وی گفت:  با همین اندیشه می توان راهکارهای اشتغال برای یک زندگی سالم را ایجاد کرد طوریکه هم برای خود فرد و هم برای جامعه مفید باشد.
وی  در ادامه با اشاره به کارآفرینی در زمینه زعفران، یادآور شد: ما چندین سال پیش، در یک روستا، زمینی با مبلغ بسیار ناچیزی احیا کردیم و در حال حاضر یکی از درآمدهای آن روستا، زعفران شده است؛ این از همان حرکات هایی است که نشان می دهد با مبالغ ناچیز، می توان در زمینه اشتغالزایی قدم برداشت.
وی ضمن اشاره به کیفیت بالای گیاهان دارویی کشورمان و با انتقاد از پرورش ضعیف این گیاهان، اظهار کرد: یک شرکت پاکستانی حدود ۶۰ درصد گیاهان دارویی آمریکا را تامین می کند، چرا ما این کار را انجام ندهیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه در ساختارهای ما ایراداتی وجود دارد ولی حرکت مردمی و بخش خصوصی می تواند فارغ از این ایرادات، در جهت اشتغال زایی کمک کند.
وی با بیان اینکه ما تولید کننده عاقل و تولید کننده ای که با دلسوزی، تولید داشته باشد، کم داریم، تصریح کرد: به طور مثال در فیلم مستند دیدید که همین محصول رشته آش، در روستای شورجه قوچان چقدر متفاوت، با شرایط سخت و بدون کود، تولید می شود.
وی گفت: با توجه به حمایتی که ما در خرید محصول سالم و رساندن آن به دست مصرف کننده انجام دادیم، علاوه بر اینکه در حوزه سلامت جامعه تلاش شده است، برای چند خانوار روستایی اشتغال زایی شد به گونه ای که خانواده روستایی که هیچ درآمدی نداشت، با همین حرکت و بازار هدف مشخص شده، الان ماهیانه بیش از یک میلیون تومان، درآمد دارد.
وی با بیان اینکه ما در بحث اشتغال، در شرایط اورژانسی هستیم، اظهار کرد: وقتی یک نفر کار ندارد، هرکاری ممکن است انجام دهد و می تواند سرمنشأ همه ناهنجاری ها باشد لذا اشتغال با امنیت ما گره خورده است.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هیچ حمایتی از هیچ جا نشده ایم اما همین مستندی که در خصوص چگونگی تهیه محصولات سالم ما بود، ۲۰ ساعت فیلم برداری شده است که گلچینی از آن، این فیلم شده و در زمان فیلم برداری، ما با ۴۰ خانوار کار را دنبال کردیم اما درحال حاضر ۱۲۰ خانوار ما را همراهی می کنند که امیدواریم به هزار خانوار هم برسد.
عباس زاده ابراز کرد: طبق اعلام دولت، برای ایجاد شغل برای هر نفر، یک میلیون تومان بودجه لازم است یعنی برای هر ۱۰ نفر، یک میلیارد ریال بودجه لازم است اما ما برای ۱۲۰ نفر با حداقل ها شغل ایجاد کردیم.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا هزینه محصولات خانه احسان از سایر جاها بیشتر است، گفت: یک سری از هزینه ها در جهت حمایت از همین خانوارها ایجاد می شود و در واقع، بخشی از مبلغی  که شما پرداخت می کنید با هدف کمک است، دور بودن مسیر هم یکی دیگر از مواردی است که در تعیین قیمت اثر می گذارد.
وی ابراز کرد: در سیستم صنعتی یک سری استاندارد وجود دارد که باید این موارد رعایت شود اما به محض اینکه این استانداردها گرفته می شود، هر فردی می تواند در جریان کار کارخانه باشد، حتی در بحث بازرسی هم آنچنان کنترل نمی شود و نتیجه آن همین محصولات بی کیفیتی می شود که در بازار موجود می بینیم.
وی تاکید کرد: در  خصوص محصولات خانه احسان، ما چند فاکتور برای نظارت داریم و علاوه بر بحث آموزشی که به تولید کننده در بحث تهیه محصول داده می شود، استاندارد خانه احسان در تولید محصولات، «تقوا» در یک کلمه است، همچنین، در تولید محصولات، انسان های سالم و شایسته را انتخاب می کنیم.
لازم به ذکر است؛ این جلسه، آخرین جلسه از کلاس دوره عمومی مزاج شناسی بود که تحت نظر استاد جواد عباس زاده برگزار شد. جلسات عمومی مزاج شناسی که توسط موسسه فرهنگی تبیان حکمت حق برگزار می شود، شامل ۱۰ جلسه کلاس عمومی در غالب مزاج شناسی و حدود ۴۰ جلسه دوره تخصصی است.
این دوره کلاس ها برای دو گروه ۱۵۰ نفره برگزار شد و بزودی کلاس های جامع دوره تخصصی شناسایی آناتومی بدن، شناسایی عوامل بیماری ها و…. نیز برگزار می شود.
گفتنی است؛ موسسه فرهنگی تبیان حکمت حق با هدف اصلاح نوع تغذیه خانواده و معرفی محصولات سالم و تربیت افراد در جامعه برای تبلیغ زندگی سالم، آشنایی هرچه بیشتر افراد با طب سنتی _ اسلامی، آغاز به کار کرده است.
این موسسه، حدود سه سال است که با ایجاد غرفه با نام «خانه احسان»، توزیع محصولات ارگانیک اعم از گیاهان دارویی، روغن های گیاهی، دمنوش های گیاهی و چای ها، ظروف سفالی و مسی، عسل و روغن، نوشیدنی ها و غذاهای سنتی، تنقلات سنی و خشکبار، قندهای طبیعی و ملزومات حمام سنتی را در مرکز مشاوره اقتصاد مقاومتی نمایشگاه دائمی برپا کرده است که درکنار ارائه این محصولات سالم و معرفی  به مردم، بطور رایگان کلاس های آشنایی با طب سنتی مزاج شناسی برای عموم برگزار می کند.
این موسسه، درحوزه  تولید محصولات سالم، از افراد و خانواده ها و پتانسل آن ها در تولید محصولات، کمک گرفته و در حال حاضر بیشتر از ۱۲۰ خانوار در تولید بعضی از محصولات، با آن همکاری می کنند.
شایان ذکر است است، در این جلسه مستند «سبکی برای زندگی» ساخته محسن اسلام زاده، نمایش داده شد که در آن، فعالیت این موسسه در بکار گیری خانواده ها اعم از خانواده های روستایی در تولید محصولات سالم و مفید را نشان داد.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image